Рішення № 79398391, 17.01.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
160/7444/18
Номер документу
79398391
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2019 року Справа № 160/7444/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Захарчук – Борисенко Н.В. при секретарі судового засідання – Музиці Я.І. за участю: представника позивача – ОСОБА_1 представника відповідачів – ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю “СК СОЛАР” до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИВ:

05.10.2018 ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю “СК СОЛАР” звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у якому просить:

- скасувати податкове повідомлення рішення від 12.04.2018 року №0079921204 Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яким визначено ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю “СК СОЛАР” штраф у сумі 504370, 55 грн. за затримку реєстрації податкових накладних за звітний період 09.2017, 10.2017, 12.2017;

- зобов’язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом одного тижня з дня набрання законної сили даним судовим рішенням.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ “СК СОЛАР” вважає висновки акту перевірки необґрунтованими, такими, які не відповідають дійсним обставинам, не підтвердженими належними доказами (документами). В акті перевірки №5204/04-36-12-04/39928784 від 05.02.2018 року відповідачем зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за вересень, жовтень, грудень 2017 р. на загальну суму податку на додану вартість 3433982,98 грн. Позивач зазначає, що вказані податкові накладні були зареєстровані у встановлені законом строки, однак їх реєстрація була здійснена з порушенням граничних строків з незалежних від платника податку причин, а саме через два рішення комісії Державної фіскальної служби України, а саме: №80390/39928784 від 15.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «СК СОЛАР» від 12.07.2017 року та №80685/39928784 від 15.08.2017р. про відмову у реєстрації податкової накладної ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «СК СОЛАР №5 від 13.07.2017р., що призвело до затримки коригування суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, та унеможливили реєстрацію податкових накладних в межах встановленого законом граничного терміну її реєстрації. Отже, на думку позивача, сума штрафу за несвоєчасне проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладених на суму 504370,55 грн., визначена в податковому повідомленні-рішенні №0079921204 від 12.04.2018 року, є протиправною.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити, з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив, в якому зазначив, що позивачем порушено граничні строки реєстрації податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 3433982,98 грн. За таких обставин, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити, оскільки податкове повідомлення-рішення форми №007992104 від 12.04.2018 року є цілком законним та вірним.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Головним державним ревізор - інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість території обслуговування ДПІ у Соборному районі м.Дніпра управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області ОСОБА_4, на підставі підпункту 19-1.1.1. пункту 19.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТОВ «СК СОЛАР» (39928784) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за вересень, жовтень, грудень 2017 року, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних у грудні, листопаді 2017 року, січні, лютому 2018 року. При перевірці було використано інформацію наявну в базах даних ДФС України, надану платником податку, та відомості з Єдиного реєстру податкових накладних, щодо податкових накладних та розрахунків коригування, згідно з наданими платником електронними документами. Так, за результатами перевірки було складено акт камеральної перевірки №5204/04-36-12-04/39928784 від 05.02.2018 року яким встановлено, що суб'єктом господарювання порушено граничні строки реєстрації по 5 податковим накладним/розрахунків (кількість) коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за вересень, жовтень, грудень 2017 року на загальну суму податку на додану вартість у розмірі 3433982,98 грн.

За результатами висновків акту податковим органом було складено податкове повідомлення-рішення від 12.04.2018 №007992104.

Правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення від 12.04.2018 №007992104 в частині застосування штрафу до ТОВ "СК СОЛАР" на суму 504370,55 грн. є предметом позову, який передано на розгляд суду.

Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.

Відповідно до положень пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Судом встановлено, що позивачем не заперечується той факт, що податкові накладні №3 від 12.07.2017 року та №5 від 13.07.2017 року були зареєстровані ним з порушенням вимог чинного податкового законодавства.

Пунктом 201.10. ст.201 ПК України передбачено, що якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1. статті 201 та/або пунктом 192.1. статті 192цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв'язку з відмовою в реєстрації податкових накладних ОСОБА_3 з обмежено відповідальністю «СК СОЛАР» №3 від 12.07.2017 року та №5 від 13.07.2017 року ОСОБА_3 №СК СОЛАР» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України: №80390/39928784 від 15.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «СК СОЛАР» №3 від 12.07.2017 року; №80685/39928784 від 15.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «СК СОЛАР» №5 від 13.07.2017 року; зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні, подана ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «СК СОЛАР» - №3 від 12.07.2017 року та №5 від 13.07.2017 року за датами їх подання; зобов'язання Державної фіскальної служби України подати суду звіт про виконання судової, рішення протягом одного тижня з дня набрання законної сили даним судовим рішенням». У зв’язку із виправленням відповідачем оскаржуваних порушень ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2018року по справі №804/7596/17 провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «СК СОЛАР» до Державно фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «ГРК» про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії було закрито.

Пунктом 120-1.2 ст.120-1 ПК України передбачено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній/розрахунку коригування.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

Аналізуючи викладене суд доходить до висновку, що відповідач під час винесення спірного податкового повідомлення-рішення №0079921204 від 12.04.2018 року діяв не на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

У відповідності з пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З огляду на викладене, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення - рішення з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, податкове повідомлення - рішення від 12.04.2018 року №0079921204 - є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Зазначене є правом суду, а не обов'язком.

Наведені процесуальні приписи не є імперативними, передбачають диспозитивну поведінку суду щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Отже, суд вважає, що зобов'язати надати такий звіт, це право суду, а не обов'язок, а тому, в задоволенні даної вимоги відмовляє.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 241-246, 250, 255 КАС України,суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю “СК СОЛАР” (49005, м. Дніпро, вул. Лоцманський узвіз, 3 Л) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17 –а) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 12.04.2018 року №0079921204 Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, яким визначено ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю “СК СОЛАР” штраф у сумі 504370, 55 грн. за затримку реєстрації податкових накладних за звітний період 09.2017, 10.2017, 12.2017.

В іншій частині позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 24 січня 2019 року.

Суддя ОСОБА_5