
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2019 р. № 520/11423/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріата, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною.; зобов’язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повного реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: - надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу +окладу за військове звання + надбавка за вислугу років 50% від посадового окладу + окладу за військове звання (на підставі ст. 5, п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); - надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу; - надбавки за науковий ступінь - 15% та за вчене звання - 25% від посадового окладу; - премії у розмірі 90% посадового окладу (на підставі ст. 5, п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними, оскільки вони порушують право позивача на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 18.12.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 26.12.2018 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач є громадянином України, пенсіонер Міністерства оборони України з 09.09.2004.
07 грудня 2004 року позивач звільнений з військової служби у запас згідно наказу Міністра оборони України від 22.10.2004 №819. Цей наказ виданий па підставі Закону України від 15.06.2004 №1763-ІV «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей».
Законом №1763-ІV встановлено правові основи соціального захисту військовослужбовців, які звільнялися у зв’язку зі скороченням чисельності Збройних Сил України в ході їх реформування, та членів їхніх сімей. Зокрема, в ст. 1 наголошується: особам, які звільняються з військової служби на підставі нормативно-правових актів, прийнятих у зв’язку з реформуванням Збройних Сил України, надаються такі гарантії соціального захисту, п. 6: «особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», пенсії обчислюються в розмірі та в порядку, визначеному Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Також, згідно копії посвідчення серії АА №325977 виданого 08 грудня 2004 року позивач є ветераном військової служби.
Законом України від 24.03.1998 №203/98-ВР «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб їх соціальний захист «в розділі І Загальні положення. ст. 3 визначає гарантії прав га соціального захист ветеранів військової служби... Держава гарантує кожному ветерану військової служби... рівні з іншими громадянами можливості в економічній, соціальній, політичній сферах щодо задоволення різноманітних життєвих потреб, а також надає різні види допомоги шляхом: пенсійного забезпечення відповідно до законодавства (ст. 3 доповнено частиною першою згідно із Законом №2255-ІV від 16.12.2004».
З 08.12.2004 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ ОСОБА_1 отримав право на довічне отримання пенсії та перебував на пенсійному обліку в Харківському обласному військовому комісаріаті, згідно пенсійного посвідчення серія П №263677 від 10.12.2004.
Відповідно до поданого позивачем до Харківського обласного військового комісаріату грошового атестату серія ЗС №306587 при постановці на військовий та пенсійний облік, після звільнення з лав Збройних Сил України отримав пенсію, згідно з «Розрахунком пенсії Міністерства оборони України за вислугу років», особова (пенсійна) справа ФХ-111673 від 10.12.2004.
Розмір пенсії позивача обчислений, виходячи із складових грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, а саме: посадовий оклад (далі ПО); оклад за військовим званням (далі ОВЗ); процентна надбавка за вислугу років (далі ВР) 40% від (ПО+ОВЗ); надбавка за вчене звання (далі ВЗ) 25% від (ПО); надбавка за науковий ступінь (далі ПС) 15% від (ПО); надбавка «За службу в Збройних Силах України» 100% від (ПО+ОВЗ+ВР); надбавка за таємність (далі Т) 15% від (ПО); надбавка «За безперервну службу» 40 років - 90% від (ПО+ОВЗ+ВР+ надбавка «За службу в Збройних Силах України» 100% 4 - таємність 15% від ПО); премія в розмірі 33.3% від всього грошового забезпечення.
Розмір пенсії позивача склав 90% від грошового забезпечення за останньою посадою , яку він обіймав до звільнення зі Збройних Сил України.
Відповідно до постанови КМУ від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», органам Пенсійного фонду України функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій пенсіонерам силових міністерств і відомств передані з 01.01.2007.
Позивач з 01.01.2007 стоїть на пенсійному обліку та забезпеченні в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
З 01.01.2008 постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 було підвищено грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.
Порядок проведення перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України №2262-ХІІ, проводився відповідно до вимог постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393.
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсій, та належні для цього підстави: затверджено порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, який проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за цим Законом.
Вказаним Порядком №45 визначено алгоритм дій органів Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій. Власне самі пенсії перераховуються на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, яка подається Харківським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що враховується, або являється підставою для перерахунку пенсії.
Розмір пенсії позивача обчислений виходячи із складових грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 за посадою начальника інформаційно-обчислювального центру-старшого наукового співробітника Харківського військового університету Міністерства оборони України.
Згідно довідки наданої Харківським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій були вказані такі складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим званням - полковник; процентна надбавка за вислугу років 40% від (ПО+ОВЗ); надбавка за вчене звання (ВЗ) - 25% від (ПО); надбавка за науковий ступінь (НС) -15% від (ПО); надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від (ПО+ОВЗ +ВР); надбавка за роботу, що становить державну таємницю 15% від ( ПО); премія 10% від (ПО)( довідка ФХ-111673 від 07.03.2008), позивачу вперше було здійснено перерахунок пенсії.
На виконання постанови КМУ від 23.04.2012 №355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ на підставі наданого «Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за вислугу років Міністерства оборони України» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до Харківського обласного військового комісаріату. Харківським обласним військовим комісаріатом була підготовлена та подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідка про розмір грошового забезпечення визначеного відповідно до Постанови КМУ №1294 станом на 01.04.2012 за нормами чинними (день, з якого розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою начальника інформаційно-обчислювального центру - старшого наукового співробітника ХВУ Збройних Сил України.
В довідці, поданої Харківським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на ОСОБА_2 були вказані складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим званням - полковник; процентна надбавка за вислугу років 40% від (ПО+ОВЗ); надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від (ПО+ОВЗ+ВР); надбавка за таємність 15% від (ПО); надбавка за науковий ступінь (НС)-15% від (ПО); надбавка за вчене звання (ВЗ)-25% від (ПО); премія 90% від ПО.
Постановою КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб», яка набула чинності з 01.03.2018, було змінено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу Збройних Сил України.
Прийняте, вказаним нормативно-правовим актом рішення - стало підставою для зміни розміру пенсійного забезпечення з числа колишніх військовослужбовців Збройних Сил України та перерахунку їм пенсій.
Це також підтверджується п. 1 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Отже, у зв'язку з викладеним, у позивача, як пенсіонера, ветерана Збройних Сил України, з 01.03.2018 знову виникло право на перерахунок призначеної пенсії, а у Харківського обласного військового комісаріату виник обов'язок на підставі наданого «Списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за вислугу років Міністерство оборони України» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до Харківського обласного військового комісаріату надати «Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням КМУ» до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, визначено Порядком №45.
У відповідність до ч. 1 ст. 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій призначеним особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. У випадку, що оскаржується з 01.03.2018.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеженням строком (Закон України «Про внесення змій до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 №614-VIІІ).
Позивач 10 квітня 2018 року звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою про надання йому довідки про розмір грошового забезпечення, яка була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку цього пенсії.
Позивач отримав повідомлення від 03.05.2018 за №ФК-111673/1216/ВЗС щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, де його посада вказана з пониженням - начальник інформаційно-обчислювального центру без старшого наукового співробітника, що в подальшому призвело до пониження посадового окладу та пониження пенсії позивача.
Із тексту отриманого повідомлення виявилось невідповідність складових грошового забезпечення з грошовим атестатом серія ЗС №283238, виданого при звільненні зі Збройних Сил України: «Розрахунку пенсії Міністерства оборони України за вислугу років», а також Довідкам, копії яких я отримував при кожному перерахунку пенсії, згідно Постанов КМУ від 07.11.2007 №1294 та від 23.04.2012 №355.
Також суд зазначає, що при визначенні позивачу розміру посадового окладу був установлений тарифний розряд, який не відповідав раніше займаній посаді позивача, що явилось причиною повторного звернення до відповідача щодо установлення відповідною тарифного розряду для начальника інформаційно-обчислювального центру-старшого наукового співробітника ХНУПС ім. І.Кожедуба Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України.
З повідомлення від 06.09.2018 за №ФХ-111673/2498/BC3 надісланого відповідачем позивачу, судом встановлено, що розмір посадового окладу позивача на виконання постанови Дзержинського райсуду м. Харкова від 27.02.2018 перераховано з урахуванням посадового окладу у розмірі 1560 гривень, що відповідає 46 тарифному розряду (8180 гривень), а позивачу встановлений оклад на рівні 43 тарифного розряду, що відповідає посадовому окладу - 1200 гривень всупереч рішенню суду. В повідомленні Головного управління Пенсійного фонду України по Харківській області від 30.04.2018, з посиланням на довідку Харківського ОВК повідомлялось, що розмір і складові грошового забезпечення за відповідною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення із служби, відповідно до Постанови КМУ №103 складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням-полковник (ОВЗ); надбавки за вислугу років 50% від (ПО+ОВЗ).
В отриманих повідомленнях не має даних про: розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від (ПО+ОВЗ+ВР): надбавки за таємність 15% від (ПО): премії 90% від (ПО), призначених Постановою КМУ № 1294, які позивач отримував раніше або надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцями 50% від (ПО+ОВЗ+ВР); надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% від (ПО), надбавки за науковий ступінь (ИС)-15% від (ПО), надбавки за вчене звання-25% від (ПО) та премії 90% від (110), передбачених Постановою КМУ № 704.
Зважаючи на вищевикладене, позивачем 21.08.2018 направлено відповідачу заяву від 18.08.2018 про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку на перерахунок пенсії з 01.03.2018 згідно з Законом України №2262-ХІІ, вказавши складові грошового забезпечення відповідно до вимог Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, а саме: посадовий оклад: оклад за військовим званням: відсоткової надбавки за вислугу років; надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки за науковий ступінь та вчене звання; надбавки за таємність; премії.
07.09.2018 за вих. №ФХ-111673/2514 позивач отримав відповідь, в якій повідомлялось, що Харківським обласним військовим комісаріатом відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 №103, Постанови КМУ від 13.02.2008 №45 проведено перерахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії пенсіонерам та на умовах, визначених ст. 63 Закону України №2262-ХІІ, іншого чинним законодавством не передбачено.
Тобто відповідач фактично відмовив позивач у здійсненні перерахунку та виплаті, в тому числі і в подальшому, моєї пенсії з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення з 01.03.2018, чим порушив права й законні інтереси позивача.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу Збройних Сил України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для військовослужбовців.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 3 ст. 43 Закону України №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії військовослужбовцям обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Законом України №2262-ХІІ визначено, що додаткові види грошового забезпечення враховуються як при призначенні так і при перерахунку пенсії. Відповідних змін в Закон України №2262-ХІІ з прийняттям Постанови КМУ №103 від 21.03.2018 не вносилося.
Пунктом 1 Постанови КМУ №103 від 21.03.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» затверджено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України №2262-ХІІ до 01.03.2018.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ №103, виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01.01.2018.
Таким чином, з аналізу вимог ст.ст. 43, 63 Закону України №2262-ХІІ, а також положень Постанови КМУ №103, суд доходить до висновку про те, що усі види грошового забезпечення, які були враховані позивачу при первинному призначенні пенсії, у разі проведення перерахунку пенсій залишаються та перерахунок проводиться лише в частині зміни у 2018 році розмірів таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45: «додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку не враховуються. Але згідно даними довідки від 07.11.2012 №ФХ-111673 виданої відповідачем на ОСОБА_1 поряд з виплатою посадового окладу (ПО), окладу за військовим званням (ОВЗ), надбавки за вислугу років (ВР), здійснювалась виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% від (ПО+ОВЗ+ВР), надбавка за таємність (надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці) - 15% від (ПО); надбавки за науковий ступінь - 15% від (ПО); надбавки за вчене звання-25% від (110); за премії - 90% від (ПО).
Отже, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за таємність (надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці), надбавки за науковий ступінь та вчене звання, премії, які я отримував, на момент виникнення у мене права на перерахунок пенсії виплачувалась, у зв'язку з чим, ці надбавки та премію слід було вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення згідно абзацу 7 пункту 5 (Порядку №45) та статті №43 Закону України №2262-ХІІ.
Така ж позиція чітко визначена «Інструкцією з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силач України, та членів їх сімей у Міністерстві обороті України» затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 №937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», де в п. 2.8. На обласні військові комісаріати покладаються: ...зокрема в абзаці № 4:...«визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою».
Отже, суд зазначає, що зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно Закону України №2262-ХІІ не може бути наслідком скасування вже призначених пенсіонеру інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені мені на момент виходу на пенсію та які маю право отримувати з врахуванням положень Постанови КМУ №393 від 17.07.1992 та Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007, що підтверджується довідкою, виданою командуванням Харківського ОВК від 20.06.2018.
Згідно з Законом України №2262-ХІІ, зокрема в частині 3 статті 63, не міститься положень про неврахування при перерахунку пенсії видів грошового забезпечення, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Крім цього зменшення розміру пенсії шляхом не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, призведе до звуження соціальних гарантій позивача, що є протиправним.
Крім цього, протиправна діяльність відповідача щодо не виготовлення вказаної довідки із зазначеними відповідними складовими грошового забезпечення, не дозволяє здійснити належний перерахунок пенсії позивачу, яку він отримую згідно Закону України №2262-ХІІ, є порушенням права на перерахунок пенсії.
Верховний Суд України рішенням по зразковій справі №820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, визнав протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та зобов'язав його здійснити перерахунок та виплату пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року. При цьому Верховний Суд України у п. 18 зазначеного рішення прямо посилається на норми Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики (Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
ЄСПЛ у пункті 50 Рішення по справі «Щокін проти України» (Заяви №23759/03 та №37943/06) вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним і що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів».
И пунктах 70.71 рішення ЄСПЛ «Рисовський проти України» від 02.10.2011 (заява 29979/04) оперує «принципом належного урядування» як багатоаспектним принципом, котрий, серед іншого, зводиться до того, що держава зобов’язана організувати роботу державного апарату таким чином, щоб забезпечувалась юридична визначеність у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Понад це «на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій. мінімізують ризик поміток». Водночас згідно з концепцією «принципу належного урядування» «Ризик будь-якої помітки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помітки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються».
Відповідно до усталеної практики Європейського суду «майном» може бути «наявне майно», або активи, включно з вимогами, стосовно яких заявник здатен довести, що він мав принаймні «правомірне очікування» дієвої реалізації його майнового права».
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61023, РНОКПП НОМЕР_1) до Харківського обласного військового комісаріата (вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, ЄДРПОУ 08166355), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, протиправною.
Зобов’язати Харківський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу +окладу за військове звання + надбавка за вислугу років 50% від посадового окладу + окладу за військове звання (на підставі ст. 5, п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу; надбавки за науковий ступінь - 15% та за вчене звання - 25% від посадового окладу; премії у розмірі 90% посадового окладу (на підставі ст. 5, п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного військового комісаріата (ЄДРПОУ 08166355).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М.Панов