Постанова № 79375590, 22.01.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
1840/3520/18
Номер документу
79375590
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2019 р. Справа №1840/3520/18

Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії: надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 80 % та премії - 100 % та зобов'язати її виготовити та надати до ГУ УПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за військовим ( спеціальним) званням підполковник поліції - 2200 грн., надбавка за стаж служби (50 %) - 2600 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 80 %, премія - 100%;

- визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Сумській області в частині не здійснення своєчасного перерахунку та не виплати в повному обсязі пенсії позивача, та зобов'язати його провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції, що була дійсна станом на 01.01.2016 та в розмірі 77 % грошового забезпечення (вислуга років - 29 календарних), починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру; здійснити виплату нарахованої, але не отриманої пенсії, починаючи з 01.01.2016 по 31.12.2017 та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування невідповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 по дату прийняття рішення судом;

- зобов'язати управління здійснити виплату нарахованої та не отриманої пенсію на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Свої вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що вона є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою перерахунку раніше призначеної позивачці пенсії, відповідач склав та направив до ГУПФУ в Сумській області довідку від 20.03.2018 № 11/200-626 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Проте, відповідач не включив у вказану довідку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 80%, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та зменшив у відсотковому розмірі премію (з 100% до 6,24%), чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивачки, тим самим порушив її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Зазначила, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 під час її призначення був визначений у 77% грошового забезпечення. Проте, після перерахунку пенсії станом на 01.06.2018 розмір її у відсотковому вимірі був зменшений до 70%. На думку позивачки, визначення пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення є протиправним, оскільки у відповідності до вимог чинного законодавства, при перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям повинні застосовуватися норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.

Крім того, перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідачем було здійснено у березні 2018 року, а тому, на думку позивачки, вона має право на стягнення компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати, що передбачено ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-ІV, яка регламентує виплату пенсій за минулий час, та визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. При цьому компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

23.10.2018 представник ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області, подав відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечував та зазначив, що ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області було виготовлено та направлено до ГУПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах зазначеного Закону, здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", відповідно до якої поліцейським виплачується надбавка за стаж служби в поліції; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень; доплата за службу в нічний час; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; доплата за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника); надбавка за почесне звання "заслужений".

Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, у довідці про грошове забезпечення позивача зазначено посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальним званням - 2200 грн., надбавку за стаж служби (50 %) - 2600 грн. та премія - 6,24 % - 486,72 грн. Надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень не входять до складу грошового забезпечення, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.

24.10.2018 представник ГУПФУ в Сумській області, подав відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечував та зазначив, що у березні 2018 року ОСОБА_1 проведено перерахунок розміру пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Після перерахунку розмір пенсії становить 5914,58 грн. Її доплату за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 4297,71 грн. забезпечено у березні поточного року. Виплату пенсії у новому її розмірі забезпечено у квітні поточного року. Заборгованість (відкладена виплата) по нарахованій пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 становить 34381,68 грн., яка буде виплачена відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, яка визначила механізм виплати перерахованих пенсій, після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету.

При проведенні перерахунку розміру пенсії застосовані норми чинного законодавства, а саме ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Оскільки, з 01.10.2011 набрали чинності та діяли до 01.05.2014 зміни, внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. З 01.05.2014 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 27.03.2014 № 1166 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пояснив, що управлінням не порушені встановлені строки виплати та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", всі перерахунки здійснені вчасно згідно з чинним законодавством. Крім цього, вважає, що немає підстав для задоволення позовних вимог в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру, а також звернення судового рішення до негайного виконання та подачі звіту про виконання. Просить відмовити в задоволенні позову.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ Сумської області, як пенсіонер органів внутрішніх справ, якому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 77% від суми грошового забезпечення.

20.03.2018 управлінням МВС України в Сумській області складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, в якій зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою, яку обіймала позивачка, становить: - посадовий оклад - 3000 грн.; - оклад за спеціальним званням (підполковник) - 2200 грн.; - премія у розмірі 6,24%, що у грошовому виразі становить 486,72 грн. (а.с.12).

Листом від 13.06.2018 № 33/М-446лк ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області повідомила позивачку про те, що довідка про грошове забезпечення виготовлена та направлена для пенсійного фонду для перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 (а.с. 11).

ГУПФУ в Сумській області листом від 21.06.2018 № 1752/М-11 повідомило ОСОБА_1 про те, що перерахунок її пенсії здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Підстави для нарахування суми компенсації за втрату частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати частини пенсії відсутні (а.с.13).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-XII (далі - Закон).

Відповідно до ст. 13 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

З матеріалів справи встановлено, що пенсію ОСОБА_1 призначено з березня 2014 року, згідно із Законом України № 2262-ХІІ, у розмірі 77% грошового забезпечення. (а.с.14).

Згідно із ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається із повідомлення про розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.06.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача за чинною на час перерахунку пенсії редакцією ст. 13 Закону, якою визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Суд вважає помилковим посилання відповідача при перерахунку пенсії позивача на редакцію ст. 13 Закону, яка була чинною на день перерахунку пенсії, з огляду на наступне.

Так, у рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії та здійснюється на підставі ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, при визначенні її розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2018 року у справі №564/2288/16-а (адміністративне провадження №К/9901/23573/18)

Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 77 відсотків від грошового забезпечення.

Враховуючи, що ГУПФУ в Сумській області не було належним чином доведено правомірності своїх дій стосовно зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із 77% до 70% грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

У позовних вимогах щодо визнання протиправними дій ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії у 100% розмірі та зобов'язання виготовити та надати до ГУ ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, суд відмовляє з таких підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закон № 2262-XIІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі списків, наданих ГУПФУ в Сумській області, ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Сумській області складено довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивачки, у якій зазначені такі види грошового забезпечення як: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби, що передбачено положеннями п. 5 Порядку № 45.

Суд визнає, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Сумській області правомірно вказано зазначені види грошового забезпечення, оскільки форма, зміст та порядок видачі довідки затверджені Порядком № 45, який прийнятий на виконання ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Щодо вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання ГУПФУ в Сумській області виплатити компенсацію за своєчасно не виплачені кошти відповідно до ст.ст. 1-4 Закону № 2050-ІІІ суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.ст. 1-4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

На підставі викладеного суд зазначає, що компенсація виплачується в разі затримки на один і більше календарних місяців виплати громадянам нарахованих доходів. Оскільки пенсія в розмірі 77% грошового забезпечення ще не нарахована позивачу, то цю вимога суд вважає передчасною.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугу років із 77% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 77% грошового забезпечення, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

У задоволенні інших позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_1 відмовити.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Сумській області відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал