
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
м. Павлоград, вул. Дніпровська, 135, 51400, (05632) 6-28-66
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2010 року м. Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді: Бондаренко В.М.
при секретарі: Троян В.Б.
за участю представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Павлограді цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду з цивільним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, в якому просила суд стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 роки в сумі 3623,95 грн., а також судові витрати по справі.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» вона перебувала на обліку у відповідача, так як 25 травня 2005 року у неї народилася дитина ОСОБА_4. Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку вона отримала з квітня 2007 року по вересень 2007 року включно - по 129,03 грн. щомісячно, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - по 130,64 грн. щомісячно, січні 2008 року - 176,19 грн., з лютого 2008 року по квітень 2008 року - по 144,10 грн. щомісячно, травні 2008 року - 116,21 грн.
Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» повинен дорівнювати з 01 січня 2007 року - 434 гривні, з 01 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн. щомісячно, з січня 2008 року - 526 грн., з квітня 2008 року - 538 грн., з липня 2008 року - 540 грн., з жовтня 2008 року - 557 грн. щомісячно. Таким чином, недоотримана сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку складає - 3623,95 грн.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити в повному обсязі, в своїх поясненнях спирався на доводи, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі, надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якого він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Дійсно положенням ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачені зазначені в позові виплати та визначений порядок їх нарахування. Однак на момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» яким було встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах які були встановлені позивачу.
Таким чином, позивачу призначені та виплачувалися вказані допомоги в розмірі, що були передбачені діючим на той час законом. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за 1 дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, довідку про виплату допомоги по догляду за дитиною до трьох років, які відбувались з боку відповідача на користь позивача ( від 22.04.2010 року № 976), встановив наступне: Позивач перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради у зв’язку з народженням дитини ОСОБА_4 25 травня 2005 року. Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення в м. Павлоград Павлоградської міської ради Дніпропетровської області позивачу була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею і трирічного віку яка була призначена та виплачувалась: з квітня 2007 року по вересень 2007 року включно - по 129,03 грн. щомісячно, з жовтня 2007 року по грудень 2007 року включно - по 130,64 грн. щомісячно, січні 2008 року - 176,19 грн., з лютого 2008 року по квітень 2008 року - по 144,10 грн. щомісячно, травні ’ 2008 року - 116,21 грн.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов’язком держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст. 15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 01 січня 2007 року - 434 грн., з 01 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року - 470 грн.
Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім’ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення” Закону України „Про ^ державну допомогу сім’ям з дітьми”, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, недоплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить: за липень 463,00/31*23 - 129,03 = 214,49 грн., серпень 463,00 129,03 = 333,97 грн., за вересень 463,00 - 129,03 = 359,59 грн., за жовтень 470,00 - 130,64 = 339,36 грн., за листопад 470,00 - 130,64 = 339,36 грн., за грудень 470,00 - 130,64 = 339,36 грн.
Таким чином, загальна недоплачена позивачу сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року становить 1926,13 грн.
Позовна вимога про стягнення на користь позивача, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з лютого 2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, не підлягає задоволенню, так як Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п. 7 розділу II «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача у 2008 році, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.
Відповідно до ст.ст. 81, 88 ЦПК України, ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993року № 7-93 зі змінами, відповідач звільнений від сплати судового збору, однак з відповідача слід стягнути на користь позивача витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3, ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет ' України на 2007 рік», Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п. 7 розділу II «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. ст. 58, 88, 212, 213, 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення С нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47, р/р 35412004003699, МФО 805012, код ОКПО 03192170, банк ГУДКУ в Дніпропетровській області) щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_3 ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вулиця Тельмана, б. 2 кв. 45) державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року незаконною.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради (51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47, р/р 35412004003699, МФО 805012, код ОКПО 03192170, банк ГУДКУ в Дніпропетровській області) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 1926 (одна тисяча дев’ятсот двадцять шість) грн. 13 коп. недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради ( 51400, м. Павлоград Дніпропетровської області, вул. Карла Маркса, 47, р/р 35412004003699, МФО 805012, код ОКПО 03192170, банк ГУДКУ в Дніпропетровській області) на користь ОСОБА_3 суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 (тридцять сім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя: В.М. Бондаренко