Рішення № 79343011, 23.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
826/7315/18
Номер документу
79343011
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/307

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 січня 2019 року № 826/7315/18

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про визнання неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2014-2016 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% з 01.10.2017 року та зобов'язання Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014,2015,2016 роки у сумі 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% починаючи з 01.10.2017 року.

Ухвалою суду від 12.06.18 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку письмового провадження згідно ст. 263 КАС України.

16.08.2018 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію як особа, яка досягла встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку, з 18.04.2017 р.

Станом на 30.09.2017 року загальний нарахований розмір пенсії позивача складав 14 484,30 грн.; відповідно до п.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачувалась у розмірі 10 740,00 грн.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017р. № 2148-08 позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 року 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%, згідно якого розмір пенсії позивача з 01.10.2017 р. становить 10 751, 30 грн. Відповідно до п.3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплати нараховувалось 10 740,00 грн.

02.03.2018 року позивач звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з заявою про обчислення пенсії з врахуванням середнього заробітку по економіці за 2016р., а саме 3764,40 грн., та з врахуванням коефіцієнта стажу 1,35%.

Листом від 27.03.2018 р. № 5310/15/Б-513 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило ОСОБА_1 про те, що підстави застосовувати при обчисленні пенсії коефіцієнт стажу 1,35% відсутні, оскільки зазначені вимоги суперечать нормам діючого законодавства.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправним дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2014-2016 рр. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Зокрема, позивач посилається на положення ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Також позивач посилається на відсутність підстав для проведення перерахунку її пенсії, оскільки вона з відповідною заявою не зверталася, тоді як згідно ч. 4 р. XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" в разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (правонаступник Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві) - проти задоволення позовних вимог заперечив з наступних підстав.

Відповідач зазначає, що за приписами ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 року перераховується із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014,2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, тоді як підстави для застосування ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058 немає, оскільки пенсія позивачу призначалась до 01.10.2017 року за Законом № 1058.

В даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами того ж закону, за яким було призначено пенсію.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Щодо розміру пенсії позивача за період з 01.10.2017 р. по 31.12.2017 р.

11.10.2017 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII, згідно ч. 2 Прикінцевих і перехідних положень якого установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Також Законом № 2148-VIII доповнено ч. 4-3, 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV, згідно яких -

Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

На підставі вказаного Закону № 2148-VIII органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена раніше, в тому числі, і позивачу.

Суд зазначає, що для застосування положень Закону № 2148-VIII перерахунок пенсії проводиться автоматично, подача заяви пенсіонера для цього не передбачена, оскільки це не є переходом на інший вид пенсії, тому посилання позивача на відсутність відповідної заяви як на підставу для визнання проведеного розрахунку протиправним не можуть бути визнані обґрунтованими.

Як зазначено вище, згідно проведеного перерахунку, з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 року 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1%, розмір пенсії позивача з 01.10.2017 р. визначено у сумі 10 751, 30 грн.

При цьому, відповідно до п.3 ст. 27 Закону № 2148-VIII до виплати нараховувалось 10 740,00 грн., оскільки згідно вказаного положення максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, у період до 31.12.2017 р. розмір пенсії позивача визначено у максимально можливому розмірі 10 740 грн., і цей розмір жодним чином не залежить від застосованого коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу.

Щодо застосування до визначення розміру пенсії позивача коефіцієнта величини оцінки одного року страхового стажу (1% чи 1, 35%) суд зазначає наступне.

Оскільки пенсія позивачу призначена до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", вона з 1 жовтня 2017 року перераховується із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, про що прямо вказано у ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV, тоді як зміст ч. 4-4 Прикінцевих положень вказаного Закону позивача очевидно не стосується як особи, якій у період з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року пенсія не призначалася.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо визначення розміру пенсії позивача у вказаний період.

Щодо розміру пенсії позивача за період з 01.01.2018 р.

Вищепроцитоване положення ч. 3 ст. 27 Закону України №1058-IV, згідно якого максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, і передбачено тимчасово, по 31 грудня 2017 року, обмеження максимального розміру пенсії не більше 10740 гривень, чинне станом на 01.01.2018 р. та станом на час прийняття рішення у справі.

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 р." установлено у 2018 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 р." установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року - 1853 гривні, з 1 липня - 1936 гривень, з 1 грудня - 2027 гривень.

Відповідно, загальне правило ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" має застосовуватися з врахуванням ст. 7 Законів України "Про Державний бюджет України на 2018 р.", "Про Державний бюджет України на 2019р.", оскільки встановлений у вказаній статті розмір 10 740 грн. діє тимчасово, до 31.12.17р. і не поширюється на подальші роки.

Згідно ч. 2 р. ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно наданої відповідачем у відзиві інформації після осучаснення пенсія позивача становить 10 751, 30 грн., тобто, менше, ніж призначено до набуття чинності Законом №2148-VIII - 14 484,30 грн.

Відповідно, визначення розміру пенсії позивача залежить від того, як тлумачити ч.2 р. ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №2148-VIII, а саме - що є раніше встановленим розміром - нарахована чи виплачена пенсія, оскільки їх розмір різниться в даному випадку.

На думку суду, з огляду на зміст ч. 3 ст. 27 Закону №1058-IV обмеження стосується саме виплаченої пенсії, при чому, цей мінімум змінюється залежно від зміни прожиткового мінімуму.

Закон від 03.10.17 р. №2148-VIII набув чинності з 11.10.17 р. для всіх, в тому числі, і пенсіонерів, яким було нараховано пенсію у більшому, ніж 10 740 грн. розмірі, і наведене відповідачем тлумачення законодавства означало би, що для всіх пенсіонерів осучаснення пенсій мало відбуватися з урахуванням максимального розміру попередньо призначеної пенсії - 10 740 грн., оскільки вони всі отримували пенсію саме з таким обмеженням, тоді як загальне положення ч. 3 ст. 27 Закону №1058-IV мало б стосуватися лише пенсіонерів, яким пенсію призначено після 11.10.17 р.

На думку суду, якщо законодавець, запроваджуючи пенсійну реформу Законом від 03.10.17 р. №2148-VIII, мав на увазі таке загальне обмеження максимального розміру раніше встановленої пенсії для порівняння її розміру з осучасненою пенсією особи, він мав би про це прямо зазначити у вказаному Законі.

Оскільки законодавцем в ухвалених законах будь-які норми подібного змісту відсутні, суд вважає, що загальне положення ч. 3 ст. 27 Закону №1058-IV має застосовуватися саме щодо нарахованої, а не фактично виплаченої пенсії особи, призначеної до 11.10.17 р., і стосується всіх пенсіонерів незалежно від того, коли їм призначено пенсію - до чи після жовтня 2017 р.

Таким чином, починаючи з 01.01.2018 р., розмір пенсії позивача не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, без застосування тимчасового обмеження не більше 10740 гривень, враховуючи розмір призначеної позивачу пенсії до набуття чинності Законом №2148-VIII - 14 484,30 грн.

Тобто, з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 13730,00 грн., а з 01.07.2018 р. - 14350,00 грн., а тому з 01.01.2018 позивачу мала виплачуватись пенсія в розмірі 13 730,00 грн., оскільки її розмір перевищував 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а з 01.07.2018 пенсія позивачу мала виплачуватися в розмірі 14 247,81 грн., починаючи з грудня 2018 р. - раніше призначена пенсія у розмірі 14 484,30 грн., оскільки це становило б менше 14970 гривень максимального обмеження.

В даному випадку згідно матеріалів справи відповідачем з 01.01.2018 р. нараховується та виплачується пенсія в меншому розмірі, ніж була позивачу встановлена до перерахунку з 01.10.2017 р., що свідчить про допущення протиправної бездіяльності щодо визначення розміру пенсії позивача.

Вказане є підставою для задоволення позивних вимог в частині перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 р., оскільки відповідачем при розрахунку пенсії позивача за вказаний період не враховано для порівняння розмір призначеної позивачу пенсії до набуття чинності Законом №2148-VIII - 14 484,30 грн.

Для повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне в даному випадку вийти за межі позовних вимог в порядку ст. 9 КАС України.

На підставі вищевикладеного, ст. 9, 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд,, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення розрахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2018 р., без врахування для порівняння розміру призначеної пенсії до набуття чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII - 14 484,30 грн.

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, та виплатити пенсію, починаючи з 01.01.2018 р., в розмірі, який не може бути більшим десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, враховуючи для порівняння розмір призначеної пенсії до набуття чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII у розмірі 14 484,30 грн.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Присудити до стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 352, 4 грн. судового збору.

6. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 23.01.19 р.