Ухвала суду № 79342311, 22.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
624/667/17
Номер документу
79342311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 У Х В А Л А

з питання закриття провадження у справі

22.01.2019 р. справа №624/667/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Старосєльцевої О.В., за участі секретаря судового засідання - Кіт С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження питання закриття провадження у справі

за позовом ОСОБА_1 доКегичівської селищної ради Кегичівського району Харківської області про1) визнання неправомірним рішення позачергової XXVIII сесії VII скликання Кегичівської селищної ради Харківської області № 500 від 28 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у розподілі земельної ділянки; 2) зобов'язання Кегичівської селищної ради надати згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 2,9735 га, кадастровий номер НОМЕР_1 для розміщення, експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, шляхом утворення трьох нових земельних ділянок площами 0,315 га, 0,775 га та 1,8835 га., -

встановив:

Матеріали позову були одержані Кегичівським районним судом Харківської області 19.10.2017 р.

Суддею Кегичівсього районного суду Хаківської області Куст Н.М. було прийнято ухвалу про відкриття провадження у адміністративній справі від 20.10.2017 р.

Згідно розпорядження в.о. голови Кегичівського районного суду Харківського області від 21.05.2018 року дану справу передано на розгляд до Сахновщинського районного суду Харківської області на підставі п.4 ч.1, ч.7 ст.29 КАС України.

Ухвалою Сахновщинського районного суду Харківської області від 17.10.2018 р. справу № 642/667/17 передано на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Враховуючи, що відповідно до ч.1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються, Харківським окружним адміністративним судом, ухвалою від 14.11.2018 р. прийнято справу № 624/667/17 до розгляду.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно прийнято необґрунтоване і неправомірне рішення від № 500 від 28 серпня 2017 року про відмову ОСОБА_1 у розподілі земельної ділянки та зобов'язанні надати згоду на виготовлення технічної документації з розподілу земельної ділянки на три окремі.

Відповідач, Кегичівська селищна рада Кегичівського району Харківської області, з поданим позовом не погодився та просив суд закрити провадження по даній справі.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що розгляд вказаного спору у порядку адміністративного судочинства неможливий, оскільки під час прийняття спірного рішення Кегичівська селищна рада керувалась нормами чинного цивільного законодавства, а також можливістю подальшого використання розподілених земельних ділянок та доцільністю такого поділу для загального суспільного інтересу територіальної громади, тобто діяла саме як власник майна, не здійснюючи при цьому управлінських функцій.

Суд, вирішуючи питання про наявність правових підстав для розгляду спору у порядку адміністративного судочинства, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Як з'ясовано судом, спірні правовідносини виникли з приводу відмови Кегичівської селищної ради Кегичівського району Харківської області надати згоду на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 2,9735 га, кадастровий номер НОМЕР_1, шляхом утворення трьох нових земельних ділянок.

За матеріалами справи судом встановлено, що між Кегичівською селищною радою Кегичівського району Харківської області (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди від 19.10.2016 р. № 17, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 29735 кв.м. кадастровий номер НОМЕР_1, на якій розміщені нежитлові приміщення, що знаходяться у власності орендаря.

08.08.2017 року позивач звернувся до Кегичівської селищної ради Кегичівського району Харківської області з клопотанням про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, шляхом утворення трьох нових земельних ділянок площами 0,315 га, 0,775 га та 1,8835 га.

Враховуючи унеможливлення повноцінного обслуговування об'єктів нерухомого майна, не раціональність використання земель промисловості, рекомендації постійної комісії у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, селищна рада, керуючись ст.ст. 12, 66, 122, 123 Земельного Кодексу України, ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішенням позачергової XXVIII сесії VII скликання Кегичівської селищної ради Харківської області № 500 від 28 серпня 2017 року, відмовила ОСОБА_1 у розподілі земельної ділянки шляхом утворення трьох нових земельних ділянок.

Статтею 19 КАС України визначено перелік справ, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів. Так, згідно із пунктом 1 частини 1 вказаної статті, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

При цьому визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Правовий статус сільських, селищних, міських рад визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 за №280/97-ВР.

Зі змісту статті 10 зазначеного Закону слідує, що ради є органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси відповідних територіальних громад та здійснюють повноваження, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно із частинами 3 та 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За приписами ст. 12 Земельного кодексу України, передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст втому числі належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інші повноваження.

Відповідно до ст.56 Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає: а) пояснювальну записку;

б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна земельна ділянка загальною площею 29735 кв.м. кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою Харківська область, Кегичівський район, смт Кегичівка, вул. Калинова, земельна ділянка 32 належить до комунальної форми власності.

Дослідивши текст спірного рішення та матеріали справи судом встановлено, що Кегичівська селищна рада приймаючи спірне рішення розглядала доцільність поділу з урахуванням загального суспільного інтересу територіальної громади та можливістю подальшого використання розподілених земельних ділянок, тобто діяла саме як власник майна, якій не дає згоду на поділ земельної ділянки, не здійснюючи при цьому управлінських функцій. Отже, спір виник в договірних правовідносинах між фізичною особою - орендарем та юридичною особою - орендодавцем з приводу відмови та змушення власника земельної ділянки надати згоду на її поділ.

Позивач фактично прагне до спонукання власника речі матеріального світу - земельної ділянки, припинити фізичне існування одного об'єкту власності і створити три нові об'єкти.

За правовою природою спір відносно такого спонукання не є публічним.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що даний спір виник з правовідносин, у яких орган місцевого самоврядування є учасником цивільних відносин та реалізує повноваження власника майна, тому, не має ознак публічно-правового спору та належить до юрисдикції цивільних судів.

Відповідно до частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, зокрема, що виникають з цивільних, земельних правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що даний спір не може бути вирішений у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, 140, 238, 241-243, 248, 256, 295 КАС України, суд -

ухвалив:

Клопотання Кегичівської селищної ради Кегичівського району Харківської області про закриття провадження у справі - задовольнити.

Закрити провадження у справі.

Роз'яснити, що спір підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.

Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню згідно ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 15 днів з дати постановлення (підписання) ухвали, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України.

Роз'яснити, що скарга може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України.

Суддя О.В.Старосєльцева