
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2019 року № 320/6220/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в місті Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення ,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Пухівської сільської ради Броварського району Київської області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» №1079-ХХVІІІ-VIІ, прийняте на XXVIII сесії Пухівської сільської ради Броварського району Київської області VII скликання від 30.08.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що законних підстав для прийняття рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VIІ від 30.08.2018 року у Пухівської сільської ради не було, XXVIII сесія Пухівської сільської ради VII скликання була проведена з істотними порушеннями законодавства України, а тому прийняті на ній рішення, у тому числі оскаржуване рішення, є незаконними.
Відповідач, своїм право, передбаченим статтею 162 КАС України, не скористався, із заявою по суті справи до суду не звертався.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
У судове засідання, призначене на 09.01.2019, сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання не з`явились. Представник позивача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Враховуючи вищенаведене, на підставі статей 194, 205 КАС України, судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1).
Як убачається з матеріалів справи, 14 липня 2015 року відповідачем було прийнято рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Пухівській сільській раді» № 1808-ХХХІХ-VІ, яким було надано дозвіл відповідачу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність площею 1,9241 га для організації масового організованого відпочинку населення в АДРЕСА_2 (а.с. 7).
21 серпня 2018 року виконуючим обов`язки Пухівського сільського голови прийнято розпорядження № 89 про скликання 30.08.2018 засідання 28 сесії Пухівської сільської ради VII скликання та про включення до порядку денного наступних питань: звіт про виконання бюджету за І півріччя 2018 року, про зміни до бюджету на 2018 рік; про надання одноразової матеріальної допомоги жителям с. Пухівка; про продовження терміну дії контракту між Пухівською сільською радою та директором комунального підприємства "Мрія"; земельні питання; різне (а.с. 8).
30 серпня 2018 року була проведена XXVIII сесія Пухівської сільської ради VII скликання, на якій було прийнято рішення, зокрема, «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VII від 30.08.2018.
Відповідно до цього рішення, п. 1 рішення Пухівської сільської ради «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Пухівській сільській раді» № 1808-ХХХІХ-VI від 14.07.2015, змінено та викладено у такій редакції: "Дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Пухівській сільській раді площею 1,8640 га для організації масового організованого відпочинку населення в АДРЕСА_2".
Таким чином, розмір земельної ділянки щодо якої надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для громадського центру з площі 1,9241 га змінено на площу 1,8640 га.
Позивач, не погодившись з прийнятим рішенням, звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати його.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим ті іншими законами.
Згідно із частиною десятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Відповідно до частини одинадцятої статті 11 Регламенту Пухівської сілької ради розпорядження сільського голови про скликання чергової сесії із зазначенням питань, які вносяться на розгляд ради, місце та час проведення сесії, публікується на сайті ради, не пізніше, як за 10 днів.
Судом встановлено, що в порушення цих нормативно - правових актів розпорядження сільського голови "Про скликання 28 сесії VII скликання Пухівської сільської ради" від 21.08.2018 № 89 на сайті Пухівської сільської ради не опубліковано, що позбавило право громадськості, в тому числі позивача, отримати інформацію про питання, які плануються розглянути на сесії, надати пропозиції до порядку денного сесії та бути присутнім на сесії.
Частиною одинадцятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України " Про доступ до публічної інформації".
Частиною третьою статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачений обов'язок розпорядника інформації оприлюднювати проекти нормативно-правових актів, рішення органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Частинами першою та четвертою статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що для цілей цього Закону розпорядниками інформації визнаються, зокрема, органи місцевого самоврядування. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якої вони діють, при вирішенні питання щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Всупереч встановленої Законом України "Про доступ до публічної інформації" та Законом України "Про місцеве самоврядування" процедури прийняття рішення, Відповідачем жодне з прийнятих на засіданні Пухівської сільської ради 28 сесії VII скликання 30.08.2018 рішень не було опубліковано до їх прийняття взагалі. Не оприлюднено відповідачем на власному веб - сайті і проект рішення «Про уточнення площі земельної ділянки».
Не оприлюднення цього рішення унеможливило громадське обговорення проекту рішення, реалізувати право внести альтернативний проект рішення, а також надати свої зауваження та пропозиції.
Відповідно до частини третьої статті 39 Регламенту Пухівської сільської ради, рішення ради (крім процедурних) приймаються лише з питань, внесених до порядку денного засідання ради. В разі порушення цієї вимоги прийняте рішення є нечинним і не підписується сільським головою.
Згідно розпорядження сільського голови № 89 від 21.08.2018 до порядку денного засідання XXVIII сесії VII скликання Пухівської сільської ради питання про викладення в новій редакції (внесення змін до) рішення Пухівської сільської ради «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Пухівській сільській раді» № 1808-ХХІХ-VІ, внесено не було.
Не затверджувалось це питання до порядку денного і на засіданні сесії, що підтверджується протоколом XXVIII сесії Пухівської сільської ради VII скликання від 30.08.2018.
Таким чином, в порушення вимог частини третьої статті 39 Регламенту Пухівської сільської ради, рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VІ від 30.08.2018 прийнято Пухівською сільською радою з питання, яке до порядку денного засідання XXVIII сесії Пухівської сільської ради VII скликання не вносилось.
Щодо підстав для прийняття рішення про уточнення площі земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Підстав для прийняття рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VІ від 30.08.2018 у Пухівської сільської ради не було.
Зміни щодо розміру площі земельної ділянки для громадського центру Пухівською сільською радою прийнято у зв'язку із проведенням інструментального обміру земельної ділянки, на яку надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність територіальній громаді для громадського центру в с. Пухівка по вул. Набережна та зміною площі земельної ділянки, враховуючи позитивний висновок постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального розвитку села та екології, як вказано у рішенні Пухівської сільської ради «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VІ від 30.08.2018.
Необхідність зміни площі земельної ділянки, на яку надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність територіальній громаді для громадського центру в с. Пухівка по вул. Набережна, міг би встановити розробник документації із землеустрою у ході проведення робіт із землеустрою.
Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором згідно із ст. 26 Закону України "Про землеустрій".
Як свідчать наявні матеріали справи, 21.09.2018 ОСОБА_1 звернувся до Пухівської сільської ради із запитом про надання, зокрема, інструментального обміру земельної ділянки, договору з підрядною організацією, на підставі якого було здійснено цей інструментальний обмір, акту виконаних робіт; висновку постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального розвитку села та екології за 2018 рік тощо.
Пухівською сільською радою листом № 665/02-13 від 25.10.2018 надано відповідь та документи, проте, договору з підрядною організацією, на підставі якого було здійснено інструментальний обмір, Пухівська сільська рада не надала.
Роботи із землеустрою, в ході яких розробник документації із землеустрою міг би встановити меншу площу земельної ділянки, не проводились.
Відсутня інформація про проведення таких робіт розробником документації із землеустрою та встановлення меншої площі земельної ділянки і у протоколі засідання комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального розвитку села та екології від 21.08.2018. Відповідно до даного протоколу вказаною комісією було запропоновано внести зміни до рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Пухівській сільській раді» № 1808-ХХХІХ-VІ від 14.07.2015 у зв'язку з проведенням інструментального обміру вказаної земельної ділянки та уточнення її площі, а саме: 1,8640 га.
Судом також враховано, що рішення Пухівської сільської ради "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Пухівській сільській раді» № 1808-ХХХІХ-VІ від 14.07.2015 прийнято за результатами розгляду звернення депутата Броварської районної ради ОСОБА_2 про відведення земель рекреаційного призначення для організації масового організованого відпочинку населення.
Крім того, при вирішенні справи судом береться до уваги, що рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VІ від 30.08.2018 Пухівською сільською радою прийнято без клопотання сільського голови щодо необхідності зменшення площі земельної ділянки та відповідного звернення розробника документації із землеустрою про зменшення площі земельної ділянки, як вбачається із тексту цього рішення, протоколу засідання комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, соціального розвитку села та екології від 21.08.2018, протоколу XXVIII сесії Пухівської сільської ради VII скликання від 30.08.2018 .
Таким чином, рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» № 1079-ХХVІІІ-VІ від 30.08.2018 Пухівською сільською радою прийнято без проведення робіт із землеустрою та встановлення в результаті меншої площі земельної ділянки, без відповідного клопотання сільського голови та звернення розробника документації із землеустрою щодо зменшення площі земельної ділянки, тобто, без наявності на це законних підстав.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги заявлені обґрунтовано та за наявності правових підстав, а відтак, адміністративний позов вважає таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення «Про уточнення площі земельної ділянки» №1079-ХХVІІІ-VIІ, прийняте на XXVIII сесії Пухівської сільської ради Броварського району Київської області VII скликання від 30.08.2018.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.