Рішення № 79363096, 16.01.2019, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
755/18073/17
Номер документу
79363096
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 755/18073/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

Головуючого - судді Астахової О.О.,

при секретарі: Якименко Т.С.,

за участі позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

29 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просив визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки № 44758 від 18 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі довідки №44758 від 18.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії по визначеному в цій довідці посадовому окладу - 2600 грн., окладу за спеціальним званням - 1800 грн., надбавкою за стаж служби в поліції - 1980 грн., провести за період з 1 січня 16 року перерахунок та виплату (за період, у якому вона підлягала виплаті) пенсії ОСОБА_1 з включенням до загальної суми грошового забезпечення, з якої буде перерахована пенсія з 01.01.2016 а також у подальшому, надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років - 3190 грн., так як відсотковий розмір такої надбавки входять до розрахунку його пенсії по пенсійній справі НОМЕР_1, а також премії у розмірі 120% по відношенню до усіх зазначених вище нарахувань - 11484 грн., без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.

Мотивуючи тим, що 23 квітня 2013 року Наказом ГУ МВС України в м. Києві № 289 о/с його було звільнено з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора відділу Державної автомобільної інспекції Деснянського районного управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві, та призначено пенсію за вислугу років, яка розрахована згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до Закону України «Про національну поліцію» №580-VІІІ від 02 липня 2015 року та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900- VІІІ від 23 грудня 2015 року за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

За положеннями ст. 63 Закону України №900- VІІІ від 23 грудня 2015 року перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

20 листопада 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням здійснити перерахунок пенсії, яка призначена йому за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 44758 від 18.05.2017 року виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у м. Києві, позивач отримав лист № 28809/03/Ш-3110 від 27.11.2017 року в якому йдеться про відмову в перерахунку пенсії позивача. При цьому, Пенсійний фонд України в своєму повідомленні вказав на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після надходження коштів з Державного бюджету України, хоча таке непередбачено жодним нормативно-правовим актом, а тому такі дії є незаконними. Позивач в свою чергу вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Із зазначених підстав позивач просить задовольнити його позов у повному обсязі.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 30 листопада 2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до розгляду(а.с.26).

15 грудня 2017 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України у редакції Закону України «2147-VІІІ від 03.10.2017 року.

Пунктом 10 розділу VІ Перехідних положень КАС України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно із ч. 3 ст. 30 КАС України справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

28 листопада 2018 року представником відповідача подано відзив на позов із змісту якого убачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві заперечує проти позовних вимог в повному обсязі (а.с.172). Мотивуючи заперечення тим, що відповідно до ст. 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів державного бюджету України. Головним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено всі необхідні дії для перерахунку пенсії, проте виплату буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.

З огляду на означене у задоволенні позову просить відмовити.

13 листопада 2018 року позивачем подано відповідь на відзиві зі змісту якого убачається, що позивач не погоджується із твердженнями відповідача у відзиві. Наполягає на законності та обґрунтованості своїх вимог( а.с.143).

Ухвалою суду від 05 грудня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду (а.с.181).

У судовому засіданні позивач та представник позивача ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав якими вони обґрунтовуються.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Крім того, представник відповідача про причини своєї неявки суду не повідомив, будь-яких клопотань з приводу перенесення слухання справи від останнього на адресу суду - не надходило.

З урахуванням вищевикладеного та на підставі положень ст.205 КАС України, суд вважає за можливе вирішити дану справу на підставі наявних у ній доказів, у зв'язку з неявкою представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані суду докази вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи питання про дотримання позивачем строку звернення до суду, суд виходить з наступного.

Звернувшись із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві з проханням здійснити перерахунок пенсії, яка призначена позивачу за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01 січня 2016 року позивач отримав лист № 28809/03/ш-3110 від 27 листопада 2017 року, яким позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Положенням ч. 4 ст. 6 КАС України, яка гарантує право на судовий захист, передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Разом з тим, право позивача на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2016 року гарантоване ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно, при вирішенні питання щодо застосування строків позовної давності застосуванню підлягає саме спеціальний закон - ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

А тому, підстав для застосування наслідків строків звернення до адміністративного суду, суд не убачає.

Задовольняючи позовні вимоги частково суд виходить з наступного.

Відповідно до положення ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно положення ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Судом встановлено, що позивач з 23 квітня 2013 року звільнений з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора відділу Державної автомобільної інспекції Деснянського районного управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві, та призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

На виконання вимог Постанови КМУ № 730 від 16 вересня 2015 року «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС» МВС України надало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18 травня 2017 року № 44758. (а.с. 24).

Позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок та виплату йому на підставі вказаної Довідки від 18 травня 2017 року № 44758 підвищеної пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900- VІІІ від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві № 28809/03/ш-3110 від 27 листопада 2017 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с. 22).

Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

У своїй відповіді, що була направлена позивачу на вимогу проведення перерахунку призначеного їй розміру пенсії, відповідач посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування, та такий перерахунок буде здійснено після виділення відповідних коштів із Державного бюджету.

Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не здійснення перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України», яку суд враховує відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» як джерело права.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку, а тому право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та має бути відновленим, оскільки не здійснені перерахунок та виплата пенсії з вини органів Пенсійного фонду у розмірах, встановлених законодавством, провадиться з дати вникнення права на нього, без обмеження строком, а відтак позовні вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню судом.

На підставі викладеного та керуючись ст..ст. 19,55 Конституції України, ст.ст. 2, 5-9, 77, 205, 241-246, 255, 291,293, 295, 382 Розділом VІІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про Національну поліцію", Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2 з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 44758 від 18 травня 2017 року виданої Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у м. Києві.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, перерахунок пенсії та здійснити її виплату з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», без обмеження граничного розміру, за період з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 44758 від 18 травня 2017 року виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у м. Києві.

В іншій частині - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 22869069, місцезнаходження за адресою: вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ) на користь ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_2, судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О.О.Астахова

Повний текст рішення суду виготовлений 23.01.2019 року.