
Справа № 815/2571/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенка А.В.,
за участю секретаря - Філімоненка А.О.,
сторін:
представник позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Одеської обласної державної адміністрації, за участю 3-х осіб – Одеської обласної ради, ОСОБА_4 про визнання протиправним бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії щодо укладання контракту,
ВСТАНОВИВ:
З адміністративним позовом до Одеського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 до Одеської обласної державної адміністрації, за участю 3-х осіб – Одеської обласної ради, ОСОБА_4, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову (а.с. 152), просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної державної адміністрації щодо укладання контракту на посаду директора театру-художнього керівника комунальної установи "Одеський обласний театр юного глядача ім. Юрія Олеши", який повинен бути укладений з ОСОБА_4 у відповідності до вимог абзацу 2, 3 ст. 19 Закону України «Про театри і театральну справу».
- Зобов’язати Одеську обласну державну адміністрацію здійснити дії з виконання вимог абзацу 2 ст. 19 Закону України «Про театри і театральну справу», щодо укладання контракту на посаду директора театру-художнього керівника комунальної установи "Одеський обласний театр юного глядача ім. Юрія Олеши".
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_3 зазначила, що зазначений контракт з ОСОБА_4 був підписаний Одеською обласною державною адміністрацією, як не уповноваженою особою, яка не є засновником зазначеного комунального закладу, в порушення вимог Конституції України, Законів України “Про місцеві державні адміністрації”, “Про культуру”, “Про театри та театральну справу”.
Позивач також зазначає, що оскаржуваний контракт порушує її права, як керівника творчого колективу, та права інших громадян України, які мають права та інтереси у сфері розвитку театрального мистецтва та театральної справи, формування та задоволення цими особами своїх творчих потреб. Крім того, призначення керівника комунальної установи "Одеський обласний театр юного глядача ім. Юрія Олеши", неуповноваженою особою, може призвести в подальшому до визнання будь-яких господарських договорів, укладених керівником театру ОСОБА_4 із позивачем, недійсними.
Ухвалою суду від 30.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням до розгляду.
10.09.2018 року, від Відповідача надійшов відзив на позов (а.с. 132-138), в якому просить суд, відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування зазначено, що позов є необґрунтованим, а вимоги позивача безпідставними, оскільки позивач не надав жодного обґрунтованого доказу протиправності укладання контракту Одеської обласної державної адміністрації з ОСОБА_4 та не підтвердила обставини, за яких, на її думку порушені її права, свободи та інтереси.
31.08.2018 року від 3-ї особи, Одеської обласної ради, надійшов відзив на позов (а.с. 90-94), в якому просить суд, відмовити Позивачу у задоволенні позовних вимог.
20.09.2018 року від Позивача надійшла відповідь на відзив, в якій Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог (а.с. 155-159).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у позові та відповіді на відзив (а.с. 152, 155-159).
Представник відповідача, просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, з підстав, зазначених у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с. 132-138).
Представник 3-ї особи Одеської обласної ради та 3-тя особа ОСОБА_4 до судового засідання не зявились, повідомлені належним чином (а.с. 177).
Від 3-ї особи, ОСОБА_4 неодноразово до суду надходили клопотання про розгляд справи за її відсутності (а.с. 56, 82, 160).
Інших заяв та клопотань до суду по суті справи не надходило.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
25 квітня 2017 року конкурсна комісія, керуючись нормами Закону України «Про культуру», прийняла рішення визнати ОСОБА_4 переможцем конкурсного добору на посаду директора-художнього керівника комунальної установи "Одеський обласний театр юного глядача ім. Юрія Олеши".
В подальшому, Одеська обласна державна адміністрація (далі - ООДА), а саме, управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів кyльтypнoї спадщини підготувало та головою ООДА було внесено на розгляд Одеської обласної ради проект рішення "Про призначення на посаду директора-художнього керівника комунальної установи " Одеський обласний театр юного глядача ім. Юрія Олеши", що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, повноваження з управління яким делеговано обласній державній адміністрації. Пунктом 2 проекту рішення зазначено: "2. Доручити голові обласної державної адміністрації укласти відповідний контракт з призначеною особою".
Проект рішення було винесено на розгляд одинадцятої сесії обласної ради VII скликання, на якій було прийнято рішення "Про призначення на посаду директора-художнього керівника комунальної установи " Одеський театр юного глядача ім. Юрія Олеши " № 420-VII від 16 червня 2017 року. Пункт 2 рішення викладений в наступній редакції, яка була запропонована ООДА, а саме: "2. Доручити голові обласної державної адміністрації укласти відповідний контракт з призначеною особою" (а.с. 33).
На виконання прийнятого рішення голова ООДА уклав контракт з ОСОБА_4 (а.с. 143-150).
Не погоджуючись з бездіяльністю ООДА щодо укладення контракту, Позивач звернулась із даним позовом до суду.
Оцінюючи дії тк бездіяльність суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та доходить висновку про відмову в задоволені позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації здійснюють функцію управління майном підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління. Голови місцевих державних адміністрацій укладають та розривають контракти з їх керівниками.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», голови місцевих державний адміністрацій укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідної місцевої державної адміністрації.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України «Про театри і театральну справу», рішення про укладення контракту з керівником державного чи комунального закладу культури приймає засновник театру за результатами конкурсу.
Рішенням Одеської обласної ради від 22 вересня 2006 року № 73-V «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада» Одеською обласною радою делеговано Одеській обласній державній адміністрації повноваження з управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, зокрема і Одеським театром юного глядача (підпункт 4.5. пункту 4 Додатку 1 до зазначеного рішення Одеської обласної ради) (а.с.96).
Відповідно до рішення Одеської обласної ради від 26 травня 2016 року № 138-VII «Про зміну назв комунальної установи «Одеський театр юного глядача ім. М. Островського» та комунальної установи «Одеська обласна бібліотека для дітей ім. Н.К. Крупської» змінено назву «Комунальної установи «Одеський театр юного глядача ім. М. Островського» на назву «Комунальна установа «Одеський театр юного глядача ім. Юрія Олеши» (а.с.151).
Згідно з підпунктом 3.2.1. пункту 3 рішення Одеської обласної ради від 22 вересня 2006 року № 73-V (зі змінами та доповненнями, внесеними рішенням Одеської обласної ради від 25 квітня 2007 № 262-V), ООДА у сфері управління зазначеними об’єктами укладає на підставі відповідних рішень обласної ради контракти з керівниками підпорядкованих комунальних підприємств, установ, організацій та закладів, вносить зміни та доповнення до них.
Рішенням Одеської обласної ради від 16 червня 2017 року № 420-VII призначено ОСОБА_4 на посаду директора-художнього керівника комунальної установи «Одеський театрюного глядача ім. Юрія Олеши» строком на 5 років та доручено голові обласної державної адміністрації укласти відповідний контракт з призначеною особою.
У зв’язку з наведеним, головою Одеської обласної державної адміністрації 16 червня 2017 року укладено відповідний контракт із директором-художнім керівником комунальної установи «Одеський театр юного глядача ім. Юрія Олеши» ОСОБА_4.
Суд звертає увагу, що Відповідачем рішення про укладення контракту з керівником комунального закладу культури не приймалось, таке рішення прийняте Одеською обласною радою, а з боку ООДА виконано делеговані повноваження щодо укладання контракту.
Враховуючи викладене, головою ООДА укладено контракт із директором-художнім керівником комунальної установи «Одеський театр юного глядача ім. Юрія Олеши» ОСОБА_4 відповідно до вимог чинного законодавства, а твердження Позивача, що ООДА порушено чинне законодавство в частині визначення сторони, яка укладає контракт, та щодо того, що голова ООДА немає законних повноважень щодо укладення цього контракту, є необгрунтованими та безпідставними.
Крім цього, слід зазначити, що зауваження юридичного управління апарату Одеської обласної ради до проекту рішення обласної ради «Про внесення змін до рішення обласної ради від 22 вересня 2006 року № 73-V «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада», що, на думку Позивача, підтверджує його правову позицію щодо протиправності контракту із ОСОБА_4 взагалі не стосуються укладення зазначеного контракту, та є неналежним та недостатнім доказом у справі.
У позовній заяві (з урахуванням заяви про зміну предмету позову) Позивач просить визнати протиправною бездіяльність Одеської обласної державної адміністрації щодо укладення контракту на посаду директора театру-художнього комунальної установи «Одеський обласний театр юного глядача ім. Юрія Олеши», який повинен бути укладений з ОСОБА_4 у відповідності до вимог абзацу 2, абзацу 3 статті 19 Закону України «Про театру і театральну справу» та зобов’язання вчинити певні дії, однак, Позивачем жодним чином не зазначено, в чому саме полягає бездіяльність Відповідача.
До того ж, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими Позивач обґрунтовує свої вимоги, є суперечливими та не відповідають одне одному, оскільки в обґрунтування позову Позивач зазначає про необхідність скасування контракту з ОСОБА_4, а у вимогах просить визнати протиправною бездіяльність ООДА та зобов’язати вчинити певні дії.
Крім того, суд зазначає, що Позивачем не надано жодного обґрунтованого доказу, які саме права Позивача порушені головою ООДА при укладенні контракту із ОСОБА_4 на основі рішення Одеської обласної ради від 16 червня 2017 року № 420-VII і яким чином трудові відносини між ООДА, Одеською обласною радою та директором-художнім керівником комунальної установи «Одеський театр юного глядача ім. Юрія Олеши» впливають на права, свободи та законні інтереси Позивача.
Таким чином, призначення ОСОБА_4 на посаду директора-художнього керівника комунальної установи «Одеський театр юного глядача ім. Юрія Олеши», укладення з нею відповідного контракту ніяким чином не порушує права Позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, документально не підтверджені, а тому не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Одеської обласної державної адміністрації, за участю 3-х осіб – Одеської обласної ради, ОСОБА_4 про визнання протиправним бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії щодо укладання контракту – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 05.11.2018 року.
Суддя Бутенко А.В.
.