Ухвала суду № 79386368, 15.01.2019, Києво-Святошинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
369/560/19
Номер документу
79386368
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 369/560/19

Провадження №1-кс/369/225/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.01.2019 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі слідчого судді Дубас Т.В., при секретарі Ріпка Л.Ю., розглянувши клопотання прокурора Києво-Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_1, про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження за № 42018111200000939 від 19.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-1 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

До суду звернувся прокурор Києво-Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_1, з клопотанням, про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні за № 42018111200000939 від 19.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366-1 КК України.

Клопотання обґрунтоване тим, що Києво-Святошинською місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018111200000939 від 19.12.2018, за фактом умисного неподання депутатами Бобрицької сільської ради як суб’єктами декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 366-1 Кримінального кодексу України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є депутатами Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області з 25.10.2015 року по даний час як обрані під час чергових місцевих виборів депутатів місцевих рад.

Так, згідно офіційного веб-сайту Бобрицької сільської ради (режим доступу: https://bobrytsya-rada.gov.ua) депутатами сільської ради, зокрема, є ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Вказане підтверджується даними Центральної виборчої комісії (режим доступу: http://www.cvk.gov.ua), згідно якого зазначені особи на виборах депутатів місцевих у 2015 році обрані до Бобрицької сільської ради.

Відповідно до абзацу чотирнадцятого статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб’єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону суб’єкти, на яких поширюється дія цього Закону є, зокрема, депутати місцевих рад.

Частиною другою статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Згідно підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відноситься до категорії осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування.

Згідно з статтею 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за формою, що визначається Національним агентством.

Про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Таким чином, відповідно до вимог ч.1 ст. 45 Закону та згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, наступного за звітом роком. Така декларація охоплює звітній рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно п. 6 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону України № 1975 - VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23.03.2017 року, розділ XIII «Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 5-1 такого змісту: «5-1. Продовжити до 1 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».

Відтак, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, будучи у період часу з 25.10.2015 року по теперішній час особами уповноваженими на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме депутатами Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, були зобов'язані у порядок та у строк, передбачений Законом, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.05.2017 та до 01.04.2018 подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну декларацію за 2016 та 2017 рік.

Однак, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не подали річну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 (2017) рік, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки декларації ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за 2016 та/або (2017) рік відсутні станом на 08.01.2019.

Моніторингом Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі — Реєстр), режим доступу: https://public.nazk.gov.ua/search, встановлено відсутність поданих: ОСОБА_2 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за 2016 рік, ОСОБА_3 декларації за 2017 рік та ОСОБА_4 декларації за 2017 рік.

При цьому, ОСОБА_2 подано декларації за типом «щорічна за 2017» (унікальний ідентифікатор: 37d3e5a2-dab6-4dbf-958a-a74aba650b1f), ОСОБА_3 подано декларацію за типом «щорічна за 2016 рік» (унікальний ідентифікатор: 7ddee29c-aed9-41d9-83e9-742782bd5882), ОСОБА_4 подано декларацію за типом «щорічна за 2016 рік» (унікальний ідентифікатор: d4068034-93cb-4697-8243-05aeb586e917).

Продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на умисне неподання електронної декларації ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, будучи суб'єктом декларування, визначеним підпунктом «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону, які зобов’язані були відповідно до частини першої статті 45 Закону подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, надалі є депутатами Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, не подали щорічну декларацію за 2016 та/або 2017 рік шляхом заповнення такої на офіційному веб-сайті «https://public.nazk.gov.ua».

Таким чином, станом на 08.01.2019 як депутати місцевої ради - Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області не подано ОСОБА_2 щорічну декларацію за 2016 рік, ОСОБА_3 декларації за 2017 рік та ОСОБА_4 декларації за 2017 рік.

Частиною першою статті 65 Закону передбачено, що за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Диспозицією частини першої статті 366-1 Кримінального кодексу України передбачено кримінальну відповідальність, зокрема, за умисне неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

Таким чином, дана інформація вказує на виявлення обставин, що може свідчити про вчинення ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 366-1 Кримінального кодексу України, тобто умисне неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».

За місцем роботи ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у приміщенні Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, зберігаються оригінали документації за 2015-2018 роки, що мають доказове значення для повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, встановлення обставин кримінального провадження, а саме:

- документація про визначення (призначення, обрання, рішення сессії, інші) працівника Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, який відповідальний за перевірку своєчасності надання суб’єктами декларування декларацій в Бобрицькій сільській раді, відповідно до «Порядку перевірки факту подання субєктами декларування декларацій» відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»; копії повідомлень до Національного агентства з питань запобігання корупції та до інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції, за фактами неподання чи несвоєчасного подання суб’єктами декларування декларацій Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області; накази, щодо відпустки, перебуванні у відрядженні, на лікарняному уповноваженої особи на подання повідомлень до НАЗК;

- копії особової справи депутатів Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, в тому числі - Попередження про обмеження, пов’язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, Присяга посадової особи органів місцевого самоврядування; документація про роз’яснення, необхідність та обов’язковість подання щорічних електронних декларацій (рішення сесії, протоколи та стенограми засідань, повідомлення про обов’язковість складання декларацій та розміщення їх в електронному вигляді, відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції», інша документація); протоколи засідання сесії районної ради, щодо вивчення та роз’яснень норм Закону України «Про запобігання корупції» та відповідні рішення ради; журнали реєстрації протоколів засідань сесії, вхідної, вихідної кореспонденції за 2016-2018 роки та інші письмові дані, щодо видачі електронних ключів доступу до системи е-декларування; накази щодо відпустки, перебуванні у відрядженні, на лікарняному ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та інші документи, пов’язані з отриманням, складанням, оформленням, поданням ключа доступу до системи е-декларування та декларацій за 2016-2017 роки.

Згідно офіційного веб-сайту Бобрицької сільської ради (режим доступу: https://bobrytsya-rada.gov.ua) приміщення сільської ради розташоване за адресою: вул. Шкільна, 17, с. Бобриця, Києво-Святошинський район, Київська область.

Вказане підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, відповідно до якої Бобрицька сільська рада (код ЄДРПОУ 23566916) розташована за адресою: вул. Шкільна, 17, с. Бобриця, Києво-Святошинський район, Київська область.

Зазначене приміщення фактично використовується для роботи депутатами Бобрицької сільської ради та іншими службовими і посадовими особами ради.

Вищевказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами та документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочинів, надати їм належну правову оцінку.

Згадана інформація згідно п.7 ч.1 ст. 162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці, яка може бути отримана на підставі ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів, згідно ст.159 КПК України.

Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно вимог ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Клопотання розглядалось у відсутності службових осіб (або осіб за довіреностями) Бобрицької сільської ради з метою унеможливлення завчасного знищення або переховування вищезазначених документів.

В судове засідання прокурор не з’явився, надав заяву про розгляд клопотання за його відсутності.

Відповідно до ч.3 ст.244 КПК України неприбуття слідчого, прокурора не перешкоджає розгляду клопотання.

Відповідно до ч. 4 ст.107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Вивчивши клопотання, документи, якими воно обґрунтовується, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого прокурором клопотання та необхідність його задоволення, оскільки прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що речі, доступ до яких просить надати прокурор мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Відомості, що містяться у зазначених документах, можуть бути використані, як докази під час судового розгляду, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних вище речей та документів.

За таких обставин клопотання прокурора підлягає задоволенню.

Вираховуючи викладене та керуючись вимогами ст. ст. 9, 40, 131, 132, 159- 160, 162, 163 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл прокурору Києво-Святошинської місцевої прокуратури ОСОБА_1 та прокурорам групи прокурорів, слідчим слідчої групи або ж особі, уповноваженій за доручення прокурора чи слідчого на тимчасовий доступ до речей і документів, тобто надати можливість ознайомитись та вилучити копії документів за 2015-2018 роки, які знаходяться у володінні посадових та службових осіб Бобрицької сільської ради (код ЄДРПОУ 23566916) за адресою: вул. Шкільна, 17, с. Бобриця, Києво-Святошинський район, Київська область, а саме:

- документація про визначення (призначення, обрання, рішення сессії, інші) працівника Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, який відповідальний за перевірку своєчасності надання суб’єктами декларування декларацій в Бобрицькій сільській раді, відповідно до «Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій» відповідно до Закону України «Про запобігання корупції»; копії повідомлень до Національного агентства з питань запобігання корупції та до інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції, за фактами неподання чи несвоєчасного подання суб’єктами декларування декларацій Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області; накази, щодо відпустки, перебуванні у відрядженні, на лікарняному уповноваженої особи на подання повідомлень до НАЗК;

- копії особової справи депутатів Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, в тому числі - Попередження про обмеження, пов’язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби, Присяга посадової особи органів місцевого самоврядування; документація про роз’яснення, необхідність та обов’язковість подання щорічних електронних декларацій (рішення сесії, протоколи та стенограми засідань, повідомлення про обов’язковість складання декларацій та розміщення їх в електронному вигляді, відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції», інша документація); протоколи засідання сесії районної ради, щодо вивчення та роз’яснень норм Закону України «Про запобігання корупції» та відповідні рішення ради; журнали реєстрації протоколів засідань сесії, вхідної, вихідної кореспонденції за 2016-2018 роки та інші письмові дані, щодо видачі електронних ключів доступу до системи е-декларування; накази щодо відпустки, перебуванні у відрядженні, на лікарняному ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та інші документи, пов’язані з отриманням, складанням, оформленням, поданням ключа доступу до системи е-декларування та декларацій за 2016-2017 роки.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів, слідчий суддя, суд, за клопотанням сторони кримінального провадження якій надано право на доступ до документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.

Ухвала діє протягом одного місяця.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Т.В. Дубас