Рішення № 79373917, 18.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2019
Номер справи
1140/3188/18
Номер документу
79373917
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3188/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючий суддя Пасічник Ю.П.,

секретар судового засідання Побочій О.В.,

за участі представників позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (28000, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації (25006, м. Кропивницький, площа ОСОБА_4, 1, код ЄДРПОУ 00022543) про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про:

- визнання протиправним та скасування рішення Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №1 від 18.10.2018 року, в частині щодо визнання відсутності підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 та заміни посвідчення;

- зобов'язання Обласну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, поновити позивача у статусі учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та підтвердити зазначений статус.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987р. 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії А№ 017646, виданим 15.01.1993р. перереєстрованим згідно з протоколом №11 від 12.08.1997р., про що міститься відповідна відмітка в посвідченні. Згідно ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до другої категорії відносяться учасники ліквідації, які працювали в зоні відчуження у 1987 р. не менше 14 календарних днів.

09 листопада 2018 року працівниками УПСЗН Олександрійської міської ради в телефонному режимі позивач був повідомлений про те, що на підставі протоколу №1 від 18.10.2018року Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації прийнято рішення про відсутність підстав для підтвердження позивачеві статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2 та визначено статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 3.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач зазначив, що статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, підтверджується посвідченням серії А№ 017646 виданим 15.01.1993р. та перереєстрованим згідно з протоколом №11 від 12.08.1997р., яким вказаний статус підтверджено у зв'язку з існуванням обставин, що дають право на отримання вказаного статусу, а саме, згідно наказу керівництва АТП 13561 з 13.03.1987 року разом з іншими водіями підприємства позивач був направлений у відрядження для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС до Іванківського дорожньо-будівельного управління №39.

В період з 13 по 18 березня 1987року позивач здійснював перевезення щебню та відсіву з населених пунктів Ігнатпіль та Бехи до Іванкова на асфальтний завод.

З 19 березня по 9 квітня 1987року позивач перевозив будівельні матеріали безпосередньо в 30-кілометрову зону.

Факт виконання робіт при будівництві автомобільних доріг в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС в населених пунктах Плютовище та на автодорозі Чорнобиль-Копачі підтверджується довідкою №1044 виданою Іванківським дорожньо-будівельним управлінням №39 24.12.1992року на підставі реєстрації посвідчень про відрядження та товарно-транспортних накладних, які на день видачі зазначеної довідки були збережені у ДБУ №39 в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладені обставини позивач зазначає, що термін його перебування в зоні відчуження у 1987 р. становить не менше 14 календарних днів, що підтверджено відповідними документами, а тому дії відповідача щодо встановлення відсутності підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 та визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 3 є протиправними, що і стало підставою для звернення до суду з вказаними позовом.

07.12.2018р. відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що за інформацією Олександрійського відділу обслуговування громадян ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, документи які б підтверджували необхідний період роботи позивача в зоні відчуження відсутні, а тому було рекомендовано розглянути обґрунтованість видачі позивачеві посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що і було зроблено відповідачем (а.с.45-48).

Ухвалою суду від 22.11.2018р. у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні 18.01.2019р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення, складення повного тексту відкладено до 23.01.2019р.

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987р. серії А№ 017646 виданим 15.01.1993р., позивачеві визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (а.с.8).

22.03.1991р. позивачеві підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, про що видане посвідчення серії А №168756 (а.с.9).

07.05.2018р. на адресу відповідача надійшло повідомлення Олександрійського відділу обслуговування громадян ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 27.04.2018р., яким повідомлено, що позивач звернувся за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і при цьому надано пакет документів (а.с.50).

Зокрема, було повідомлено, що в наданих копіях товарно-транспортних накладних зазначено тільки прізвище, а ім’я та по батькові не зазначені та в шляхових листах зазначено прізвище та скорочено – ініціали «А.А.». Жодним із наданих заявником документів не можливо підтвердити необхідний період роботи в зоні відчуження, а тому призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону, відсутні правові підстави.

Крім того, було запропоновано розглянути питання обґрунтованості видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.

На підставі вищевказаного звернення відповідачем прийнято рішення про визначення позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, як такому, що виконував роботи в зоні відчуження в 1987 році від 1 до 14 календарних днів.

Рішення відповідача оформлено протоколом №1 від 18.10.2018р. (а.с.52).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.7 Закону СРСР №2146-1 від 12.05.1991р. «Про соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надано визначення зони відчуження, відповідно до якого зона відчуження (що іменувалася в 1986 - 1987 роках 30-кілометровою зоною, а з 1988 року до прийняття цього Закону - зоною відселення) - території РРФСР, Української РСР і Білоруської РСР, з яких у відповідності до Норм радіаційної безпеки в 1986 році населення було евакуйовано.

Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91р. №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. № 106 затверджено перелік населених пунктів населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, в т.ч. віднесених до зони відчуження.

Зокрема до переліку увійшли села Копачі, Плютовище Чорнобильського району Київської області.

Пунктом 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого Постановою КМУ від 11 липня 2018 р. № 551, визначено перелік документів, за наявності одного з яких особам видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Посвідчення видаються:

учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

На підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження у 1987 р. протягом 14 календарних днів позивачем надано.

Наказ Олександрійського АТП №13561 від 20.04.1987р. №138 згідно якого позивач був відряджений на роботи, пов’язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.12).

Довідка звідної автоколони №2400, про те, що позивач в період з 13.03.1987р. по 10.04.1987р. працював на об’єктах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.11).

Довідка Іванківського ДСУ №39, згідно якої позивач в період з 19.03. 1987р. по 31.03.1987 р. та з 01.04.1987р. по 09.04.1987 р. виконував роботи на будівництві автодоріг в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС (а.с.10).

Довідка Олександрійського АТП 13561 від 24.11.1992р. №123 відрядження до Чорнобиля в зону відчуження в період з 13.03.1987р. по 10.04.1987р. та виплату, у зв’язку з цим підвищеної заробітної плати (а.с.13).

Довідка ДСУ-39 №2400 про залучення позивача в період з 13.03.1987р. по 10.04.1987р. до робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАС (а.с.14).

Факт перебування позивача у трудових правовідносинах з Олександрійського АТП 13561, я кого він був відряджений для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, також підтверджується архівними довідками архівного відділу Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 05.03.2018р. (а.с.16-20).

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними доказами факт його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987р. у протягом періоду, який становив не менше 14 календарних днів.

Доводи відповідача викладені у відзиві на позов судом до уваги не приймаються, оскільки посилання на інформацію яка міститься в шляхових листах форми 4-с (а.с.21-28) є безпідставним враховуючи наступне.

Станом на 1987р. чинним на той час законодавством було встановлено наступне.

Інструкцією Мінфіну СРСР № 156, Держбанку СРСР № 30, ЦСУ СРСР №354/7, Мінавтотрансу РРФСР № 10/998 от 30.11.1983 "Про порядок розрахунків за перевезення вантажів автомобільним транспортом", затверджено форми шляхових листів вантажного автомобіля та їх призначення (Додаток №7 до Інструкції).

Згідно п. 14 Інструкції основним первинним документом обліку работи вантажного автомобіля є шляховий лист.

Пунктом 1 Додатку 7 до Інструкції було визначено, що типова міжвідомча форма шляхового листа № 4-с (відрядна), застосовується при здійсненні перевезення вантажів на умовах оплати роботи автомобіля за відрядними розцінками Єдиних тарифів на перевезення вантажів автомобільним транспортом.

Тобто, застосування відповідачем шляхових листів, як доказ відсутності у позивача необхідної кількості робочих днів перебування у зоні відчуження під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є некоректним, оскільки їх призначення суто для визначення вартості робіт з автомобільних перевезень вантажів шляхом обліку роботи вантажного автомобіля.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з підстав та предмету спору, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов до висновку що позов належить задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, інд. номер - НОМЕР_1 ) до Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації (площа ОСОБА_4, 1, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 00022543) про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Обласної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №1 від 18.10.2018 року, в частині щодо визнання відсутності підстав для підтвердження статусу ОСОБА_3 статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, категорії ІІ, визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії ІІІ та заміни посвідчення.

Зобов'язати Обласну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Кіровоградської обласної державної адміністрації поновити ОСОБА_3 в статусі учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, категорії ІІ та підтвердити зазначений статус.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 23.01.2019р.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_6