Рішення № 79375783, 23.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
520/10162/18
Номер документу
79375783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2019 р. № 520/10162/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) до Лозівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (просп. Перемоги, буд. 1,м. Лозова,Лозівський район, Харківська область,64604) про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лозівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області , в якому просять суд :

- зобов'язати Лозівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про шлюб № 370 від 05.09.1992 року, складеного Лозівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_1 і ОСОБА_3, в графу «Національність» нареченого, змінивши її з «росіянин» на «німець»;

- зобов'язати Лозівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про шлюб № 26 від 23.01.1993 року, складеного Лозівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_4 та ОСОБА_2, в графу «Національність» нареченої, змінивши її з «українка» на «німкеня».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у внесенні змін до актових записів цивільного стану внаслідок чого позивачі позбавлені можливості реалізовувати свої права на відновлення національності та етнічного походження та внесення змін до відомостей про свою національність.

Відповідач у письмовому відзиві на позов зазначив, що відсутні підстави для внесення змін до актових записів про шлюб, з огляду на що просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Оцінивши повідомлені сторонами обставини, дослідивши матеріали справи, суд, виходить з наступного.

Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звертались до Лозівського міськрайонного відділу ДРАЦС із заявами про внесення змін до актових записів про шлюб: № 370 від 05.09.1992, складеного Лозівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області на ОСОБА_1 та ОСОБА_3, щодо виправлення національності нареченого з «росіянин» на «німець» на підставі актового запису про народження заявника № 84 від 24.02.1971 року, складеного Лозівським міським відділом ДРАЦС на ОСОБА_4 та ОСОБА_2, щодо виправлення національності нареченої з «українка» на "німкеня" на підставі рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області про встановлення факту що має юридичне значення, та внесення змін до актового запису, справа № 629/1908/18 від 23.05.2018 року.

Листами Лозівського міськрайонного відділу ДРАЦС за № 3133/15.9- 04-04 від 12.10.2018 та № 3134/15.9-04-04 від 12.10. 2018 позивачів повідомлено, що відсутні підстави для внесення відповідних змін до вище перелічених актових записів про шлюб щодо виправлення національності нареченого з «росіянин» на «німець»; нареченої з «українка» на «німкеня».

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі Закон України № 2398), актовий запис цивільного стану це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів регулюється ст. 22 Закону України № 2398 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі Правила).

За змістом ст. 22 Закону України № 2398 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

В розумінні ч. 5 ст. 22 Закону України № 2398, зміни до актового запису цивільного стану вносяться у зв'язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнання та встановлення факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться.

Згідно п.2.1 Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Пунктом 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Згідно з п. 2.20. Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва чи консульської установи України про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану складається у двох примірниках. Один примірник разом з усіма матеріалами залишається у відділі державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичному представництві чи консульській установі України, якими складено висновок про відмову, а другий вручається (надсилається) заявнику.

Водночас у висновку зазначається про можливість оскарження відмови про внесення змін до актового запису цивільного стану в судовому порядку. На прохання заявника пред'явлені ним документи, крім заяви, повертаються.

З аналізу вищевказаних правових норм слідує, що у разі звернення особи до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою про внесення змін, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами в порядку передбаченому Законом України № 2398 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 та прийняти відповідне рішення у вигляді висновку про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Лозівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану при розгляді заяв позивачів від 12.10.2018р. про внесення змін до актових записів про шлюб, всупереч вимогам Законом України № 2398 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, надано відповідь листом без дотримання процедури розгляду відповідних заяв та без прийняття обґрунтованого рішення у формі висновку, який відповідає додатку 2 Положення.

З урахуванням відсутності відповідних обґрунтованих рішень у формі висновку за результатами звернень позивачів, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до актових записів є передчасними, оскільки відповідач фактично не приймав рішення про відмову у внесенні змін.

Згідно ч.1ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

З урахуванням встановленого судом порушення відповідачем вимог чинного законодавства в частині неприйняття обґрунтованого рішення про внесення змін або відмову у внесенні змін до актів цивільного стану, суд, з метою ефективного захисту прав позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та, у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України, зобов'язати Лозівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану повторно розглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 12.10.2018 року про внесення змін до актових записів про шлюб, відповідно до Закону України № 2398 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із прийняттям відповідного обґрунтованого висновку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 246, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Лозівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Лозівський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану повторно розглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 12.10.2018 року про внесення змін до актових записів про шлюб, відповідно до Закону України № 2398 "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із прийняттям відповідного обґрунтованого висновку.

В інший частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.