
Справа № 560/3550/18
РІШЕННЯ
іменем України
23 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії від 93% відповідних сум грошового забезпечення і виплатити її в повному обсязі;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року пенсію з розрахунку 93 проценти відповідних сум грошового забезпечення у повному обсязі, безстроково, без обмеження максимального розміру.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має право на обчислення пенсії за 20 років вислуги - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення як особа, звільнена у відставку за станом здоров'я та 3 проценти за кожен рік більше 20 років, що при вислузі ОСОБА_1 31 календарний рік служби становить 33% (31-20=11х3=33%), а всього - 88% (55%+33%). Як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії має право на збільшення пенсії на 5%, що в загальному становить 93% (88%+5%) відповідних сум грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Всупереч вимог законодавства, пенсія позивача перерахована на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 з розрахунку 88%, чим порушено його конституційні права.
29.11.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що ОСОБА_1 з 01.12.1998 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.01.2007 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Вказав, що підстави для зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату раніше встановленої пенсії за вислугу років у розмірі 93 % від суми грошового забезпечення відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутні. Перерахунок пенсії позивача здійснено в межах та на підставі чинного законодавства. А тому, в діях відповідача не вбачається будь-якої неправомірності.
06.12.2018 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначив, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
У зв'язку із усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2018 вирішено перейти до розгляду адміністративної справи №560/3550/18 за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 10.01.2019.
10.01.2019 підготовче засідання відкладено на 15.01.2019.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 прийнято заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 23.01.2019.
Сторони в судове засідання не з'явились. Позивач подав заяву про розгляд справи без його участі.
Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу №560/3550/18 в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році серії НОМЕР_2, ОСОБА_1 встановлена 2 категорія.
03.08.2018 позивач звернувся до відповідача з заявою (запитом) про здійснення повторного перерахунку пенсії, надання публічної інформації та копій пенсійних документів, в якому, зокрема, просив перерахувати йому пенсію відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із розрахунку 95% відповідних сум грошового забезпечення і виплачувати її (пенсію) у повному обсязі.
Листом від 09.08.2018 №26679/07 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що з 01.12.1998 йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Загальна вислуга років для призначення пенсії складає 31 рік. При передачі пенсійної справи ОСОБА_1 з Хмельницького обласного військового комісаріату до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.01.2007 розмір його пенсії становив 93% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням збільшення пенсії на 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. З 01.01.2008 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". Перерахунок пенсії здійснювався за чинною на цю дату редакцією Закону. Так, для осіб, які під час служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії чинна редакція Закону на 01.01.2008 не передбачала збільшення пенсії за вислугу років на 5% суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії. Таким чином, під час перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 відсоток розміру пенсії встановлено 88% відповідних сум грошового забезпечення. На виконання постанови №103 на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки №ХС50633 від 07.03.2018 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2018, головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 88% від суми грошового забезпечення. Підстав для перерахунку пенсії у розмірі 95% від суми грошового забезпечення у головного управління немає.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ), зокрема, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, статтю 13 Закону №2262-ХІІ викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів".
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Таким чином, у рішеннях Конституційного Суду України зазначено, що розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року №21-420а13 та №21-348а13, від 17 грудня 2013 року №21-445а13.
У постанові від 03.04.2018 по справі №175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Суд встановив, що позивачу пенсія призначена в розмірі 93%. Зазначена обставина не заперечується сторонами.
У пункті 50 рішення по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".
Суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 88% суми грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103, на підставі наданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом довідки №ХС50633 від 07.03.2018 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії, чим порушено право власності ОСОБА_1, гарантовані статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17) та постанові від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (К/9901/1786/18).
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи і не стосуються дій відповідача у майбутньому.
Враховуючи те, що на момент розгляду цієї справи доказів невиплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в майбутньому пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 93 проценти відповідних сум грошового забезпечення не надано, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача виплачувати позивачу пенсію з розрахунку 93 проценти безстроково, є передчасною і не підлягає задоволенню.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 93% від відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру є похідною від першої вимоги та підлягає задоволенню, оскільки відповідач протиправно обмежив максимальний розмір пенсії, шляхом зменшення розміру грошового забезпечення з 93 % до 88% .
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, наявні підстави для часткового задоволення позову.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 88 % від суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію з розрахунку 93% відповідної суми грошового забезпечення з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження максимального розміру.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап