
Справа № 296/8938/17
2-а/296/99/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2018 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді Сингаївського О.П.,
за участі секретаря судового засідання Четвертухи О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Житомира справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
10 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира із вказаним позовом, в якому просить - Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати моєї пенсії, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006», постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, Указам Президента №771 від 2001 року: Посадовий оклад - 3 400,00 грн.; Оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2 200,00 грн.; Надбавка за вислугу років 50%; Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%; Підвищення посадового окладу 50%; Надбавка за Указам Президента № 771 від 2001 року 100%; Надбавка за особливі умови 50%; Надбавка за безперервний стаж 70%; Доплата від належної суми премії 50%; Надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50%; Премія 90%».
Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира від 21 листопада 2017 року було відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 і призначене судове засідання.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.
01.01.2016 набув чинності ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015, згідно якого ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено положенням наступного змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
14.07.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії.
Листом від 27.07.2017 за № 1396/М-11, відповідачем було надано відповідь про те, що перерахунок та виплата пенсій будуть проведені після надходження коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
07.02.2018 представником відповідача до суду направлено відзив, в якому останній заперечує проти позову, посилаючись на те, що відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 13.05.2017 № 85/1397 за розміром грошового забезпечення посади позивача станом на 01.01.2016. Вказану довідку подав позивач разом з заявою про здійснення перерахунку пенсії.
В судовому засіданні позивач позов підтримав з викладених у ньому підстав. Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, зазначених у відзиві.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.18 ст.43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами, внесеними ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей") у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами 1, 2 ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(в редакції, що діяла станом на 01 січня 2016 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до п.1 якого перерахунок раніше призначених згідно із ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Нормами п.24 Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, який, в свою чергу, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
За змістом ч.ч.1-3 вказаного Порядку, перерахунок пенсії здійснюється головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіки Крим, областях, містах Києві та Севастополі на підставі довідок державних органів, з яких особи звільнилися на пенсії.
Тобто, перерахунок пенсії здійснюється виключно на підставі наданих довідок про грошове забезпечення, а не самостійно визначається органом пенсійного фонду України на підставі певних нормативних актів.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.
14.07.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії.
Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, тобто у повній відповідності до норм вищенаведеного законодавства.
Позивачем в судовому засіданні не надано доказів того, що відповідач отримав будь-які інші довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із складовими, які він вимагає в позові, а тому його вимоги в цій частині є не обґрунтованими.
Керуючись ст.ст.2, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 286, 293, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за безпідставністю.
Рішення може бути оскаржено до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом місяця з дня його оголошення.
Cуддя О. П. Сингаївський