Рішення № 79373303, 23.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
200/13102/18-а
Номер документу
79373303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2019 р. Справа№200/13102/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, просив визнати неправомірними дії щодо незастосування йому при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, при переведенні з одного виду пенсії на інший, скасувати рішення №81 від 27.09.2018 року, зобов'язати переглянути заяву від 15.09.2018 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, з дати звернення до органу пенсійного фонду за призначенням пенсії, тобто з 15.09.2018 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. З 2014 року по 2018 рік він отримував пенсію на пільгових умовах по інвалідності за ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Після досягнення позивачем 60 років він звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перехід на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду на інший здійснюється з дня подання заяв на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Тобто, тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватися норми ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування показника середньої заробітної плати під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Позивач вважає, що в цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два календарних роки, що передують року звернення а призначенням пенсії.

Таким чином, відповідач необґрунтовано продовжує застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік, що призвело до зменшення розміру пенсії.

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 01.09.2014 року, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Електронну пенсійну справу прийнято на облік з управління Пенсійного фонду України в м. Новоазовськ.

13.06.2018 року управлінням отримано заяву позивача про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходиться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно положень статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі з Закон № 1058-ІV), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22- 1 від 25.11.2005 року, (далі - Порядок №22-1) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Відповідно до ст. 26 Закону України № 1058, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до п. 2.1. Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються зазначені у переліку документи.

Відповідно до п.2.9. Порядку №22-1, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Відповідно до п. 2.23. Порядку № 22-1, документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плазу подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Позивачем до заяви від 05.06.2018 року отриманої управління 13.06.2018 року було додано копію паспорту, ідентифікаційного коду, Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, копії Довідок Муніципального архіву від 10.11.2017 року №10594-17/17, №10595-17/17 про розмір заробітної плати.

Рішенням управління від 27.09.2018 року №81 ОСОБА_1 було відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі його заяви від 05.06.2018 року, отриманої управлінням 13.06.2018 року. Порушення порядку звернення до управління із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, ненадання оригіналів документів про стаж та заробітну плату, позбавляють управління можливості розрахувати пенсію позивача за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

19.09.2018 року на адресу управління надійшла аналогічна заява позивача від 15.09.2018 року про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До заяви було додано копію паспорту, ідентифікаційного коду, копію трудової книжки, копію Довідки Муніципального архіву від 01.02.2006 року №7511-05/06 про розмір заробітної плати, копію довідки внутрішньо переміщеної особи. Листом від 03.10.2018 року за вих. №819/А-10-01-01 заявнику надано роз'яснення в частині порядку звернення до управління, а також наголошено на необхідності надання документів про стаж та заробітну плату в оригіналах.

З огляду на викладене просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України.

Відповідно довідки № 1411001127 від 11.11.2014 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території України м. Новоазовськ до м. Маріуполь, фактичне місце проживання: АДРЕСА_2.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 01.09.2014 року, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Електронну пенсійну справу прийнято на облік з управління Пенсійного фонду України в м. Новоазовськ.

05.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя із заявою, яка надійшла до управління 13.06.2018 року, про перерахунок пенсії, перехід з одного виду пенсії на інший.

Відповідно розписки-повідомлення до заяви було додано наступні документи: копія паспорта; копія ідентифікаційного коду; копія довідки переселенця; довідки про заробіток № 10595-17/17, № 10594-17/17.

Заяву було направлено поштою 08.06.2018 року, що підтверджується копією поштового конверту.

Відповідно додатку № 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 8.11.2018 року № 821, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя та Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя реорганізовані шляхом злиття та утворено Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Рішенням Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.09.2018 року № 81 ОСОБА_1 було відмовлено у розгляді документів через порушення порядку звернення до управління із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме направлення заяви про переведення на інший вид пенсії позивачем поштою, замість особистого звернення та ненадання оригіналів документів про стаж та заробітну плату.

19.09.2018 року на адресу управління надійшла заява ОСОБА_1 від 15.09.2018 року про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До заяви було додано копію паспорту, ідентифікаційного коду, копію трудової книжки, копію Довідки Муніципального архіву від 01.02.2006 року №7511-05/06 про розмір заробітної плати, копію довідки внутрішньо переміщеної особи. Листом від 03.10.2018 року за вих. №819/А-10-01-01 заявнику надано роз'яснення в частині порядку звернення до управління, а також наголошено на необхідності надання документів про стаж та заробітну плату в оригіналах.

Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно відмови ОСОБА_2 у розгляді його заяви про перехід з пільгової пенсії на пенсію за віком по суті через порушення порядку звернення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року N 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846; далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 1.5 Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Відповідно до п. 2.9 Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Відповідно до п. 2.23 зазначеного Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі, якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач двічі направляв поштою заяву про перехід з одного виду пенсії на інший, додаючи при цьому копії паспорту, ідентифікаційного коду, копію трудової книжки та копії архівних довідок надання про стаж та заробітну плату.

Вказані заяви позивач направив поштою на адресу управлінь пенсійного фонду, що підтверджується наявними копіями конвертів про направлення листа на адресу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області та Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача із заявою про перехід з пільгової пенсії на пенсію за віком було порушено порядок звернення, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року N 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846; далі - Порядок № 22-1), відповідно до вимог якого заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії із наданням оригіналів документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії.

При цьому суд наголошує, що Порядком окремо визначений випадок, коли можливо надіслання заяви про призначення пенсії поштою, а саме п. 1.3 даного Порядку визначає, що заява про призначення пенсії громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-4 "Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2014 року за № 804/25581 (далі - постанова).

Суд вважає, що таке окреме визначення випадку надіслання заяви поштою свідчить про те, що в інших випадках заяви подаються особисто або через представника.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27А) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.