Рішення № 79373851, 11.01.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
160/8383/18
Номер документу
79373851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 року Справа № 160/8383/18 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:

-визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 83/35996 від 25.03.2018 р. на ім'я ОСОБА_1, у якій не вказані всі надбавки, доплати, підвищення;

-зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), на ім'я ОСОБА_1, з повною реальною інформацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (45 %) - 2610,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %)- 510,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100 %) - 8410,00 грн.; премія (100,97 %)- 9006,50 грн. Усього грошового забезпечення - 26336,50 грн., з 01.01.2016р., тобто з дати виникнення права на перерахунок.

В обґрунтування позову зазначено, що дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 83/35996 від 25.03.2018 р., є протиправними та такими, що порушують права позивача на належний соціальний захист, оскільки у вищезазначеній довідці відповідачем не було вказано розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань та невірно розрахований розмір премії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.11.2018 р. у даній справі відкрито провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу строк для подання письмового відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову - протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.

На виконання вимог ухвали суду 13.11.2018 р. на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити та зазначив,що Головне управління міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області при здійсненні перерахунку пенсії позивачу діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Крім того, 29.11.2018р. від третьої особи надійшли до суду письмові пояснення, відповідно до яких Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з позовними вимогами не погоджується, вважає їх необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст. 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі-позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Так, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області (далі- відповідач) було виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку № 83/35996 від 25.03.2018 р. про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

На підставі вищезазначеної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з 01.01.2016 р. проведено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням видів грошового забезпечення, вказаних у даній довідці, а саме: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (45 % п/окладу, зв.) - 2610,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 % п/окладу)- 510,00 грн.; премія (0,6 %)- 53,52 грн. Всього грошового забезпечення - 8973,52 грн. Основний розмір пенсії - 56% від розміру грошового забезпечення - після перерахунку складає 5025,17 грн.

Позивач вважає, що у довідці неправомірно не відображена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 % - 8410,00 грн., та премія зазначена, у меншому розмірі, ніж він отримував, а саме, 0,6 % замість 100,97 %, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ визначені Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ зазначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з ч.3 та ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Отже, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З вищевикладеного вбачається, що на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

16.03.2018р. до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області з МВС України надійшов лист від 12.03.2018р. №3261/05/22-2018, яким було надіслано інформацію про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені поліцейським за січень 2016 року.

Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Порядку № 260 та пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, відповідачем для перерахунку пенсії підготована довідка № 83/35996 від 25.03.2018р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за формою згідно із додатком 2, з урахуванням інформації про середній розмір надбавок та премій, що фактично сплачені за січень 2016 року та надіслана до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області супровідним листом від 28.03.2018р. № 18713/Лк.

Таким чином, суд зазначає, що відповідачем було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Пенсійного фонду України відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено, що у січні 2016 року жодному поліцейському ГУНП в Дніпропетровській області не виплачувалась надбавка за виконання особливо важливих завдань, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Отже, з врахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією розмір премії для перерахунку пенсії позивачу був здійснений на підставі листа Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2018 р. №3261/05/22-2018 щодо інформації про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за січень 2016 року.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 0,60% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим, підстав для врахування премії позивачу у розмірі 100,97% немає.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а від 12.03.2018 року, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018р. (№ Пз/9901/1/1/18). Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області (43101, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Красна, буд.20А, код ЄДРПОУ 08592141), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) М.В. Дєєв

Рішення не набрало законної сили 11.01.2019р..

Помічник судді І.В. Калита

З оригіналом згідно

Помічник судді І.В. Калита