Постанова № 79349857, 23.01.2019, Олександрівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
331/82/19
Номер документу
79349857
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

23.01.2019

ЄУН 331/82/19

Провадження № 3/331/89/2019

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2019 року м. Запоріжжя

Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Клименко Л.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Управління Служби безпеки України в Запорізькій областіу відношенні

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, інн: НОМЕР_1, який обіймає посаду начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя Південно-східного територіального квартирно-експлуатаційного управління, ВОС-6201002, військове звання – підполковник, ІНФОРМАЦІЯ_3, сімейний стан – одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5,

про притягнення до адміністративної відповідальності за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до компетенції та покладених завдань основними функціями квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя є забезпечення установ, організацій всіма видами квартирного постачання на мирний та особливий період, вжиття заходів щодо режимно-секретного забезпечення відділу, підтримання на відповідному рівні бойової та мобілізаційної готовності квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя в повсякденних умовах та при приведенні в вищі ступені бойової готовності тощо. Виконання цих функцій передбачає необхідність провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею.

Співробітники квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя працюють з відомостями в сфері оборони та мобілізації зі ступенем секретності «таємно», які відповідають статтям 1.4.2, 1.4.6, 2.1.13, 4.11.15 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (зі змінами), затвердженого наказом СБ України від 12.08.2005 року № 440 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 року за № 902/111 82 (ЗВДТ).

Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю» та п. 6 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року № 939 (зі змінами, далі - Порядок-939), квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя проваджує діяльність, пов’язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу від 13.12.2018 року № ЗПЗ-2018-060 терміном дії до 15.12.2021.

Безпосереднє керівництво та контроль за забезпеченням охорони державної таємниці у квартирно-експлуатаційного відділі м. Запоріжжя, відповідно до ст.ст. 5, 37 Закону України «Про державну таємницю», покладено на начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя підполковника ОСОБА_1 (наказ про призначення затверджено першим заступником Міністерства оборони України 15.07.2016 № 117), якому розпорядженням органу СБ України від 21.11.2016 № 176 Д надано допуск до державної таємниці за формою 3 (три).

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» та п. 65 Порядку-939 підполковнику ОСОБА_1, наказом від 01.12.2016 року № 20, надано доступ до державної таємниці, а саме до інформації з найвищим грифом секретності «Таємно».

Поряд з цим, ОСОБА_1 взяв на себе письмове зобов’язання громадянина України у зв’язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.

Згідно своїх функціональних обов’язків, начальник квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя зобов’язаний вживати заходи щодо охорони державної таємниці та здійснювати контроль за її станом.

Проте, в порушення своїх функціональних обов’язків підполковник ОСОБА_1 не забезпечив належним чином стан охорони державної таємниці (ОДТ) у квартирно-експлуатаційному відділі м. Запоріжжя відповідно до вимог режиму секретності, чим порушив вимоги ст.ст. 5, 21, 28. 37 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 3, 40, 116, 232 - 236, 341, 737, 749(2). 758 Порядку-939.

Так, в порушення вимог ст. 37 Закону України «Про державну таємницю» та п. 758 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 № 939 (Порядок-939), обов’язкові для виконання посадовими особами квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя висновки СБ України, викладені в акті попередньої перевірки наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею (реєстр. № 59/17/3012 ДСК від 01.10.2018), на момент перевірки від 10 грудня 2018 року, не були виконані у повному обсязі.

Зокрема, в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 2 (підпункт 18), 41, 42, 232, 233, 234, 235, 236 Порядку-939, в адміністративній будівлі квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя, де розташовано режимне приміщення РСО, не запроваджений на належному рівні пропускний режим.

Так, 10.12.2018 року, експертною комісією СБУ зафіксовано факт проникнення до СРСД сторонніх осіб без перевірки особистих документів, видання тимчасової перепустки та без супроводу посадової особи.

Додатково слід зазначити, що відсутність запровадженого дієвого пропускного режиму не дозволяє запобігти:

- проникненню в організацію та режимні приміщення (зони, території) сторонніх осіб;

- відвіданню без службової потреби режимних приміщень (зон. територій) працівниками організації та відрядженими особами;

- викраденню матеріальних носіїв секретної інформації;

- несанкціонованому винесенню (вивезенню) за межі організації або режимних приміщень (зон, територій), а також внесенню (ввезенню) до них матеріальних носіїв секретної інформації;

- внесенню (ввезенню) на територію організації аудіо-, відео-, радіо-, фотоапаратури, інших технічних засобів без відповідного дозволу.

Вказане порушення призвело до створення загрози витоку секретної інформації, яка охороняється державою.

Крім того, в порушення вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю», п. 40 Порядку-939, Інструкції про порядок погодження органами Служби безпеки України призначення особи на посаду заступника керівника підприємства, установи, організації з питань режиму, начальника режимно-секретного органу, його заступника, працівника, на якого покладаються обов’язки щодо забезпечення режиму секретності, а також керівника секретного архівного підрозділу підприємства, установи, організації, затвердженої наказом СБ України від 08.05.2015 № 306, видання наказу про покладення на діловода (на секретному діловодстві) квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя працівника Збройних Сил України ОСОБА_2 обов’язків щодо забезпечення режиму секретності здійснено без попереднього погодження з органом СБ України.

Також, в порушення п.п. 42 (2,8) Порядку-939, на суб’єкті режимно-секретної діяльності не вживаються заходи щодо вивчення стану діяльності квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя з метою виявлення та закриття каналів витоку секретної інформації, не проводиться відповідна аналітична робота з цих питань, не розробляються та не вживаються відповідні додаткові необхідні режимні заходи та не ведеться облік фактів (загроз) витоку секретної інформації, а також інших порушень у сфері охорони державної таємниці.

Вказані порушення унеможливлюють впровадження дієвих заходів з охорони державної таємниці та створюють загрозу витоку секретної інформації.

Тим самим, своїми діями громадянин України ОСОБА_1 вчинив порушення вказаних норм Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 та вимог статей 21, 28, 37 Закону України «Про державну таємницю» в частині невиконання своїх функціональних обов’язків із забезпечення та контролю за станом охорони державної таємниці у квартирно-експлуатаційному відділі м. Запоріжжя та дотримання вимог режиму секретності.

На підставі викладеного, підполковник ОСОБА_1 порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не вжив заходів щодо забезпечення режиму секретності та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці у квартирно-експлуатаційному відділі м. Запоріжжя.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав в повному обсязі, просив суд не застосовувати відносно нього суворе адміністративне стягнення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення, окрім її визнання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, повністю підтверджена фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 59/17/39нт від 27.12.2018 року, в сукупності з письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 27.12.2018 року, витягом з наказу першого заступника Міністра оборони України № 117 від 15.07.2016 року про призначення ОСОБА_1 начальником квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя Південно-східного територіального квартирно-експлуатаційного управління; копією довідки, якою підтверджується надання ОСОБА_1 допуску до державної таємниці за формою 3; копією зобов’язання громадянина України у зв’язку з допуском до державної таємниці від 22.10.2018 року; витягом з наказу начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління № 20 від 01.12.2016 року про надання ОСОБА_1 доступу до державної таємниці та її матеріальних носіїв секретної інформації з грифом секретності «таємно»; копією функціональних обов’язків начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя, долученими до матеріалів даної справи.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, а саме, невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Призначаючи адміністративне стягнення, підлягає врахуванню суспільна небезпечність адміністративного проступку та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі чого, приймаючи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, майновий стан, суду відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, належить піддати правопорушника адміністративному стягненню, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП, яке буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи в дусі поваги до законів України, запобігання вчиненню нових правопорушень, а так само співмірним стягненням за вчинене.

Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. п. 6 ч. 1 ст. 212-2, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Застосувати відносно ОСОБА_1, за вчинене ним адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п’ятсот десять) гривень. (Реквізити для сплати штрафу при накладенні адміністративного стягнення: Одержувач: УК в Олександрівському районі м. Запоріжжя 21081100; Рахунок: 31116106008003; Код ЄДРПОУ: 38025440; Банк: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998).

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 12 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена учасниками процесу до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7 КУпАП.

Суддя Л.В. Клименко