
Справа № 520/2483/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1, представника позивача - адвоката ОСОБА_2 (за ордером), представник відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому відповідно до уточнень до позову від 29.11.2018 року просить:
- визнати неправомірною відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 "інші виплати": матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років у розмірі 30%, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн.;
- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2017 року в розмірі 83% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст.37 Закону України "Про державну службу" на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі "інших виплат": матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років у розмірі 30%, надбавки за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював в органах державної служби, отримує пенсію з 22.12.2004 року на підставі Закону України «Про державну службу», яка розрахована в розмірі 83% від середнього заробітку. Позивач вказав, що при призначенні йому пенсії державного службовця та при перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року не було включено до заробітку складові заробітної плати «інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі, яку він отримував до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, винагорода за вислугу років в розмірі 20% замість 30% , премії, які він отримував до виходу на пенсію, та з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки до 01.06.2015 року довідки про складові заробітної плати видавались на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852, якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Позивач зазначив, що Постановою №19-11 було визначено виключний перелік складових заробітної плати, на підставі яких здійснюється призначення (перерахунок) пенсій державним службовцям. Проте цей перелік не містив «інших виплат», які виплачувались державним службовцям згідно чинного законодавства України, та на які нараховувались та утримувались внески до Пенсійного фонду України.
Позивач зазначив, що оскільки не включення зазначених виплат під час призначення та перерахунку пенсії порушує принцип соціального страхування, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року по справі №2а-4753/09/267 Постанова №19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення Інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами. Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/0972670» від 14.02.2011 року №5-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948, згідно якої визнано такими, що втратили чинність підпункт 1.2 пункту 1. Однак, постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2, яка набрала чинності 02.09.2016 року, абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови від 04.09.2013 року №15-1- виключено.
Позивач вказав, що з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення до Державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси, видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена. Таким чином, Державною податковою інспекцією в Малиновському районі м. Одеси була видана довідка в довільній формі станом на 01.02.2008 року, тобто на дату перерахунку пенсії згідно постанови КМУ.
Позивач зазначив, що він звернувся до відповідача надавши довідку №180/С/15-52-05-01-03 від 18.01.2017 року про складові заробітної плати, в яких зазначені «інші виплати», які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії, а саме: надбавка за вислугу років була врахована в розмірі 20% замість 30%, надбавка за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн., та з заявою в якій просив упорядкувати нараховану йому пенсію згідно з Законом України «Про державну службу», включивши складові та «інші виплати» в розрахунок пенсії, на що отримав від відповідача лист №31/С/01від 07.02.2017 року про відмову включити «інші виплати» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Позивач вказав, що відмовляючи у задоволенні заяви, відповідач виходив з того, що з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з чим з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються, а тому підстави для перерахунку пенсії позивача на цей час відсутні.
Позивач вказав, що він не звертався до відповідача за перерахунком пенсії з більшого заробітку працюючого державного службовця. Інші виплати та складові заробітної плати, які він отримував перед виходом на пенсію, та з яких утримувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування мали бути включені до складу пенсії та підлягали виплаті з моменту призначення пенсії та при перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року, але внаслідок протиправних дій відповідача не були нараховані та виплачені в належному розмірі.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 10 квітня 2017 року справу було прийнято до свого провадження.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 05 вересня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений частково.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року постанову Київського районного суду м. Одеси від 05 вересня 2017 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 26 червня 2018 року постанову Київського районного суду м. Одеси від 05 вересня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2017 року скасовано, справу направлено на новий судовий розгляд.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 20.08.2018 року, з посиланням на ч.1 ст.29 КАС України, справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2018 року на суддю Андрухіва В.В. розподілено справу №520/2483/17.
Ухвалою від 17 вересня 2018 року прийнято до розгляду вказану справу. Ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін з призначенням першого судового засідання для розгляду справи по суті на 16 жовтня 2018 року на 14:30 год.
Ухвалою від 13.11.2018 року ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі. Призначено підготовче засідання у справі на 29.11.2018 року об 11.00 год. Запропоновано учасникам справи надати додаткові пояснення щодо наявності підстав перерахунку пенсії позивача - до 29.11.2018 року.
Ухвалою від 20.12.2018 року судом закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 14 січня 2019 року об 11:00 год.
У судове засідання, призначене на 14 січня 2019 року о 10 год. 00 хв., з'явилися позивач та представник позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомив.
Під час судового розгляду справи позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Відповідно до наданого відзиву на позов, представник відповідача зазначив, що згідно ст.90 Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак перерахунок пенсій державним службовцям даним Законом не передбачений. Представник відповідача вказав, що складові заробітної плати чітко визначені Законом України «Про державну службу». Інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії. У зв'язку з цим, для проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.
Також представник відповідача зазначив, що позовна вимога позивача про здійснення перерахунку згідно ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року є необґрунтованою, оскільки даний закон 01.05.2016 року втратив чинність. На думку представника відповідача, оскільки спірні правовідносини виникли 07.02.2017 року, Управління керувалося нормативно-правовими актами, які були чинними на той момент.
Заслухавши вступне слово позивача та його представника, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та з 22.12.2004 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу", в розмірі 83% заробітку.
31 січня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з включенням до заробітку для обчислення пенсії "інших виплат": матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення в праці (а.с. 10, т. 1).
Листом № 31/С-01 від 07.02.2017 року відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не входить до складу заробітної плати державних службовців згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» та не враховується при обчисленні цього виду пенсії (а.с. 13, т. 1).
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 37-1 зазначеного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вказані «інші виплати», які включені в довідку для нарахування та обчислення пенсії, та на які нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні бути включені до складу заробітної плати державного службовця і враховуватись при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, від 06 листопада 2013 року у справі №21-350а13, від 04 березня 2014 року у справах №№21-3а14 та 21-14а14, від 03 червня 2014 року у справі №21-134а14, від 16 вересня 2014 року у справі №21-314а14, від 09 червня 2015 року №21-243а15.
Як вбачається з дослідженої судом довідки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №1218/Г/15-52-05 від 08.10.2018 року, наданої позивачем, дана довідка видана ОСОБА_1, про те, що з 07.1992 року по 21.05.2003 року та з 16.02.2004 року по 17.12.2004 року він працював у ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітні плату. У вказаній довідці зазначено, що на всі види виплат (в тому числі інших), а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, премія, були нараховані страхові внески (єдиний внесок) (а.с. 150-154).
Крім того, відповідно до ст.58 Конституції України передбачено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Такого ж висновку дійшов і Конституційний Суд України у Рішенні по справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення ч.1 ст.58 Конституції України від 09.02.1999 №1-рп/99 в якому зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Принцип дії закону або нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що його дія починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою його чинності.
Тобто, до події, факту, застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тому розрахунок пенсії позивача повинен здійснюватись відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії державного службовця .
Ця ж редакція ст.37-1 Закону України «Про державну службу» була чинною на момент перерахунку пенсії позивача станом на 01.02.2008 року.
З огляду на зазначене, оскільки на всі виплати, отримані позивачем при проходженні державної служби, були нараховані страхові внески (єдиний внесок), суд дійшов висновку про протиправність відмови Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 "інші виплати": матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років у розмірі 30%, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн.
Оскільки з відповідною заявою до відповідача про врахування вищевказаних «інших виплат», що безпідставно не були враховані при призначенні пенсії та її перерахунку 01.02.2008 року, позивач звернувся лише 31.01.2017 року, відповідач зобов'язаний здійснити такий перерахунок з 01.02.2017 року як це просить позивач.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною відмови Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 "інші виплати": матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років у розмірі 30%, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн. та зобов'язання Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2017 року в розмірі 83% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст.37 Закону України "Про державну службу" на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі "інших виплат": матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років у розмірі 30%, надбавки за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (адреса: вул. Ільфа і Петрова, 4а, м. Одеса, 65121, код ЄДРПОУ 41248812) - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 "інші виплати": матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, надбавку за вислугу років у розмірі 30%, надбавку за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2017 року в розмірі 83% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст.37 Закону України "Про державну службу" на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі "інших виплат": матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років у розмірі 30%, надбавки за високі досягнення в праці в розмірі 830,05 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24 січня 2019 року.
Суддя В.В. Андрухів
.