
3.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 січня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4374/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Широка К. Ю., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д. Ф. Мельникова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 СПОРУ
1. 21 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області (далі – позивач, ГУ Держпраці у Луганській області) до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д. Ф. Мельникова” (далі – відповідач, ПАТ “Лисичанськвугілля” в особі ВП “Шахта Мельникова”), відповідно до якого позивач просить суд: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д. Ф. Мельникова” Публічного Акціонерного Товариства “Лисичанськвугілля”, а саме - зобов’язати відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію виїмкового комбайна МG 150/346-WD1 у 1 північній лаві пл. l6 гор. 885 м у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей до усунення встановлених порушень.
2. В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на підставі заяви ПАТ “Лисичанськвугілля” від 08 грудня 2017 року № 01/12-1121 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській для проведення позапланових перевірок, у відповідності з наказом Головного управління від 30 листопада 2018 року № 566 та направленням на перевірку від 30.11.2018 № 01-17/699, 05 грудня 2018 року посадовою особою Головного управління проведено позапланову перевірку суб’єкта господарювання: ВП “Шахта Мельникова” ПАТ “Лисичанськвугілля” на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки складений акт перевірки від 05.12.2018 № ФД-1/12 та припис від 05 грудня 2018 р. № ФД-1/12, у яких зафіксовано 15 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 р. № 62. Порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці у ПАТ “Лисичанськвугілля” створюють загрозу здоров’ю і життю працівників суб’єкта господарювання.
3. З посиланням на норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про охорону праці» просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
4. Представник відповідача визнав адміністративний позов, про що подав відповідну заяву (а. с. 28).
5. Ухвалою суду від 26 грудня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (а. с. 1-2).
6. Ухвалою суду від 17.01.2019 підготовче засідання було закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 22.01.2019 (а. с. 30).
7. Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
ІІ. ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта – постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 22.01.2019 № НОМЕР_1 (а. с. 33-34).
9. Шахта ім. Д. Ф. Мельникова є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.01.2019 № НОМЕР_2 (а.с.35-43).
10. 08 грудня 2017 року Публічним акціонерним товариством “Лисичанськвугілля” за вих. № 01/12-1121 направлено лист до ГУ Держпраці у Луганській області щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду для проведення перевірок стану охорони праці та промислової безпеки на об’єктах підприємств ПАТ “Лисичанськвугілля” у відповідності графіку спільних перевірок протягом 2018 року (а. с. 12).
11. Наказом ГУ Держпраці у Луганській області від 30 листопада 2018 р. № 566 направлено представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській області для проведення перевірок у ПАТ “Лисичанськвугілля” (а. с. 13).
12. На підставі вказаного наказу та направлення на проведення перевірки від 30.11.2018 № 01-17/699 (а. с. 14) головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській області ОСОБА_2, 05.12.2018 проведено позапланову перевірку відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д. Ф. Мельникова ” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, розташованого за адресою: Луганська область, місто Лисичанськ, вул. Первомайська, 217, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
13. За результатами перевірки складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 05.12.2018 № ФД-1/12, яким встановлено, наявність п’ятнадцяти порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, а саме ст.ст.13, 14 ЗУ №2694:
в Книзі нарядів виїмкової дільниці №4:
- 01.12.2018 у І зміну наряд не погоджений з дільницею ВТБ та не затверджений начальником зміни виробництва;
- 03.12.2018 у IV зміну не проставлені підписи посадових осіб за отриманий наряд, що є порушенням п. 2 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
книга нарядів не прошнурована та не скріплена печаткою, що є порушенням п. 2 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
в паспорті виїмкової дільниці 1 північної лави пл. l6 гор.885м:
- у паспорті відсутній акт щомісячної перевірки відповідності ТПД фактичним геологічним умовам, що є порушенням п. 1 гл. 4 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- схема вентиляції не скоригована фактичному положенню: не вказаний 2 північний квершлаг гор. 885 м, що є порушенням п. 1 гл. 8 р. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- передбачений випуск вихідного струменю з тупикової виробки 2 північного квершлагу гор. 885 м надходить до очисної виробки 1 північної лави пл. l6 гор. 885 м при відсутності рекомендацій спеціалізованих інститутів відповідно до проведення НДР, що є порушенням п. 7 гл. 5 р. VI, п. 12 гл. 1 р. VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці дільниці № 4 дата проведення повторного інструктажу вказана не напроти кожної інструктуємої особи, що є порушенням п. 14 гл. 1 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
в 12 північному вентиляційному штреку пл. l6 гор.820 м:
- С ПК 15 по ПК 18 висота виробки складає менше ніж 1,8 м, переріз 3,2 м2, що є порушенням п. 1 гл. 6 р. V НПАОП 10.0- 1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- у вибої відсутнє запобіжне кріплення на перших 4х призабійних рамах, що є порушенням п. 1 гл. 3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
- ПК 24+15 на протязі 6 метрів відсутні між рамні стяжки, боки виробки не затягнуті, що є порушенням п. 1 гл. 3 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
у 1 північній лаві пл. l6 гор.885 м:
- верхня частина лави закріплена змішаним кріпленням не у відповідності Паспорту кріплення, що є порушенням п. 1 гл. 4 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- у верхній частині лави замість спареного органного ряду встановлений один ряд дерев’яних стойок на відстані 0,2 м поміж стійок, що є порушенням п. 1 гл.4 р. V НПАОП 10.0- 1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- роботи по видобутку вугілля проводяться комбайном MG 150/346-WD1, на якому знаходиться у непрацездатному стані попереджувальна звукова сигналізація, система зрошування, відсутнє метан-реле, що є порушенням п. 3 гл.1 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- зі 150 секцій механізованого кріплення ZY 4000/08/15 на 30 секціях відсутні гідравлічні домкрати разом з рукавами високого тиску, на 10 секціях пульти керування знаходяться в непрацездатному стані, що є порушенням п. 3 гл.2 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- у вибої 1 північної лави пл. l6 гор. 885м відсутнє додаткове кріплення дерев’яними стойками під консоль на 130-131 секціях, що є порушенням п. 1 гл.4 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- на секціях № 32-23 відстань між конвеєром лави SGZ 630/320 та консоллю складає 0,5 м, що унеможливлює прохід робітників ВГРЗ в респіраторі, що є порушенням п. 1 гл.4 р. V НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (а.с.15-17).
14. У зв’язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках №№ 3, 6.1-6.6 таблиці, директора ВП “Шахта Мельникова” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_3 попереджена про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) з експлуатації виїмкового комбайна MG 150/346-WD1 в північній лаві l6 (а. с. 17).
15. Вищевказаний акт підписано заступником директора з виробництва ОСОБА_4 та директором ВП “Шахта Мельникова” ПАТ “Лисичанськвугілля” без зауважень (а. с. 17 зв. бік).
16. Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у п.п. 3, 6.1-6.6 розділу 5 акту перевірки від 05.12.2018 № ФД-1/12 порушення, які несуть загрозу життю та/або здоров’ю людей.
ІІІ. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
17. Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
18. Відповідно до статті 27 Конституції України, обов’язок держави - захищати життя людини.
19. Відповідно до ч. 4 ст. 47 КАС України, крім прав та обов’язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.
20. Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877), Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі – Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62.
21. Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).
22. Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
23. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
24. Відповідно до частини першої статті 38 Закону №2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
25. Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
26. Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
27. Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:
1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 15 пункту 4);
2) здійснює державний нагляд у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 17 пункту 4).
28. Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.
29. Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
30. Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
31. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
32. Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
IV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
33. ОСОБА_1 встановлено, що перевірка відповідача на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки проведена на підставі заяви Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» від 08 грудня 2017 року № 01/12-1121 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській області для проведення позапланових перевірок, у відповідності з наказом ГУ Держпраці у Луганській області від 30 листопада 2018 року № 566 та направленням на перевірку від 30.11.2018 № 01-17/699. Отже перевірка призначена та проведена у відповідності до чинного законодавства.
34. На підставі проведеної перевірки складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 05.12.2018 № ФД-1/12, яким встановлено, наявність п’ятнадцяти порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, а саме ст.ст.13, 14 Закону № 2694. Зауважень до вказаного акту від відповідача не надійшло.
35. Оскільки станом на день розгляду справи порушення, зазначені в акті перевірки від 05.12.2018 № ФД-1/12 не усунуті, вказані порушення несуть загрозу життю та здоров’ю людей, враховуючи заяву представника відповідача про визнання позову в повному обсязі, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв’язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
V. СУДОВІ ВИТРАТИ
36. Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д. Ф. Мельникова” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д. Ф. Мельникова” Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” та зобов’язати Публічне акціонерне товариство “Лисичанськвугілля” (код ЄДРПОУ: 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська обл., місто Лисичанськ, вулиця Малиновського, будинок 1) зупинити експлуатацію виїмкового комбайна МG 150/346-WD1 у 1 північній лаві пл. l6 гор. 885 м, у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_5