
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
23.01.2019 р. справа №520/22/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом
ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про1) визнання з 01.01.2017 року бездіяльності та рішення Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (ном. за ДРФО НОМЕР_1) протиправними та дискримінаційними; 2) зобов'язання Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату пенсії та виплатити з 01.01.2017 року виниклу заборгованість з несплаченої пенсії ОСОБА_1 (ном. за ДРФО НОМЕР_1); 3) зобов'язання Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити з 01.02.2017 року компенсацію за втрату частини доходів ОСОБА_1 (ном. за ДРФО НОМЕР_1), нараховану по місяць в якому буде провадитися виплата заборгованості з несплаченої пенсії; 4) встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Слобожанського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова подати до суду у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, -
встановив:
Матеріали позову одержані судом 02.01.2019 р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 03.01.2019 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 21.01.2019 р.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що громадянин має право на одержання виплат за раніше призначеною пенсією, але внаслідок вчинення райУПФУ протиправного діяння коштів за пенсією у період з 01.01.2017 р. по теперішній час не одержав.
Відповідач, Слобожанське ОУПФУ м. Харкова, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що рішення про припинення виплат за пенсією з 01.01.2017 р. обумовлено об’єктивними чинниками, а саме: відсутністю необхідних доказів постійного проживання пенсіонера на території України, де безперешкодно функціонують органи державної влади України, а пенсія за попередні періоди пенсіонеру нарахована та виплачена.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом установлено, що позивач є громадянином України, має правовий статус внутрішньо переміщеної особи, як пенсіонер знаходиться на обліку в установі відповідача, з 01.01.2017 р. припинив одержувати кошти за пенсією.
При цьому, даних про припинення нарахувань за пенсією або скасування рішення про призначення пенсії (чи втрати юридичної дії цього рішення у будь-який інший спосіб) матеріали справи не містять.
Перевіряючи відповідність закону оскаржених діянь владного суб’єкта, суд зазначає, що правовідносини з приводу соціального захисту громадян шляхом пенсійного забезпечення унормовані, насамперед, приписами ст. 46 Конституції України, ст. 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, випадки, коли відбувається припинення виплат за пенсією, викладені у ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де передбачено, що підставою для припинення виплат є рішення суду або рішення тероргану ПФУ, а приводом для прийняття такого рішення: призначення пенсії за недостовірними документами; подія смерті особи; подія неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд; інші випадки згідно з законом.
Водночас із цим, суд зауважує, що іншого закону з приводу визначення таких приводів не існує.
Правовий висновок відносно застосування ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" міститься у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 р. по справі №805/402/18 (провадження Пз/9901/20/18) і полягає у тому, що за відсутності визначених законом підстав виплати за пенсією не можуть бути припинені.
У ході розгляду спору судом достеменно встановлено, що у спірних правовідносинах відсутні і приводи, і підстави для припинення виплати пенсії, визначені ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи спір, суд наголошує, що норми підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України.
У свою чергу, ч. 1 ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" передбачено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
У силу ч. 2 ст. 2 цього закону під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
За таких обставин, суд не знаходить жодних правових підстав для непоширення дії норм Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" на спірні правовідносини.
З огляду на викладене, позов частині вимог щодо зобов'язання Слобожанського ОУПФУ м. Харкова здійснити позивачу нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів належить задовольнити.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владні суб’єкти не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України в частині своєчасного та повного проведення платежів за призначеною пенсією.
Разом із тим, оскільки визнання діяння владного суб’єкта протиправним об’єктивно не здатне у даному конкретному випадку забезпечити неминуче, ефективне та дієве поновлення суб’єктивного права особи на одержання у власність коштів як виплат за пенсією, то суд вважає за необхідне обтяжити владний суб’єкт обов’язком провести платежі за невиплаченою з 01.01.2017 р. пенсією саме на підставі даного рішення суду.
Судом розглядом не встановлено існування жодних рішень Слобожанського ОУПФУ м. Харкова щодо припинення нарахування пенсії позивачу, що також зумолвює залишення позову без задоволення в цій частині вимог.
З приєднаних до справи документів суд не знаходить підстав для застосування ч.1 ст. 382 КАС України.
Вирішуючи заявлені у прохальній частині адміністративного позову клопотання, суд зазначає. що інститут визнання адміністративної справи типовою до зразкової справи в адміністративному судочинстві відсутній, оскільки справа є типовою у силу імперативних приписів норми закону.
Підстави для застосування положень ст. 123 КАС України в частині поновлення процесуального строку відсутні, оскільки суд не вбачає у спірних правовідносинах ознак пропущення строку звернення до суду із даним позовом.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1, місцезнаходження - 61009, м. Харків, вул. Харківська, буд. 29-А; дата народження - 22.03.1941 р.) з 01.01.2017 р. з проведенням нарахувань у порядку Закону України "Про компенсацію громадянам частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" і допустити негайне виконання у межах платежу за один місяць.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя (підпис) Сліденко А.В.
З оригіналом згідно.
Рішення не набрало законної сили.
Оригінал у справі.
Секретар с/з ОСОБА_2