Рішення № 79400290, 23.01.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
320/5605/18
Номер документу
79400290
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2019 року № 320/5605/18

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження по справі за адміністративним позовом військової частини А1232 до відділу державної реєстрації Управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Військова частина А 1232 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відділу державної реєстрації Управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради про визнання дії державного реєстратора, як посадову особу органів місцевого самоврядування відділу державної реєстрації управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради щодо включення відомостей про військову частину А 1232 як юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців неправомірними; - зобов'язання скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис та виключити відомості про юридичну особу військову частину А1232.

В обґрунтування даних вимог позивач послався на те, що внесення даних про військову частину А 1232 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців суперечить вимогам чинного законодавства України, оскільки відомості про дану юридичну особу становлять державну таємницю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 27.11.2018.

Представник відповідача подав до суду відзив в обґрунтування якого зазначив, що відповідач в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» на підставі наданих документів, 15.12.2004 включив відомості про юридичну особу військову частину А1232 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, та видав свідоцтво серія А00 №046385, яка засвідчує факт внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію юридичної особи. У зв’язку з чим, у задоволенні позову просив відмовити.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 за обґрунтованим клопотання позивача зупинено провадження у справі до 15.01.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 поновлено провадження у справі.

Представник позивача 15.01.2019 подав до суду клопотання в якому просив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження без його участі.

Представник відповідача у своєму відзиві просив розгляд справи проводити без його участі.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 подальший розгляд справи суд вирішив здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Військова частина А 1232 є юридичною особою, дані про яку 30 серпня 2000 року внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Державним реєстратором відділу державної реєстрації Управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради на підставі поданих позивачем документів внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань наступну інформацію про військову частину А 1232: - 30.08.2000 та 15.12.2004 №13531200000000413.

Оперативним командуванням «Північ» Міністерства оборони України листом від 05.06.2018 №502/2/3/306 вимагається провести аналіз обставин знаходження підпорядкованих військових частин в Єдиних державних реєстрах, організувати роботу щодо їх виключення з них шляхом звернення до місцевого державного реєстратора стосовно скасування запису в реєстрі, а у разі відмови звернутися з адміністративним позовом до суду про визнання дій державного реєстратора незаконними та зобов’язати вчини певні дії щодо скасування записів.

Позивач з листом №730 від 27.06.2018 звернувся до відповідача з вимогою про виключення відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач 12.07.2018 листом №1955 повідомив позивача, що у державного реєстратора немає підстав для скасування записів про військову частину А1232 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду з метою вирішення даного питання в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV.

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (далі - в редакції на момент вчинення дій) визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно з частиною 1 статті 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно частини 4 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Судом встановлено та не заперечується позивачем, що останнім 15.12.2004 подано державному реєстратору реєстраційну картку форму №6, для включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців. Копію довідки з ЄДРПОУ №251 від 30.08.2000.

Державну реєстрацію військової частини А1232 відповідно до довідки з ЄДРПОУ №251, було проведено 30.08.2000 Міністерством оборони України та присвоєно ідентифікаційний код 08524205, державний реєстратор, на підставі поданих документів включив відомості до ЄДР та видав нове свідоцтво про державну реєстрацію з датою первинної реєстрації 30.08.2000 та уже присвоєним ідентифікаційним кодом.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що при внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців записів про військову частину А 1232 відповідач діяв на підставі та у межах делегованих йому повноважень і у спосіб, що передбачений діючим законодавством України.

Зважаючи на це, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача будь - якої протиправності, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Разом з тим, відповідно до частини 4 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (в редакції, чинній на день розгляду справи) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Відповідно до частини 4 статті 7 Закону №755-IV до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Згідно із ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII та пунктом 1.4.4 наказу Служби безпеки України «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю» від 12.08.2005 №440, відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) мирного часу, які не підлягають розголошенню згідно з міжнародними зобов'язаннями України становлять державну таємницю.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №3855-XII до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:

про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;

про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;

про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв'язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об'єктів національної економіки у воєнний час;

про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

За приписами частини 3 статті 10, частини 1 статті 12 Закону №3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Суду не надано доказів, що керівником позивача під час подання заяви на проведення реєстраційних дій або внесення змін до відомостей про юридичну особу була надана державному реєстратору інформація про те, що відомості, які вносяться відносно позивача містять державну таємницю.

Крім того, Законом №755-IV не передбачено обов'язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.

Також до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не заносяться відомості, що становлять державну таємницю (частина четверта статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Проте, відомості про державну реєстрацію Військової частини А1232 становлять державну таємницю, а тому з огляду на імперативні приписи ч.4 ст.7 Закону №755-IV, не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №755-IV, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону №755, суд виходить з того, що підставою для скасування запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу, зокрема позивача є невідповідність його вимогам, а саме вимогам ч. 4 ст. 7, та за наявності відповідного судового рішення, що набрало законної сили.

При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України, суд у разі задоволення позову може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматись від вчинення певних дій, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати державного реєстратора відділу державної реєстрації управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи та виключити відомості про юридичну особу військову частину А1232, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Зважаючи на те, що відповідачем не допущено будь-яких протиправних дій, судові витрати по справі відповідно до ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати державного реєстратора відділу державної реєстрації управління адміністративних послуг Білоцерківської міської ради скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи та виключити відомості про юридичну особу військову частину А1232.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.