Рішення № 79376557, 15.01.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
729/916/18
Номер документу
79376557
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(повне)

15 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 729/916/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тихоненко О.М.,

за участі секретаря Якуш І.В.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору – ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (далі – Бобровицька міськрада, відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору – ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення 10 сесії 6 скликання Ярославської сільської ради від 27.12.2012 про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки в с. Ярославка для передачі у власність позивачу земельної ділянки площею 0,15 га в с. Ярославка по вул. Щорса, 23.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що вона є власником 1\2 частини нежитлової будівлі (дитячий садок), що розташована по вул. Покровська, 23 (раніше вул. Щорса, 23), в с. Ярославка Бобровицького району Чернігівської області та, як власниця з заявою до Ярославської сільської ради щодо передачі у власність земельної ділянки не зверталась, а тому рішення 10 сесії 6 скликання Ярославської сільської ради від 27.12.2012 про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки в с. Ярославка для передачі у власність позивачу земельної ділянки площею 0,15 га в с. Ярославка по вул. Щорса, 23 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 прийнято справу до провадження, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, просить справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги визнає. Відзив на позовну заяву представником відповідача не подано.

Треті особи в судове засідання не з’явилися, про день та час розгляду справи повідомлені у встановленому порядку, що підтверджується поштовими зворотніми повідомленнями, причини неявки суду не повідомили.

Відповідно до вимог частини 3 ст. 183 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

Заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням Бобровицького районного суду Чернігівської області від 22.10.2015 задоволено позов ОСОБА_1 та, у тому числі, виділено ОСОБА_1 в натурі 1\2 частину нежитлової будівлі з господарськими будівлями та спорудами, що розташована в с. Ярославка, Бобровицького району, Чернігівської області по вул. Щорса, 23, а саме: в нежитловій будівлі «А»: коридор 1-1 площею 22,1 кв.м, кімнату 1-2 площею 25,6 кв.м, кімнату 1-3 площею 19,8 кв.м, веранду І площею 7,8 кв.м, по господарським будівлям та спорудам: 1\2 колодязя «Г», сарай «Б», сарай «Е», сарай З, 1\2 огорожі № 1, 1\2 хвіртки № 2, 1\2 воріт № 3 (а.с.8-9).

на підтвердження факту власності позивачем 1\2 частини нежитлової будівлі (дитячий садок), що розташована по вул. Покровська, 23 (раніше вул. Щорса, 23), в с. Ярославка Бобровицького району Чернігівської області надано технічну документацію (а.с.10-13).

Згідно архівного витягу Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області від 20.02.2018 № 07-06/68 з рішення 10 сесії 6 скликання від 27.12.2012 Ярославської сільської ради «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації для передачі у власність земельних ділянок» вбачається, що відповідно до ст. 26 п. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтей 12, 118, 121 Земельного кодексу України та розглянувши заяви громадян про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки для передачі у власність, сільська рада вирішила: надати дозвіл на виготовлення технічної документації на земельні ділянки в с. Ярославка для передачі у власність, у тому числі, ОСОБА_1, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_1, земельну ділянку площею 0,15 га в с. Ярославка по вул. Щорса, 23 (садок) (а.с.16).

Рішенням виконавчого комітету Бобровицької міської ради Чернігівської області від 28.02.2018 № 44 про присвоєння та зміну адрес відповідно до поданої заяви позивача вирішено присвоїти окрему адресу частині нежилової будівлі, яка належить останній згідно рішення Бобровицького районного суду Чернігівської області (справа № 729/1355/14) від 22.10.2015, у зв’язку з наявними відокремлиними вузлами обліку енергоносіїв та рахувати, як окрему будівлю за адресою: с. Ярославка, вул. Покровська, 23/1 Бобровицького району Чернігівської області (а.с.14).

Як вбачається з матеріалів справи позивач зверталася до виконавчого комітету Боровицької міської ради Чернігівської області щодо скасування оскаржуваного рішення, однак листом від 02.03.2018 № 08-12/258 відповідач повідомив позивача, що рішення 10 сесії Ярославської сільської ради 6 скликання від 27.12.2012 органу місцевого самоврядування є актом одноразового застосування, вичерпує свою дію фактом їх виконання, а тому не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання (а.с.17).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 2 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (далі – ЗК України) встановлено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктом б ст. 12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до пункту б статті 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Згідно ч. 1 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Частиною другою ст. 83 ЗК України встановлено, що у комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Стаття 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.

Підстави набуття права власності на землю із земель державної та комунальної власності визначені статтею 116 ЗК України.

Статтями 118 та 121 ЗК України закріплено порядок та норми безоплатної приватизації земельних ділянок громадянам.

Частиною першою статті 118 ЗК України передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

У відповідності до вищевказаних вимог ЗК України позивач з письмовою заявою про передачу останній у власність земельної ділянки до Ярославської сільської ради не зверталась.

Таким чином, судом встановлено, що Бобровицька міськрада приймаючи оскаржуване рішення діяла в порушення вимог чинного законодавства, оскільки позивач не зверталася до відповідача з письмовою заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки в с. Ярославка для передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,15 га в с. Ярославка по вул. Щорса, 23, як наслідок рішення 10 сесії 6 скликання Ярославської сільської ради від 27.12.2012 підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області на користь позивача підлягають стягненню здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 139, 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору – ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення 10 сесії 6 скликання Ярославської сільської ради від 27.12.2012 про надання дозволу на виготовлення технічної документації на земельні ділянки в с. Ярославка для передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,15 га в с. Ярославка по вул. Щорса, 23.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області (вул. Незалежності, 46, м. Бобровиця, Чернігівська область, 17400, код ЄДРПОУ 04061990) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 02139, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 02139, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Відповідач: Бобровицька міська рада Бобровицького району Чернігівської області (вул. Незалежності, 46, м. Бобровиця, Чернігівська область, 17400, код ЄДРПОУ 04061990);

Третя особа: ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 07455);

Третя особа: ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, 07455).

Повне судове рішення складено 24.01.2019.

Суддя О.М. Тихоненко