
Справа № 353/659/17
Провадження № 2-а/342/9/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2019 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
за участю: секретарів судового засідання Гев'юк М.М., Петруняк Н.А., представника позивача Дузь-Крятченко Ю.О., представників відповідача Гнатюка В.В., Чігур Н.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», третя особа на стороні позивача Арбітражний керуючий - ліквідатор комунального підприємства «Дирекція теплопостачання» до Тлумацької районної ради Івано-Франківської області, треті особи на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Дирекція теплопостачання», Комунальне підприємство «Теплоцентр» Тлумацької районної ради, про визнання протиправним і скасування рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії щодо майна,
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» звернулося в суд з адміністративним позовом до Тлумацької районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області від 10.05.2016 року № 091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, району на праві господарського відання» та про зобов'язання Тлумацької районної ради Івано-Франківської області утриматися від вчинення дій щодо вилучення та передачі у володіння, користування або розпорядження третіх осіб майна, що було закріплене на праві господарського відання за Комунальним підприємством «Дирекція теплопостачання» станом на 09.05.2016 року (третя особа на стороні позивача - Арбітражний керуючий ОСОБА_8, треті особи на стороні відповідача: Комунальне підприємство «Дирекція теплопостачання», Комунальне підприємство «Теплоцентр» Тлумацької районної ради). Позовні вимоги мотивовані тим, що Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 22.07.2016 за заявою Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (Компанія) порушено провадження у справі № 909/252/16 про банкрутство Комунального підприємства «Дирекція теплопостачання» (боржник), розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого ОСОБА_9; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого ОСОБА_8
Про існування оскаржуваного рішення Компанії стало відомо з звіту розпорядника майна Боржника - арбітражного керуючого ОСОБА_9 від 14.11.2016, одним із додатків до якого було рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області від 10.05.2016 № 091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району на праві господарського відання». Згаданий звіт був наданий компанії 15.11.2016 р. на засіданні комітету кредиторів боржника. Позивач зазначає, що строк звернення до суду з даним позовом пропущений з поважних причин, з огляду на таке. В межах шестимісячного строку, визначеного ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, Компанія звернулась з даним адміністративним позовом № 14/7-345В від 05.04.2017 до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, Ухвалою від 21.04.2017 у справі № 353/306/17 згаданий адміністративний позов повернуто Компанії та роз'яснено право звернутися з адміністративним позовом за предметною підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Також, в межах визначеного ч.2 ст.99 КАС України строку Компанія звернулась з даним адміністративним позовом № 14/7-474В від 12.05.2017 до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Ухвалою від 17.05.2017 позовну заяву з доданими до неї матеріалами повернуто позивачу у зв'язку з тим, що справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2017 в справі № 876/6691/17 апеляційну скаргу Компанії залишено без задоволення, а ухвала Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2017 про повернення позовної заяви у справі № 809/767/17 - без змін. Мотивована ухвала тим, що оскільки Тлумацька районна рада Івано-Франківської області, рішення якої оскаржувалось, є суб'єктом місцевого самоврядування, тому позовна заява не підсудна окружному адміністративному суду і повинна розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом, з урахуванням вимог щодо територіальної підсудності адміністративних справ, встановлених статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України. Копія зазначеної ухвали отримана Компанією 05.07.2017. Наведені причини пропуску Компанією строку звернення до суду з даним позовом позивач просить визнати поважними та його поновити, оскільки процесуальний строк був пропущений не з вини Компанії.
В позові Компанія зазначає, що у 2012-2013 роках між Компанією та Боржником Комунальним підприємством «Дирекція теплопостачання» були укладені договори купівлі-продажу природного газу, відповідно до умов яких Компанія поставляла Боржнику природний газ, за який Боржник зобов'язаний був сплатити кошти. Свої зобов'язання за договорами Боржник виконав неналежним чином, що підтверджено рішеннями господарського суду Івано-Франківської області у справах № 909/726/15, 909/725/15, 909/837/14, 909/838/14. В межах справи № 909/252/16 про банкрутство Компанію визнано кредитором Боржника на загальну суму 1639152,12 грн. В подальшому, під час провадження справи про банкрутство, Компанії стало відомо про рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області від 10.05.2016 № 091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району, на праві господарського відання», яким вирішено вилучити з безоплатного постійного користування на праві господарського відання, у колективного підприємства «Дирекція теплопостачання» та закріпити на праві господарського відання за комунальним підприємством «ТЕПЛОЦЕНТР» Тлумацької районної ради майно спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району, згідно з додатком. За результатами аналізу додатку до вищезазначеного рішення - Переліку основних засобів, з'ясовано, що Тлумацькою районною радою у Боржника було вилучено майже усе наявне майно, яке було закріплено за ним на праві господарського відання. На момент вилучення майна заборгованість Боржника перед Компанією становила 861 998,70 грн.
Позивач покликається на ст.ст. 3, 62, 63, 78, 136, 193, 209, 211, 219 Господарського кодексу України, ст.ст. 96, 509, 526, 599,610 Цивільного кодексу України, при цьому також звертає увагу на те, що приймаючи рішення про припинення права господарського відання Боржника на майно, Тлумацька районна рада не приймала рішень про надання фінансової допомоги Боржнику для розрахунків із Компанією, хоча подібна практика має місце. Зокрема, рішенням Чернігівської обласної ради 12 сесії 5 скликання від 10.07.2007 припинено право господарського відання комунального підприємства «Оздоровчий комплекс «Здоров'я» Чернігівської обласної ради та передано зазначене майно по статутного фонду комунального підприємства «Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації Чернігівської обласної ради та закріплено його за підприємством на праві господарського відання; також цим рішенням дозволено комунальному підприємству «Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації» Чернігівської обласної ради надати безповоротну фінансову допомогу комунальному підприємству «Оздоровчий комплекс «Здоров'я» Чернігівської обласної ради у сумі 80 (вісімдесят) тис. грн. для погашення кредиторської заборгованості.
В позовній заяві позивач зазначає, що відповідачем - Тлумацькою районною радою було прийнято рішення про вилучення майна, закріпленого на праві господарського відання за Боржником, без ліквідації останнього, з подальшим закріпленням такого майна за КП «ТЕПЛОЦЕНТР» Тлумацької районної ради. Вважає, що лише після ліквідації суб'єкта господарювання майно, що залишилося після розрахунку з кредиторами, може бути повернене власнику, при цьому зазначає, що таке рішення не узгоджується зі статтею 136 Господарського кодексу України, яка не передбачає можливості вилучення власником у суб'єкта господарювання майна, закріпленого на праві господарського відання.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси. За рахунок коштів, отриманих від реалізації майна, включеного до ліквідаційної маси, відбувається погашення вимог кредиторів.
Позивач звертає увагу на те, що відповідно до відомостей розміщених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Боржник та КП «ТЕПЛОЦЕНТР» Тлумацької районної ради розміщені за однією адресою: Івано-Франківська обл., Тлумацький район, м. Тлумач, вул. Шевченка, «3а», та мають однакові види діяльності: Код КВЕД 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (основний).
Також позивач покликається на ст. 20 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якою передбачено, що правочини (договори) або майнові дії боржника, які були вчинені боржником після порушення справи про банкрутство або протягом одного року, що передував порушенню справи про банкрутство, можуть бути відповідно визнані недійсними або спростовані господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство за заявою арбітражного керуючого або конкурсного кредитора.
Провадження в справі відкрите 11.08.2017 р. Ухвалою Тлумацького районного суду Івано-Франківської області. На підставі Ухвали Тлумацького районного суду від 27.09.2017 р. зазначена справа передана на розгляд Городенківському районному суду Івано-Франківської області. Ухвалою від 17.10.2017 р. ця адміністративна справа прийнята до провадження Городенківського районного суду (головуючий суддя Федів Л.М.). Згідно протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 24.05.2018р., після закінчення терміну повноважень судді Федів Л.М., зазначена справа передана до провадження судді Городенківського районного суду Ничик Г.І.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» - справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно положень ч. 3 ст. 30 КАС України - справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
В судових засіданнях, що проводились в режимі відеоконференції з Київським апеляційним адміністративним судом (з 03.10.2018 року - Шостим апеляційним адміністративним судом), розташованим в м. Київ, вул. Московська, 8, корпус 30, де перебувала представник Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України». Остання позов підтримала з наведених в ньому підстав, просить задовольнити.
В письмовому поясненні від 19.10.2018 р. представник позивача повідомила, що Постановою Господарського суду Івано-Франківської області від 06.03.2018 р. у справі № 909/252/16 комунальне підприємство «Дирекція теплопостачання» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_11
В судове засідання ліквідатор комунального підприємства «Дирекція теплопостачання» арбітражний керуючий ОСОБА_11 не з'явився, про місце, дату і час судового засідання був повідомлений, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення - судової повістки. На електронну адресу суду 11.01.2019р. поступило звернення арбітражного керуючого ОСОБА_11 з поміткою «клопотання у справі № 353/659/17», однак текст клопотання до суду не поступив.
Представники третіх осіб на стороні відповідача в судове засідання не з'явились, про місце, дату і час судового засідання були повідомлені за поштовими адресами, вказаними в позовній заяві. До суду повернуті без вручення поштові відправлення з довідками Укрпошти про причину повернення: «за закінченням встановленого строку зберігання».
Представники Тлумацької районної ради Івано-Франківської області адміністративний позов не визнали, підтримали подане суду заперечення проти адміністративного позову. В судовому засіданні пояснили, що рішення районної ради приймається відповідно до ст. 144 Конституції України, ст.ст. 16, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарному засіданні після обговорення, більшістю депутатів від загального складу ради. Згідно п. 20 ч. 1 ст. 43 згаданого Закону до повноважень районної ради, що вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної ради, відноситься вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно ст. 60 цього Закону - районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Тлумацька районна рада, приймаючи 10.05.2016 р. рішення № 091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району на праві господарського відання» діяла в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений Конституцією України та законом. Комунальне підприємство Дирекція теплопостачання здійснює свою діяльність з використанням комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, району на основі господарського відання; власником майна та засновником підприємства є Тлумацька районна рада. Право господарського відання - це особливе речове право суб'єкта господарювання - юридичної особи володіти, користуватися та розпоряджатися майном, що належить йому, в межах, установлених законом та установчими документами суб'єкта господарювання. Установчі документи або закон визначають випадки, коли здійснення правомочності відносно майна потребує узгодження з власником (уповноваженою власником особою). Суб'єкт господарювання обліковує на своєму балансі майно, передане йому на праві господарського відання та самостійно вступає у відносини з третіми особами стосовно такого майна. При захисті своїх прав від порушення третіми особами суб'єкт права господарського відання прирівнюється до власника майна. Право господарського відання виникає на підставі рішення власника майна та оформляється договором і актом прийому-передачі; суб'єкт господарювання - одержувач майна приймає його на баланс. Право господарського відання припиняється: на підставі рішення власника (уповноваженого органу) згідно з законом та локальними актами суб'єкта господарювання. Господарське відання КП Дирекції теплопостачання закріплене Договором на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селища, міста Тлумацького району від 15 липня 2010 року, укладеного між уповноваженим органом Тлумацької районної ради - фондом комунального майна району та КП Дирекція теплопостачання Додатковою угодою № 2 від 18 травня 2016 року частину майна було вилучено відповідно до рішення районної ради. Дані дії є цілком законними, узгодженими з підприємством. Ні на момент прийняття рішення від 15.07.2010 р., ні на момент укладення додаткової угоди жодних обтяжень на майно, що перебувало у господарському віданні КП Дирекція теплопостачання не було. Провадження у справі про банкрутство КП Дирекція теплопостачання було порушено 22 липня 2016 року, тобто на два місяці пізніше дати прийняття районною радою оскаржуваного рішення. Наявність заборгованості підприємства, на яку посилається позивач, не є перешкодою для вчинення власником дій щодо розпорядження належним йому майном, оскільки підприємство здійснює свою господарську діяльність самостійно, власник майна не втручається в оперативно-господарську діяльність, і крім того, не все майно, яке було передане КП Дирекція теплопостачання згідно договору, було вилучене з безоплатного постійного користування згідно рішення Тлумацької районної ради № 091-05/16 від 10.05.2016 р.
Суд, заслухавши осіб, які брали участь в справі, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступного.
Частинами 1, 2 статті 2 КАС України визначено завдання адміністративного судочинства. Згідно ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України - докази суду надають учасники справи.
Згідно ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Судом встановлено, що 10.05.2016р. Тлумацькою районною радою Івано-Франківської області прийнято рішення № 091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району на праві господарського відання», згідно з яким вилучено з безоплатного постійного користування на праві господарського відання у колективного підприємства «Дирекція теплопостачання» та закріплене на праві господарського відання за комунальним підприємством «Теплоцентр» Тлумацької районної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста району згідно з додатком основних засобів.
Оскільки з звіту арбітражного керуючого ОСОБА_9 (розпорядника майна КП «Дирекція теплопостачання») від 14.11.2016, наданого Господарському суду Івано-Франківської області, позивач 15.11.2016 р. на засіданні комітету кредиторів КП Дирекція теплопостачання» дізнався про рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області від 10.05.2016 № 091-05/16, тому враховуючи наведені ним в позові підстави для поновлення строку звернення до суду з даним позовом, суд вважає, що визначений ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (чинного на час звернення до суду з позовом) пропущений з поважних причин, тому слід поновити Публічному акціонерному товариству Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» строк звернення до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Ч. 4 ст. 140 Конституції України визначено, що органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Згідно ст. 144 Конституції України - органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Ч.2. ст. 2 згаданого закону визначає, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Згідно ч.2 ст. 10 Закону - обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України. П. 20 частини 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради відноситься вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Ч.5 ст. 60 згаданого закону закріплено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Згідно з ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 134 ГК України - суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом. Правовий режим власності та правові форми реалізації права власності у сфері господарювання визначаються цим Кодексом і законом.
Позивач зазначає, що лише після ліквідації суб'єкта господарювання майно, закріплене на праві господарського відання, що залишилося після розрахунку з кредиторами, може бути повернене власнику, при цьому покликається на статтю 136 Господарського кодексу України. За ст. 136 ГК України - право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника. Наведене свідчить, що посилання позивача про можливість розпорядження власником майна, закріпленого на праві господарського відання, настає тільки після ліквідації суб'єкта господарювання, - не підтверджується положеннями зазначеної статті.
Із Постанови від 06.03.2018 р. Господарського суду Івано-Франківської області в справі № 909/252/16 про визнання банкрутом боржника - КП «Дирекція теплопостачання» слідує, що за зверненням ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 22.07.2016 р. Господарським судом Івано-Франківської області винесено ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство КП «Дирекція теплопостачання». Офіційне оприлюднення оголошення про порушення провадження здійснено на сайті ВГСУ 25.07.2016р. за № 33832. Отже, на час прийняття оскаржуваного рішення відповідач не знав і не міг знати про порушення справи про банкрутство КП «Дирекція теплопостачання».
Посилання позивача на ст. 20 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» стосується майнових дії боржника, які були вчинені ним після порушення справи про банкрутство або протягом одного року, що передував порушенню справи про банкрутство і саме господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство за заявою арбітражного керуючого або конкурсного кредитора можуть бути відповідно визнані недійсними або спростовані правочини (договори). Відповідач не є боржником, тому відносно нього положення згаданої статті не можуть бути застосовані місцевим судом, як адміністративним.
Позивач посилається на положення ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» - що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси. Однак, на час відкриття ліквідаційної процедури майно вже було передане на підставі Рішення Тлумацької районної ради № 091-05/16 від 10.05.2016 р., тому не могло бути включене до ліквідаційної маси підприємства банкрута.
Ст. 211 ГК України передбачає заходи щодо запобігання банкрутству суб'єктів підприємництва, в т.ч. власника майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, наділених господарською компетенцією, у межах своїх повноважень. Ч.2 цієї статті передбачає можливість, а не обов'язок власника майна державного (комунального) або приватного підприємства, засновників (учасників) суб'єкта підприємництва, що виявився неплатоспроможним боржником, подати йому фінансову допомогу.
Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що оспорюване рішення № 091-05/16 від 10.05.2016 року прийнято Тлумацькою районною радою в межах її повноважень, без порушень чинного законодавства, тому відсутні підстави для його скасування.
На підставі ст.ст. 19,140,144 Конституції України, ст.ст. 1,2,10,20,24,43,59,60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 134,136, 211 ГК України, ст.ст. 20,42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», керуючись ст.ст. 9, 121, 122, 241-246, 250, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Поновити Публічному акціонерному товариству Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» строк звернення до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Відмовити в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» про визнання протиправним та скасування рішення Тлумацької районної ради Івано-Франківської області від 10.05.2016 року № 091-05/16 «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селища, міста, району на праві господарського відання» та про зобов'язання Тлумацької районної ради Івано-Франківської області утриматися від вчинення дій щодо вилучення та передачі у володіння, користування або розпорядження третіх осіб майна, що було закріплене на праві господарського відання за Комунальним підприємством «Дирекція теплопостачання» станом на 09.05.2016 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Місцезнаходження позивача Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» - вул. Б. Хмельницького, 6 м. Київ.
Місцезнаходження третьої особи на стороні позивача арбітражного керуючого ліквідатора комунального підприємства «Дирекція теплопостачання» ОСОБА_11 - АДРЕСА_1.
Місцезнаходження відповідача Тлумацької районної ради Івано-Франківської області - вул. Макуха, 12, м. Тлумач.
Місцезнаходження третіх осіб на стороні відповідача: Комунального підприємства «Дирекція теплопостачання», Комунального підприємства «Теплоцентр» Тлумацької районної ради - вул. Шевченка, 3а, м. Тлумач.
Повне судове рішення складене 21.01.2019 р.
Суддя: Ничик Г. І.