Рішення № 79375828, 24.01.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2019
Номер справи
2340/4546/18
Номер документу
79375828
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2019 року справа № 2340/4546/18

10 годин 39 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 2340/4546/18

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) [позивач - не прибув]

до Черкаського обласного військового комісаріату (вул. Хоменка, 19, м. Черкаси, Черкаська область, 18008, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 07735288) [представник відповідача Щека А.П. - за довіреністю]

третя особа: Міністерство оборони України в особі Департаменту фінансів (вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 00034022) [представник третьої особи - не прибув]

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, прийняв рішення.

16.11.2018 ОСОБА_1, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаського обласного військового комісаріату, третя особа Департамент фінансів Міністерства оборони України, просить:

- визнати бездіяльність Черкаського обласного військового комісаріату щодо не направлення документів ОСОБА_1 про можливість виплати одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» для подальшого їх розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби протиправною;

- зобов'язати Черкаський обласний військовий комісаріат надати Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок та матеріали щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності третьої групи в наслідок поранення (контузії), отриманої ОСОБА_1 під час виконання обов'язків військової служби, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

У обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу при повторному огляді МСЕК встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв'язку з отриманим пораненням під час виконання військових обов'язків під час проходження військової служби у місцях, де велися бойові дії. Позивач вважає, що має право на отримання грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІІ групи внаслідок поранення, отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби. У березні 2018 року позивач звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату (надалі - ЧОВК) із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги на підставі статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Постанова № 975) надавши до заяви, на думку позивача, усі необхідні документи передбачені частиною 11 Постанови № 975. Отримавши лист відповідача від 13.04.2018 № 6/8/5/568, зміст якого свідчить, що позивачеві відмовлено у направленні його документів до Департамент фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у зв'язку з ненаданням копії документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), а також з інформацією про те, що подані копії документів не мають юридичної сили, оскільки не завірені відповідним чином, позивач вважає, що відповідач діяв не у межах повноважень, не у порядку та не у спосіб, встановлений законом, оскільки чітко не визначив, документи, що необхідно подати. Позивач зазначає, що на момент встановлення інвалідності він не отримував жодних грошових виплат, гарантованих йому державою. Позивач зазначає, що положеннями чинного законодавства України розмежовано повноваження уповноваженого органу (військового комісаріату) та головного розпорядника бюджетних коштів, тобто Міністерства оборони України, зокрема в особі Департаменту фінансів, тому у спірних правовідносинах відповідач діяв протиправно, оскільки не мав права приймати рішення про відсутність підстав для оформлення документів та направлення їх за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України до комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, тому повинен був лише здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги, з подальшою передачею матеріалів до Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Позивач та представник позивача у судове засідання 23.01.2019 не прибули, 16.01.2019 представником позивача подано заяву про розгляд справи без участі позивача та представника позивача (а.с.94).

Відповідач позов не визнав, 17.12.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що під час перевірки поданих позивачем документів було встановлено відсутність, документу, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, трави або каліцтва) з відповідною відміткою у пункті 22 сторінки 9 військового квитка та встановлено, що подані позивачем копії документів не засвідчено у встановленому порядку, тому відсутні підстави направлення до Міністерства оборони України висновку та матеріалів щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності ІІІ групи внаслідок поранення (контузії), отриманого позивачем під час виконання обов'язків військової служби. Відповідачем зазначено, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 встановлено інвалідність понад 3-місячний термін, через 31 рік після звільнення зі строкової військової служби. У обґрунтування своєї позиції відповідачем надано, зокрема копію постанови Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 750/5074/17 за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, третя особа: Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. Представник відповідача у судовому засіданні 23.01.2019 заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Представником відповідача у судовому засіданні 24.01.2019 було проголошено і відкликано клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку із примиренням сторін.

Третя особа: Міністерством оборони України у особі структурного підрозділу - Департаменту фінансів у судове засідання свого представника не направлено, пояснень щодо позову не надано, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином.

Ухвалою від 04.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження з проведенням судового засідання, що призначено на 17.12.2018. Ухвалою від 17.12.2018 розгляд справи відкладено. Судове засідання у справі призначено на 24.01.2019.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю з огляду на таке.

Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що згідно довідки МСЕК серії 12 ААА №204141 від 24.05.2016 за результатами повторного огляду позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з причиною: контузія і захворювання, пов'язане з виконанням військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, дата чергового переогляду 24.05.2018 (а.с.9, 35). Відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААА № 880026 від 27.03.2018 за результатами повторного огляду позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з причиною: контузія і захворювання, пов'язане з виконанням військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, інвалідність встановлено безтерміново (а.с.10, 36).

Згідно витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії із встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 21.04.2016 № 1779 - поранення і захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби під час перебування у країнах, де велись бойові дії (а.с.37). Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с.39) позивач є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

29.03.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою від 28.03.2018 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, що пов'язана з виконанням обов'язків військової служби під час перебування в країнах, де велись бойові дії (а.с.44). До заяви було додано копії: сторінок паспорта з відомостями про прізвище, ім'я, по-батькові та місце реєстрації позивача; ідентифікаційного податкового номера; довідки до акта огляду МСЕК серії ААА № 880026 від 27.03.2018; сторінок військового квитка; довідки банку із зазначенням банківських реквізитів позивача; витягу із протоколу засідання ЦВЛК; акту судово-медичного обстеження від 23.03.2015 № 538.

13.04.2018 листом №6/8/5/568 відповідач повідомив позивачу, що позивачем надіслано не всі необхідні для прийняття рішення документи - до заяви необхідно додати належним чином завірену копію документу, що свідчить про причини та обставини поранення, зокрема, що воно не пов'язане із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані сп'яніння або навмисного вчинення собі тілесного ушкодження. Також зазначено, що надіслані копії не мають юридичної сили, оскільки не завірені відповідним чином, тому матеріали не можуть бути направлені до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги (а.с.46).

Оцінюючи дії відповідача на відповідність вимогами частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає про таке.

Спірні правовідносини унормовано Конституцією України, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, Законом України «Про соціальний та правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011), постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчання (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок №975), постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про затвердження Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерською складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницькою і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393).

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. Статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється у порядку і на умовах, встановлених Законом № 2011.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2011, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини 2 статті 16 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Згідно пункту 5 частини 2 статті 16 Закону України №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

Пунктом 21.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджене наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 (далі - Положення № 402) причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за відповідною формою. Згідно пункту 21.21 Положення № 402 за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з іншими документами, що підтверджують факт отримання поранення (контузії, травми або каліцтва), довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).

Розшук архівних документів, необхідних для вирішення питання про причинний зв'язок захворювань (поранень) колишніх військовослужбовців, проводять військові комісаріати. Штатні ВЛК також проводять розшук додаткових документів та надають консультації з питань визначення причинного зв'язку захворювань (поранень) у колишніх військовослужбовців (пункт 21.22 Положення № 402).

Оцінюючи посилання відповідача про ненадання позивачем документу про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як підстави для відмови у направлені документів, суд зазначає про таке.

Частиною 9 статті 16 Закону № 2011 встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 6 Порядку №975 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи;.

Згідно з пунктом 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності. До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою). Зазначений перелік є вичерпним, та не передбачає надання будь яких інших документів.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені у пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Суд зазначає, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, у даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову у призначенні такої допомоги). Водночас, на відповідача покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення.

Відповідно до пункту 11 Положення про військові комісаріат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389 районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого, готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори.

Відповідно до пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціальною забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 документи для одержання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає до Департаменту фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Відповідачем визначених чинним законодавством дій щодо подання висновку та матеріалів як і чіткої та зрозумілої для визначення подальшої поведінки позивача розпоряднику коштів у порушення вимог пункту 12 Порядку № 975 не було вчинено.

Оцінюючи посилання відповідача про відсутність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, суд зазначає, що дана обставина не є предметом спору у цій справі, а наявність або відсутність підстав у позивача для отримання одноразової грошової допомоги встановлюється Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Процедура розгляду звернень осіб, які заявляють вимогу на виплату одноразової допомоги, визначається також наказами Міноборони.

Судом встановлено, що у спірних правовідносинах відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлено законом, оскільки не мав права приймати рішення про відсутність підстав для оформлення документів без направлення їх за належністю на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, повинен був здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів у контексті дотримання принципів належного урядування, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги з подальшим направленням документів до Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення або відмови у призначенні одноразової грошової допомоги.

На час звернення позивача із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги порядок призначення такої допомоги врегульовано наказом Міністра оборони України від 26.10.2016 №564 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум» (далі - Положення № 564). Відповідно до Положення № 564 Комісія утворюється у апараті Міністерства оборони України з метою виконання пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1994 №290 «Про затвердження Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках» (далі - Постанова №290).

З метою забезпечення визначених завдань Комісія зобов'язана: приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов'язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов'язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для прийняття рішення про виплату компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, які визначаються Постанови №290; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів; доводити прийняті рішення до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для здійснення фінансування на виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум; забезпечити роботу зі зверненнями громадян з питань призначення і виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (пункт 2 розділу 2 Положення №564).

Результати засідання Комісії оформлюються протоколом, що підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.

Рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.10.2018 у справі № 331/3287/17 (ЄДРСР 76940853) зазначив, надаючи оцінку діям Запорізького обласного військового комісаріату щодо розгляду документів позивача для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що відповідачем визначених чинним законодавством дій щодо подання висновку розпоряднику коштів зроблено не було, а документи повернуто для дооформлення, чим порушено пункт 12 Порядку № 975. Оскільки відповідачем не було дотримано порядку розгляду документів позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги, суд першої інстанції з метою захисту прав та інтересів позивача правомірно задовольнити позов шляхом зобов'язання Запорізького обласного військового комісаріату подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України документи щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 2011-XII та Порядку № 975. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у справах цієї категорії, зокрема у постанові від 30.01.2018 (справа № 806/986/16).

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що прийняття рішення про виплату чи про відмову у виплаті одноразової допомоги є компетенцією Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги, що діє у складі Міністерства оборони України.

Враховуючи зазначене, заяву позивача з доданими документами необхідно було скерувати до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум для розгляду і прийняття відповідного рішення відповідно до Постанови №290.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що відповідач, відмовляючи у направленні документів позивача діяв без дотримання вимог щодо реалізації повноважень у розумінні приписів частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України: не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; без використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; без урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Оскільки відповідачем не було дотримано порядку розгляду документів позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги, а такі документи надані відповідачу, суд вважає необхідним зобов'язати Черкаський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів (Департаменту фінансів Міністерства оборони України) документи для розгляду питання про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядком №975.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», а доказів понесення інших судових витрат суду не надано, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаського обласного військового комісаріату щодо не направлення документів позивача про можливість виплати одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» для розгляду на комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Зобов'язати Черкаський обласний військовий комісаріат надіслати Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок та матеріали щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності третьої групи відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 [АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1];

відповідач: Черкаський обласний військовий комісаріат [вул. Хоменка, 19, м. Черкаси, Черкаська область, 18008, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 07735288];

третя особа: Міністерство оборони України в особі Департаменту фінансів [вул. Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 00034022].

Повне судове рішення складено 24.01.2019.

Суддя Л.В. Трофімова