
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2019 р. Справа №818/738/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
1. Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1, ід.код НОМЕР_1, для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах:
- посадовий оклад 3 600,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним і званням підполковник 2 200,00 грн.;
- надбавку за вислугу років 45% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;
- надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%;
- надбавка за роботу в у мовах режимних обмежень 15% від посадового окладу;
- премія у розмірі 67% з у рахуванням усіх, наведених вище складових.
2. Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області, з метою перерахунку пенсії з 03.04.2015 пенсіонеру ОСОБА_1, надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області новий грошовий атестат, у зв'язку зі звільненням на пенсію, у якому врахувати додаткові види грошового забезпечення з 02.04.2013 по 02.04.2015, з яких утримувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідачем складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включив всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та не зазначив надбавку за виконання особливо важливих завдань (50,00 %) від посадового окладу, надбавку за оперативно-розшукову діяльність (50,00 %) та премію зазначив у меншому розмірі, чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, що призвело до порушення його конституційних прав та гарантій на належний соціальний захист.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 01.03.2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідно до вимог п. 9 ч. 2. ст. 236 та ч. 1 ст. 291 КАС України ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 01.03.2018 року зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/991/1/18).
Представником відповідача подано до суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні зазначивши, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виготовлена ліквідаційною комісією у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" і передана до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області. При цьому надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку оперативно-розшукову діяльність не було зазначено в даній довідці, оскільки вона не входить до складу грошового забезпечення згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (а.с. 27-29).
Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі 818/738/18 усунено, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 провадження у даній справі поновлено.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 15).
Пенсію призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті № 2551, виданого Липоводолинським районним відділом УМВС України в Сумській області, відповідно до якого крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років (стаж служби), надбавки за роботу в у мовах режимних обмежень, враховано також надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за оперативно-розшукову діяльність (а.с. 13).
В подальшому відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області було сформовано довідку від 31.05.2017 року № 11/148-115 (3193) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 16).
В даній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії складається із посадового окладу - 3 600,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник - 2 200,00грн., надбавки за стаж служби (45%) - 2 610,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15,00 %) - 540,00 грн. та премії (0,57%) - 51,02 грн. Усього - 9 001,02 грн. (а.с. 16).
Не погодившись з даною довідкою, позивач звернувся до суду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з даними довідки від 31.05.2017 року № 11/148-115 (3193) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виплата інших надбавок, доплат і підвищень, крім тих, що зазначені у вище зазначеній довідці, поліцейським не здійснювалась (а.с. 16).
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії у меншому, ніж він отримував, а саме 0,57 % замість 67,00 %.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що Міністерством внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 0,57 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 67,00 %, яку отримував позивач, немає.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад 3 600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним і званням підполковник 2 200,00 грн.; надбавку за вислугу років 45% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 50%; надбавка за роботу в у мовах режимних обмежень 15% від посадового окладу; премія у розмірі 67% з у рахуванням усіх, наведених вище складових, є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області, з метою перерахунку пенсії з 03.04.2015 пенсіонеру ОСОБА_1, надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області новий грошовий атестат, у зв'язку зі звільненням на пенсію, у якому врахувати додаткові види грошового забезпечення з 02.04.2013 по 02.04.2015, з яких утримувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення, суд зазначає.
Відповідно до п. 38.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.07.2014 № 638 (чинної на момент звільнення позивача з військової служби), грошовий атестат видається в усіх випадках переміщення по службі з однієї військової частини до іншої, у тому числі при направленні до навчальних закладів на навчання, направлення для подальшого проходження служби до інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів, а також у разі відрядження до державних органів із залишенням на військовій службі, при звільненні в запас або відставку з призначенням пенсії.
Грошовий атестат виписується та видається фінансовим органом військової частини.
Пункктом 38.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам (чинної на момент звільнення позивача з військової служби) встановлено, що військовослужбовцям, звільненим з військової служби з правом на пенсію, грошовий атестат після оформлення надсилається разом з іншими документами до відповідних пенсійних органів для призначення пенсії.
Пунктом 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам (чинної на момент звільнення позивача з військової служби) визначено, що грошові атестати заповнюються розбірливим почерком або за допомогою засобів друкування, підписуються командиром (начальником) військової частини та начальником фінансового органу (бухгалтерії), після чого скріплюються печаткою. Не допускається заповнення грошових атестатів олівцем. Виправлення, зроблені в грошовому атестаті, повинні бути завірені в установленому порядку.
Грошові атестати без підпису або печатки, з незавіреними виправленнями, а також неправильно заповнені вважаються недійсними і як підстава для зарахування на грошове забезпечення не приймаються.
При заповненні в пункті 1 грошового атестата зазначаються:
найменування військової частини (установи), яка видала грошовий атестат, посада, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, якій видано атестат;
розмір фактично виплаченого грошового забезпечення військовослужбовцю за останній період служби (в межах місяця, за який провадиться виплата) з розбивкою за видами.
Поряд із сумою фактично виплачених додаткових видів грошового забезпечення вказуються у відсотках розміри надбавок та доплат, які були фактично встановлені особі відповідно до чинного законодавства (наказів командира військової частини).
У пункті 2 грошового атестата зазначається грошове забезпечення, яке виплачувалося особі за останньою штатною посадою за повний місяць служби. Указується вислуга років, яка була встановлена особі на день звільнення відповідно до наказу командира військової частини (установи) із зазначенням дати та номера наказу.
У пункті 3 грошового атестата вказуються одноразові грошові виплати особі, які були здійснені протягом поточного року, із зазначенням назви одноразової виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань тощо) та фактичної суми виплати.
Отже законодавством на момент звільнення позивача з військової служби було передбачено зазначення в грошовому атестаті одноразової виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань тощо).
При цьому з матеріалів справи суд вбачає, що в порушення зазначених норм законодавства відповідачем в грошовому атестаті позивача не було вказано суму виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення.
Дана норма кореспондується з п. 6 розділу XXXІІІ Грошові атестати Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.03.2018 року № 200 (чинної на момент розгляду справи).
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області новий грошовий атестат, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 на пенсію, у якому врахувати додаткові види грошового забезпечення з 02.04.2013 по 02.04.2015, з яких утримувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 08592299) надати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області новий грошовий атестат, у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_1) на пенсію, у якому врахувати додаткові види грошового забезпечення з 02.04.2013 по 02.04.2015, з яких утримувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек