
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2019 р. Справа № 480/4589/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо нездійсненого перерахунку, не нарахуванні, та не виплаті пенсії ОСОБА_1 з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно до наказу Міноборони від 28.07.2008 № 377, відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 01 вересня 2008 р.
2. Зобов'язати ГУ ПФУ у Сумській області у відповідності з п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду №3-1 від 30.01.2007 подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії із зазначенням персональних даних підполковника запасу ОСОБА_1 та перерахувати пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру грошового забезпечення з усіх складових грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 №377 за період з 01 вересня 2008 р. по 31 грудня 2017 р., розрахувати розмір утвореної заборгованості з виплати пенсії з урахуванням індексу інфляції та трьох процентів річних від простроченої суми за весь період затримки виплати та стягнути з ГУ ПФУ у Сумській області кошти згідно ч.6 ст.5 КАС України на відшкодування шкоди в розмірі 66464,83 грн., заподіяної його протиправною бездіяльністю, з урахуванням індекса інфляції та трьох процентів річних від простроченої суми за весь період затримки виплати, що складає 196344,61 грн. (розрахунок зроблений за даними індексів споживчих цін за 2008...2018 роки, розміщених на сайті «Мінфін» https://index.minfm.com.ua/ua/economy/index/inflation/2008).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем протиправно не вчиненні дій щодо перерахунку пенсії позивача - особи, яка отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу від 28.07.2008 №377.
Ухвалою суду від 12.12.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач у відзиві проти позову заперечував та зазначив, що у пенсійній справі позивача відсутня довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з урахуванням наказу Міністерства оборони України від 28.07.2008 №377, виданої СОВК, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії (а.с.27-28).
У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити (а.с.34-36).
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас за станом здоров'я 30.03.2005 з посади "старший викладач кафедри тактики - начальник медичної служби Військового інституту ракетних військ і артилерії імені Богдана Хмельницького" і з 31.05.2005 йому було призначено пенсію за вислугу років згідно зі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції від 24.06.2004), що, з вислугою в 35 рік склало 90% від розміру грошового забезпечення в 2332,11 грн., відповідно до чого позивачу була нарахована пенсія в розмірі 2098,90 грн. (а.с.14).
З 01.01.2008 розмір грошового забезпечення за посадою збільшено до 2975,50 грн., що свідчить з довідки про розмір грошового забезпечення ФБ № 47542 від 31.01.2008 (а.с.15), відповідно до чого позивачу було проведено перерахунок пенсії і її розмір склав 2677,95 грн. (а.с.16).
Згодом, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 пенсію позивача було перераховано і з 01.07.2012 її розмір склав 2972,52 грн., з 01.09.2012 - 3293,88 грн., з 01.01.2013 - 3615,23 грн. (а.с.18).
При ознайомленні зі своєю пенсійною справою в жовтні 2018 року позивач виявив розбіжність між посадовим окладом в розмірі грошового забезпечення, з якого нараховувалась пенсія в період з 01.01.2008 по 01.01.2018 і який складав 1175,00 грн. (а.с.18) та розміром посадового окладу за відповідною посадою згідно довідки про розмір грошового забезпечення ФБ №47542 від 11.06.2012 (а.с.17), надана СОВК і складав 1380,00 грн.
Такий оклад за посадою був встановлений наказом Міністерства оборони України від 28.07.2008 №377, яким затверджено «Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового неладу офіцерів військових навчальних закладів...», і відповідно до якого з 01.08.2008 посадовий оклад за відповідною посадою складав 1380,00 грн., але, незважаючи на це, нарахування і виплата пенсії здійснювалась з розміру грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу 1175,00 грн. з 01.01.2008 по 31.12.2017, що за твердженням позивача є незаконним.
У зв'язку з цим 02.11.2018 позивач звертався до ГУ ПФУ в Сумській області з вимогою подати списки до СОВК з зазначенням особистих даних ОСОБА_1 для отримання довідки для проведення перерахунку пенсії та здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2008 по 31.12.2017, у відповідь отримав лист ГУ ПФУ в Сумській області №2423/К-11 від 16.11.2018, в якому зазначено, що відсутні підстави для направлення списків, оскільки пенсія позивачу виплачується у належному розмірі (а.с.20).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пунктом першим якого встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" затверджено Схему посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України та Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України.
За результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 ГУ ПФУ в Сумській області листом від 16.11.2018 №2423/К-11 повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку, тому до СОВК не направлялися списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та, відповідно, СОВК не надавалися довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи встановлено, що листом від 29.08.2008 №248/6/С/1087-Д Міністерство оборони України повідомило Пенсійний фонд України про необхідність підготовки головними управліннями пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких відлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міністерства оборони України від 28.07.2008 №377.
В той же час, Пенсійним фонд України листом від 07.10.2008 №17466/02-60 повідомив Міністерство оборони України про те, що чинним Порядком передбачено проведення перерахунку пенсій лише у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України. Крім того, листом від 12.08.2008 №14191/02-60 Пенсійний фонд України повідомив Міністерство оборони України про те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок лише з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, можна дійти висновку Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, можна дійти висновку, що наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Недодержання Пенсійним фондом України вимог Порядку №45 щодо повідомлення у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів ГУ ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та, відповідно, не направлення таких списків до СОВК для надання довідок про розмір грошового забезпечення, не є підставою для висновку про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
Так, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено певну послідовність дій органів державної влади, яка розрахована на відсутність спору. Недотримання вимог вказаного Порядку з боку суб'єкта владних повноважень не може бути підставою для висновку про відсутність у пенсіонера права на належну реалізацію положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З урахуванням викладеного, зважаючи на те, що зміна розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України є обставиною, з якою ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пов'язує наявність підстав для перерахунку пенсії військовослужбовців, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області у відповідності з п. 2 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 №45, подати до СОВК список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії з зазначенням персональних даних підполковника запасу ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям наказу МОУ від 28.07.2008 №377.
В іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними, з огляду на наступне.
Як було зазначено вище, Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 визначено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, головні управління Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З системного аналізу вказаних вище норм вбачається, що порушення прав позивача полягає у неподанні ГУ ПФУ в Сумській області відповідного списку осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, у тому числі щодо позивача, у зв'язку з прийняттям наказу МОУ від 28.07.2008 №377.
Отже, для захисту порушеного права позивача достатнім та обґрунтованим є зобов'язання подати відповідний список ГУ ПФУ в Сумській області до СОВК. Інша частина позовних вимог є похідною від вказаного зобов'язання, може бути здійснено лише після її виконання, а тому на даний час відсутнє порушення прав позивача в іншій частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) у відповідності з п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України №3-1 від 30.01.2007 подати до Сумського обласного військового комісаріату список осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії із зазначенням персональних даних підполковника запасу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов