
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" січня 2019 р. справа № 0940/1784/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Гундяка В.Д.
секретар судового засідання Бунич Т.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів ОСОБА_2,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" до Державної фіскальної служби України, ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
01.10.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" (далі – позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення за №625599/41204597 про відмову у реєстрації податкової накладної за №2554 від 19.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.04.2018 та зобов’язання зареєструвати дану податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач на підставі помилкових висновків про надання позивачем документів, складених з порушенням законодавства та/або, які не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, оскаржуваним рішенням відмовив у реєстрації податкової накладної за №2554 від 19.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення за №625599/41204597 про відмову у реєстрації податкової накладної за №2554 від 19.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.04.2018 та просить зобов’язати зареєструвати податкову накладну за №2554 від 19.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
05.10.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху з підстав невідповідності вимогам статті 160 КАС України.
Згідно із заявою, яка надійшла до суду 16.10.2018 року, позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
19.10.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.
22.11.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення за №625599/41204597 від 02.04.2018 року замінено первісного відповідача - Державну фіскальну службу України належним відповідачем – Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області.
Ухвалою суду від 26.12.2018 року витребувано в ГУ ДФС в Івано-Франківській області протокол комісії, яка прийняла рішення щодо відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.09.2018 року.
Відповідачі скористалися правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.11.2018 року. Проти заявлених позовних вимог представник відповідачів заперечив, зокрема вказав, що при прийнятті оскарженого рішення податкові органи діяли в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений законодавством. Крім того вказав, що позивачем не надано документів про підтвердження походження товару, який нібито був реалізований ПП «Верес-Н», а надані копії свідчать виключно про постачання товару від ДП «Савсервіс Карпати» та ТОВ «Прикарпатський торговий дім» в конкретні торгові точки, а не на склад позивача в с. Хутір-Будилів Снятинського району. Таким чином відповідачі вважають, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на його безпідставність та необґрунтованість (а.с.127-130).
У поданій суду представником позивача 18.12.2018 року відповіді на відзив останній зазначає, що у квитанції про зупинення реєстрації ПН відповідач не вказав яких саме документів не вистачає для прийняття рішення, а тому податковим органом в оскарженому рішенні протиправно зазначено причиною відмови в реєстрації податкової накладної ненадання позивачем договору щодо придбання товарів, документів щодо транспортування товарів, платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків.
У судовому засіданні представник позивача вимоги, викладені у позовній заяві, підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що податковими органами порушено право товариства на реєстрацію податкової накладної, виданої по договору постачання з ПП "Верес". При цьому підстави зупинення реєстрації вказаної накладної позивачу були не зрозумілі, зокрема ДФС України у квитанції за №9280419377 від 28.12.2017 року було зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Зазначив, що невідповідність обсягів постачання і придбання не була конкретизована. Додатково вказав на те, що відповідачами протиправно не було враховано подані пояснення, до яких додані відповідні документи, яких на думку позивача, було достаньо для підтвердження реальності господарських операцій. Крім того, відповідачами не зібрано жодної інформації від контрагентів товариства, з відкритих джерел та податкових баз, що на переконання позивача, свідчить про формальність та неправомірність оскарженого рішення.
Представник відповідачів проти позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Окремо зазначив, що зупинення реєстрації ПН було проведено автоматизованою системою в зв'язку з відповідністю критерїів оцінки ступеня ризиків. Зокрема вказав, що Державною фіскальною службою України сформовано квитанцію, якою відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено реєстрацію податкової накладної за №2554 від 19.12.2017, оскільки дана податкова накладна відповідала критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної. За результатами оцінювання виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 0901, 1901, 1902, 1904, 2005, 2101, 3307. Позивачу було запропоновано надати пояснення, копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Вказав, що позивачем не надано документів про підтвердження походження товару, який нібито реалізований ПП "Верес-Н", у зв’язку із чим Державною фіскальною службою України прийнято оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав ненадання позивачем договору щодо придбання товарів, документів щодо транспортування товарів, платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків. Просив в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, взяте на податковий облік Державною податковою інспекцією в місті Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області 10.03.2017, є платником податку на додану вартість. Основний вид економічної діяльності – оптова торгівля іншими товарами господарського призначення.
Судом встановлено, що 28.03.2018 позивачем подано до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області письмові пояснення, обґрунтовані тим, що товариство здійснює поставку товарів із орендованого у ПП "Явір" складу, який знаходиться у селі Хутір-Будилів Снятиського району, на умовах самовивозу та доставки. 07.11.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп" та Приватним підприємством "Верес-Н" укладено договір поставки товару, згідно якого позивач зобов’язується передати у власність за оплату ПП "Верес-Н" товар згідно попереднього замовлення. Доставка товарів здійснюється самовивозом, так як ПП "Верес-Н" орендує складські приміщення на суміжній території в селі Хутір-Будилів Снятиського району у ПП "Явір". Відпуск товарів здійснюється в основному на умовах післяоплати. Позивач видає податкові накладні на дату відвантаження товарів.
Позивачем складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну за №2554 від 19.12.2017 на загальну суму 101 585,69 гривень.
Державною фіскальною службою України, за наслідками розшифрування та проведення перевірки на відповідність вказаної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, 28.12.2017 сформовано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за № НОМЕР_1.
Вказаною квитанцією відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної за №2554 від 19.12.2017 зупинено, у зв’язку з відповідністю зазначеної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017. За результатами оцінювання системою автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 0901, 1901, 1902, 1904, 2005, 2101, 3307. Запропоновано позивачу надати пояснення, копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.25).
До пояснень позивачем долучено копію договору поставки від 07.11.2017, укладеного з Приватним підприємством "Верес-Н", копію податкової накладної за №2554 від 19.12.2017, копію договору оренди від 03.04.2017, копії видаткових накладних ТОВ «Прикарпатський торговий дім» від 13.12.2017 за №№00372754, 00372767, копії видаткових накладних Дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати" (а.с.35-36).
Рішенням комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №№625599/41204597 від 02.04.2018 відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної №2554 від 19.12.2017, у зв’язку ненаданням платником податків повного пакету документів, а саме: договору щодо придбання товарів, документів щодо транспортування товарів, платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків та ін. (а.с.76-77).
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами з приводу справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент складення податкової накладної та прийняття квитанції про зупинення її реєстрації) встановлено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках, серед іншого, код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 201.2).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Пунктом 201.16 статті 201 даного Кодексу встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пунктом 201.16 статті 201 даного Кодексу у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.2).
Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України за №1216 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (в редакції, чинній на момент складення податкової накладної та прийняття квитанції про зупинення), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Відповідно пункту 2 зазначеного Порядку податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
До Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких комісією, визначеною пунктом 201.16 статті 201 Кодексу (далі – комісія), прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації (пункт 4).
Відповідно до пункту 12 Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (пункт 13).
Наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017 (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин) затверджено Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до пункту 1 якого для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв ними є: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно з пунктом другим зазначеного переліку письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв’язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.
Відповідно до пункту 74.2 статті 74 розділу ІІ, підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, наказом Міністерства фінансів України за №567 від 13.06.2017 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Критерії оцінки) (в редакції, чинній на момент виникнення даних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 даних Критеріїв оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).
Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС) (пункт 2).
Відповідно до пункту 3 Критеріїв оцінки платник податку має право подати до ДФС інформацію за встановленою формою щодо: видів економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010); кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються (отримуються) платником податку; кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016-2010), що на постійній основі постачаються (виготовляються) та/або придбаваються платником податку.
Інформація за встановленою формою подається із поясненням платника податків, в якому зазначається специфіка господарської діяльності, що має незмінний характер, із можливим посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Згідно з пунктом 6 Критеріїв оцінки моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі; розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України.
Постановою Кабінету Міністрів України за №117 від 21.02.2018 (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення), відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).
Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Відповідно до пункту 6 цього ж Порядку у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).
Відповідно до пункту 13 Порядку у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 14 цього ж Порядку перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пункту 15 Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 19).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 20).
Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства (пункту 21).
Судом встановлено, що Державною фіскальною службою України зупинено реєстрацію податкової накладної за №2554 від 19.12.2017, у зв’язку з відповідністю зазначеної податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків та виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 0402, 0901, 1901, 1902, 1904, 2005, 2101, 3307. Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за наслідками поданих позивачем пояснень та долучених документів виявлено факт ненадання позивачем договору щодо придбання товарів, документів щодо транспортування товарів, платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків, що стало підставою для прийняття рішення про відмову позивачу в реєстрації податкової накладної №2554 від 19.12.2017 року.
При цьому, укладений 07.11.2017 між позивачем та Приватним підприємством "Верес-Н" договір поставки товару не містить найменування, кількості, якості товару та не може свідчити про фактичну реалізацію позивачем товару, зазначеного у податковій накладній за №2554 від 19.12.2017.
Крім того, позивачем не надано документів про походження товару, що реалізований ним згідно податкової накладної за №2554 від 19.12.2017, так як надані копії документів свідчать про постачання товару від ДП "Савсервіс Карпати" та ТОВ «Прикарпатський торговий дім» в торгові точки, однак не надано документів щодо переміщення товару на склад, з якого здійснено його реалізацію. Документи по кількісним характеристикам не відповідають об’єму отриманої та реалізованої продукції згідно видаткової накладної виписаної ПП "Верес-Н" та видаткових накладних від 12.12.2017 та 18.12.2017, виданих ДП "Савсервіс Карпати", і від 13.12.2017, виданих ТОВ «Прикарпатський торговий дім». Так, як вбачається з наявних в матеріалах справи та досліджених судом в якості письмових доказів по справі копій видаткової накладної за №00372754 від 13.12.2017, виданої ТОВ «Прикарпатський торговий дім», та податкової накладної за №2554 від 19.12.2017 позивачем придбано у ТОВ «Прикарпатський торговий дім» товар – горошок зел. салат 420 г - 24 шт., в той час як реалізувано ПП "Верес-Н" цей же товар у кількості 300 шт., що становить різницю між придбаним та реалізованим товаром – 174 шт. При цьому інших видаткових накладних, які б підтверджували придбання товару у кількості, яка була в подальшому реалізована ПП "Верес-Н" представником ТОВ "ОСОБА_3 Груп" ні суду, ні податковому органу надано не було. Крім того, товари за найменуванням «Кава мелена Еспрессо 225 г «Зі Львова» і «Кава мелена Львівська 225г. «Зі Львова» відсутні в наданих суду видаткових накладних, а тому їх придбання в будь-якій кількості не підтверджено жодними доказами.
Твердження позивача про закупівлю товару у ДП "Савсервіс Карпати" та ТОВ «Прикарпатський торговий дім» і його подальший продаж ПП "Верес-Н" з транспортуванням цього товару на склад третіх осіб та в подальшому транспортування з цих складів на орендований склад в селі Хутір-Будилів Снятиського району, з якого здійснено продаж, позивачем документально не підтверджено. Так, надані суду копії дорожніх листів не дають суду змогу встановити перевезення яких саме товаро-матеріальних цінностей та за яких обставин було здійснено позивачем.
Таким чином, суд встановив, що позивачем не надано договору щодо придбання товарів, документів щодо транспортування товарів, платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної за № 2554 від 19.12.2017.
Суд не приймає до уваги аргументи позивача про наявність у відповідача можливості перевірити надані пояснення щодо підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній згідно баз даних, відомостей про реєстрацію податкових накладних контрагентів позивача, відомостей зазначених в деклараціях таких платників податків, так як нереалізація податковим органом наведених можливостей не звільняє позивача від обов’язку підтвердити інформацію зазначену у податковій накладній та не спростовує факт невиконання позивачем такого обов’язку.
Відсутність в протоколі засідання комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області детального відображення аналізу наданих позивачем пояснень і документів в сукупності з іншими дослідженими в судовому засіданні доказами та встановленими обставинами у справі не свідчать про необґрунтованість прийнятого відповідачем рішення та не заперечують його правомірності.
Як наслідок, рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за №625599/41204597 від 02.04.2018, яким відмовлено позивачу в реєстрації податкової накладної №2554 від 19.12.2017, є правомірним, і відсутні підстави для задоволення позовних вимог про скасування цього рішення та зобов’язання зареєструвати податкову накладну за №2554 від 19.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За таких обставин, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено, а відтак понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору слід віднести на рахунок товариства.
На підставі статті 129-1 Конституції України, пункту 74.2 статті 74, пункту 201.10, підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 Груп", код ЄДРПОУ 41204597, вул. Незалежності, 67, офіс 405, м. Івано-Франківськ, 76018;
відповідач: Державна фіскальна служба України, код ЄДРПОУ 39292197, пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053;
відповідач: ГУ ДФС в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76000.
Рішення складене в повному обсязі 23.01.2019 року.
Суддя Гундяк В.Д.