
копія
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/4252/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючої судді - Соломко І.І.,
за участю секретаря - Пархомчука Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Керівника Бахмацької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігігвської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Стрільницький дошкільний навчальний заклад ''Чебурашка'' Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Керівник Бахмацької місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області з адміністративним позовом до Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Стрільницької сільської ради Бахмацького району щодо обладнання будівлі Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1 та оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, зобов’язавши Стрільницьку сільську раду Бахмацького району вчинити дії, спрямовані на обладнання будівлі Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1 та оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей. Вказані в Акті перевірки № 209 від 31.08.1018 року порушення на момент звернення позивача з даним позовом не усунені, з огляду на це позивач просить суд зобов’язати відповідача вжити заходів до усунення порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Д’яковим В.І. 26.12.2018 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження під головуванням судді Д'якова В.І. у відкритому засіданні в приміщенні Чернігівського окружного адміністративного суду на 22 січня 2018 року о 11:00 год.
14.01.2019, до початку розгляду справи по суті, представником відповідач подано до суду заяву про визнання заявлених позовних вимог в повному обсязі і не заперечує проти їх задоволення.
Ухвалою суду від 21.01.2019 справу № 620/4252/18 прийнято до провадження судді Соломко І.І. на підставі витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.01.2019.
22.01.2019 представник прокуратури в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. Надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. Надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений завчасно та належним чином, до суду надав заяву про визнання позову в повному обсязі, в якій також просив розглядати справу без його участі.
Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі зважаючи на наступне.
Судом встановлено, що Бахмацьким районним відділом Управління ДСНС України у Чернігівській області проведено планову перевірку щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складено акт № 209 від 31.08.2018 про та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 209 від 31.08.2018, зі строками виконання до 01.11.2018, зокрема:
- будівлю дошкільного навчального закладу обладнати системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації). Пропонується до виконання з 11.08.2016;
- будівлю дошкільного навчального закладу обладнати системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1 (пропонується до виконання з 11.08.2016);
- дерев’яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) дошкільного навчального закладу обробити засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (пропонується до виконання з 11.08.2016).
Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу та складеного акту перевірки до Бахмацького районного відділу Управління ДСНС України у Чернігівській області не надходили.
При цьому в приписі зазначено, що такі порушення пожежної безпеки, зокрема як не обладнання будівлі дошкільного навчального закладу системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1, а також не оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) дошкільного навчального закладу засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності мають місце з 11.08.2016.
Відсутність у будівлі систем протипожежного захисту - системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей призводить до збільшення часу виявлення пожежі у будівлі, допускає розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, та збільшення продуктів горіння, чадного газу та впливу підвищених температур, що в свою чергу створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей унеможливлюючи евакуацію людей з будівлі.
Не оброблення елементів горищних покриттів відповідним розчином підвищує ризик займання приміщення навчального закладу та в разі виникнення надзвичайної ситуації не забезпечує можливості швидкої ліквідації джерела загорання внаслідок високого рівня горючості вказаних покриттів.
За результатом перевірки було надано строк до 01.11.2018 на усунення вказаних вище порушень, що підтверджується листом Стрільницької сільської ради від 13.11.2018 за № 03-06/369, які до цього часу не усунуті.
Стрільницька сільська рада згідно п. 1.3 Статуту Стрільницького ДНЗ «Чебурашка», затвердженого рішенням Стрільницької сільської ради від 07.04.2011, є засновником вказаного дошкільного навчального закладу.
Згідно довідки від 15.11.2018 будівля ДНЗ «Чебурашка» перебуває на балансі Стрільницької сільської ради.
Згідно інформації Стрільницької сільської ради питання щодо виділення коштів на усунення вказаних порушень на розгляд сесії сільської ради не виносилися та відповідне рішення не приймалося.
Порушення КЦЗ України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697, мають системний характер, заходи щодо їх усунення не вживаються упродовж тривалого часу.
Вважаючи, що Стрільницька сільська рада протиправно не вживає вичерпних та достатніх заходів для усунення порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у Стрільницькому ДНЗ «Чебурашка», що створює загрозу порушення інтересів держави у цій сфері, Бахмацька місцева прокуратура звернулась з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках і в порядку, що визначені законом.
Одночасно, організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.
Згідно з положеннями ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Згідно ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Відповідно до п. п. 3, 4, 5 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших нормативно-правових актів, в їх основі завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на гарантування її державної, економічної безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо; інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави.
З огляду на те, що відповідно до ст. 4 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період, за таких умов слід наголосити, що забезпечення та підтримання належного стану цивільного захисту населення, - безпосередньо належить саме до інтересів держави.
Згідно ч. 1 ст. 55, підп. 33 ч. І ст. 2 КЦЗ України забезпечення пожежної безпеки (відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов’язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю) на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Окрім цього, додержання положень ст. 19 Конституції України і законів, прийнятих єдиним органом законодавчим влади в Україні, а також дотримання законності і правопорядку беззаперечно становлять один із основних інтересів держави.
Також слід зазначити, що з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 (справа № 1-1/99 щодо визначення поняття «інтереси держави») під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» розуміється орган, на який державою покладено обов’язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави.
В даному випадку в особі держави у даних спірних правовідносинах згідно ст. 64 КЦЗ України виступає Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, як територіальний органи Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що уповноважений, у тому числі на забезпечення реалізації державної політики у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно- правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Так, відповідно до пункту 1 Положення «Про Державну службу України з надзвичайних ситуацій», затвердженого Постановою КМУ № 1052 від 16.12.2015, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до п.п.1,2,3, п.п. 27, 35 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2016 № 175, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (скорочена назва - УДСНС України у Чернігівській області) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб. Управління підпорядковується ДСНС України.
Управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (п. 14 Положення).
Основними завданнями Управління на відповідній території є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; тощо (п. 3 Положення).
Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання (підп. 27 п. 4 Положення).
Крім того, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту (підп. 35 п. 4 Положення).
Аналогічні повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки (УДСНС у Чернігівській області, як територіального органу ДСНС України), визначено і у п. п.1,11, 12 ч. 1 ст. 67 КЦЗ України.
Статтею 70 КЦЗ України передбачено перелік підстав для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Повне або часткове зупинення роботи підприємства, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, органи Державної служби України з надзвичайних ситуацій, виконуючи наглядову (контролюючу) функцію та при виявленні порушень, мають право звертатись до адміністративного суду лише у виключних випадках, передбачених КЦЗ України.
Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Тобто, прокурор може звернутися до суду в особі суб’єкта владних повноважень, зокрема, у випадках коли у суб’єкта владних повноважень відсутнє законне право на звернення до адміністративного суду для захисту порушеного права та в інтересах держави.
Вказана правова позиція щодо повноважень прокурора у зазначеній категорії справ викладена у Постанові Верховного суду від 18.07.2018 у справі № 820/1382/17.
Відповідно до статті 3 Конвенції про права дитини, прийнятої Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989 (ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789X11 від 29.02.1991), передбачено, що держави- учасниці зобов’язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки та й охорони здоров’я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду. Держави-учасниці Конвенції вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для здійснення прав, визнаних у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав Держави-учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.
Статтею 28 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, поміж іншим вводять безоплатну й обов’язкову початкову освіту; сприяють розвиткові різних форм середньої освіти, як загальної, так і професійної, забезпечують її доступність для всіх дітей.
У свою чергу, ст. 53 Конституції України гарантовані доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти, різних форм навчання.
Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 07.03.2017 у справі В.К. проти Російської Федерації (V.К. v. Russia, скарга № 68059/13) поряд з іншим, судді дійшли одноголосно висновку, що держава несе відповідальність за шкоду, завдану дитині, яка перебуває під її контролем (під час перебування дитини на виховані у закладі освіти).
З преамбули Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III (далі Закон № 2402-ІІІ) вбачається, що цей Закон визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні, встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтується на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
Зокрема, ч. 1 ст. 4, ч. 2 ст. 6 Закону № 2402-ІІІ передбачено, що система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає забезпечення належних умов для охорони здоров’я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей. Держава гарантує дитині право на охорону здоров’я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, формуванню навичок здорового способу життя. З цією метою держава вживає заходів щодо зниження рівня дитячої смертності та запобігання нещасним випадкам.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VІІІ здобувані освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці.
Таким чином, згідно міжнародних актів та вимог чинного законодавства саме державою гарантуються безпечні та нешкідливі умови здобуття дітьми освіти.
Під безпечними та нешкідливими умовами слід розуміти такий стан усіх складових (в т.ч. і побутових), в оточенні яких знаходиться дитина під час здобуття освіти, який не створює ні реальної ні потенційної загрози для її життя та здоров’я.
Вказане свідчить про наявність суспільного інтересу, а отже і інтересу загальнодержавного щодо створення безпечних умов для розвитку майбутнього покоління.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про дошкільну освіту» органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території, у тому числі поліпшення матеріально-технічної бази та господарське обслуговування комунальних закладів дошкільної освіти, забезпечують охорону життя, здоров'я та захист прав учасників навчально- виховного процесу та обслуговуючого персоналу в дошкільному навчальному закладі.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про дошкільну освіту» утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.
Згідно ч. 1 ст. 38 Закону України «Про дошкільну освіту» матеріально- технічна база дошкільного навчального закладу включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно дошкільного навчального закладу належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права. Від імені та в інтересах територіальних громад правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності здійснюють органи місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 2 ст. 19 КЦЗ України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення реалізації вимог техногенної та пожежної безпеки на суб’єктах господарювання, що належать до сфери їх управління, які можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 КЦЗУ забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб’єкта господарювання покладається, зокрема на власників.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 1.3 Статуту Стрільницького ДНЗ «Чебурашка» засновник або уповноважений ним орган здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально - технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
З урахуванням наведеного, невжиття заходів щодо усунення порушень законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, а саме невжиття заходів на обладнання будівлі дошкільного навчального закладу системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1, а також оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) дошкільного навчального закладу засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, є протиправною бездіяльністю Стрільницької сільської ради Бахмацького району, оскільки порушуються інтереси держави у сфері пожежної безпеки, освіти та охорони дитинства щодо забезпечення безпечних умов для навчання і виховання дітей.
З матеріалів справи вбачається, що протягом 2016-2018 років заходи реагування, вжиті територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, є неефективними, оскільки виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки залишаються не усунутими.
Згідно листа УДСНС у Чернігівській області від 07.12.2018, Управління до суду з позовом, щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації приміщень Стрільницького ДНЗ «Чебурашка», не зверталося.
Крім того, суд зазначає, що обраний спосіб захисту інтересів держави, а саме зобов’язання Стрільницької сільської ради вчинити певні дії спрямовані на приведення стану пожежної безпеки у Стрільницькому ДНЗ «Чебурашка» у відповідність до вимог чинного законодавства у повній мірі забезпечить досягнення безпечності навчального процесу та не призведе до його переривання, що відповідає інтересам держави у сфері освіти та охорони дитинства.
Враховуючи викладене та те, що відповідачем визнається факт не вчинення дій, спрямованих на обладнання будівлі Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1 та оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе повернути на користь Прокуратури Чернігівської області 50% сплаченого під час подачі позову судового збору, що становить 881,00 грн. (1762,00 грн./2), оскільки Стрільницька сільська рада Бахмацького району визнала позов до початку розгляду справи по суті.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Стрільницької сільської ради Бахмацького району щодо обладнання будівлі Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1 та оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
Зобов’язати Стрільницьку сільську раду Бахмацького району вчинити дії, спрямовані на обладнання будівлі Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації), системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей типу 1 та оброблення дерев’яних елементів горищних покриттів (крокви, лати) Стрільницького дошкільного навчального закладу “Чебурашка” Стрільницької сільської ради Бахмацького району Чернігівської області засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
Повернути з Державного бюджету України сплачений судовий збір в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн., згідно квитанції № 2770 від 19.11.2018 на користь Прокуратури Чернігівської області (код 02910114).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 січня 2019 року.
Суддя підпис ОСОБА_1
З оригіналом згідно
Рішення суду від 22.10.2019 не набрало законної сили.
Суддя І.І. Соломко