
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2019 року м.Житомир справа № 806/1433/18
категорія 2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: представника відповідача Петренко О. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання розглянути клопотання та передати в оренду земельну ділянку,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо не розгляду клопотання від 02 березня 2018 року;
- зобов'язати відповідача розглянути клопотання від 02 березня 2018 року та передати в оренду земельну ділянку за кадастровим НОМЕР_3 площею 32,0666 га для сінокосіння на 49 років земельну ділянку, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області.
В обґрунтування позову зазначив, що він 02 березня 2018 року звернувся з клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання в оренду земельну ділянку за кадастровим НОМЕР_3 площею 32,0666 га для сінокосіння на 49 років земельну ділянку, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. Згідно листа Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 19.12.2017 та листа Відділу в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 22.12.2017 вказана в клопотанні земельна ділянка в оренді не перебуває. Також, позивач зазначає, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку знаходиться у Відділі в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області. Натомість, вказує, що відповідач вказане клопотання не розглянув, чим, на думку позивача, порушив вимоги статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Липи В.А. відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання з викликом сторін на 10.04.2018.
10.04.2018 справа в судовому засіданні не слухалася, у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному, розгляд справи відкладено на 25.04.2018.
Ухвалою судді від 25.04.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 806/1422/18.
Ухвалою від 20.11.2018 судді Житомирського окружного адміністративного суду Капинос О.В. прийнято до провадження адміністративну справу 806/1433/18.
Ухвалою від 20.11.2018 поновлено провадження у справі, яка буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження та призначено відкрите судове засідання у справі з викликом сторін на 20.12.2018.
20.12.2018 у зв'язку з клопотаннями сторін про відкладення, розгляд справи відкладено на 17.01.2019.
Позивач в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про відкладення розгляду справи. У задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи відмовлено та у відповідності до п.2 ч.3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу без участі позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав викладених в письмовому відзиві на позов.
У письмовому відзиві представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити за безпідставністю. Свою позицію він обґрунтовує тим, що вказане клопотання позивача від 02.03.2018 розглянуто. Позивачу відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду, про що його письмово повідомлено листом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 27.03.2018 № Г-1649/0-1717/0/22-18. Причиною відмови стало те, що проект землеустрою на передачу вказаної земельної ділянки в оренду позивачем не розроблявся. Також у відзиві на позовну заяву відповідач повідомив, що кадастровий номер спірної земельної ділянки був присвоєний у зв'язку із інвентаризацією земельних ділянок Брусилівського району, тобто розроблялась технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель. Окрім того, на думку відповідача передача земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності в оренду здійснюється проведення земельних торгів.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_2 02.03.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 26.02.2018, в якому просив надати в оренду земельну ділянку з кадастровим НОМЕР_3 площею 32,0666 га для сінокосіння на 49 років земельну ділянку, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. В клопотанні позивач також зазначив, що проект землеустрою зазначеної ділянки знаходиться в Брусилівському районному відділі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області, а також додав до клопотання копію паспорту, копію ідентифікаційного коду та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.(а.с.8)
Позивач у позовній заяві стверджує, що його клопотання не розглянуто, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, чим порушені його права. Тому звернувся до суду та просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання та передати земельну ділянку в оренду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання земельних ділянок державної або комунальної власності в користування, в тому числі на умовах оренди, громадянам регулюються правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
За приписами ч. 2 та 3 ст. 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.
В розумінні вимог ст. 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами ст. 123 та 124 цього ж Кодексу.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. (ч.4 ст.122 Земельного кодексу)
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 02.03.2018 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 26.02.2018, в якому просив надати в оренду земельну ділянку з кадастровим НОМЕР_3 площею 32,0666 га для сінокосіння на 49 років земельну ділянку, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області. В клопотанні позивач також зазначив, що проект землеустрою зазначеної ділянки знаходиться в Брусилівському районному відділі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області, а також додав до клопотання копію паспорту, копію ідентифікаційного коду та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.(а.с.8)
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 27.03.2018 № Г-1649/0-1717/0/22-18 відмовило ОСОБА_2 в задоволенні клопотання. Відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Відповідно до листа відділу у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26.03.2018 № 12/309-18-0.22, вказаний у клопотанні проект землеустрою у відділі у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває. У зв'язку з відсутністю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області відмовило позивачу в задоволенні клопотання.
Отже, за результатами розгляду клопотання позивача, відповідачем надано відповідь зазначеним листом, тому доводи позивача стосовно бездіяльності Головного управління Держгеокадастру, що полягає у не розгляді його клопотання є спростованими та безпідставними.
Також, як стверджує у відзиві представник відповідача та відповідно до дослідженого судом вказаного листа, підставою для відмови у наданні в оренду земельної ділянки слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду ОСОБА_2 строком на 49 років.
У позовній заяві позивач стверджує, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку кадастровим номером НОМЕР_2 розроблений та знаходиться у Відділі в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, тому відсутні підстави для виготовлення нового проекту.
Суд не приймає до уваги такі доводи позивача, з огляду на наступне.
Передача в оренду зазначених земельних ділянок громадянам, юридичним особам здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.
Як зазначено в ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч. 3 ст. 123)
За приписами ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування .
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України).
При цьому, за приписами ст. 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до вимог ст. 25 цього ж Закону види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
До видів документації із землеустрою, окрім іншого відносяться: г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель. В розумінні вимог ст. 26 цього ж Закону органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі є самостійними замовниками відповідної документації із землеустрою.
Таким чином, технічна документація із землеустрою розробляється щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та щодо інвентаризації земель. Для відведення земельних ділянок та приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій розробляються проекти землеустрою.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, за отриманням дозволу на виготовлення якого необхідно звернутися з відповідною заявою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
При цьому, для кожної конкретної мети використання земельної ділянки, розробляється відповідний вид документації. Тобто, для відведення земельної ділянки має виготовлятися саме проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду.
Водночас, докази того, що позивачем розроблявся проект землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки в оренду, яка розташована на території Брусилівського району Житомирської області, площею 32,0666 га, чи докази звернення з відповідною заявою для його отримання, у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до листа відділу у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області вказаний у клопотанні ОСОБА_2 проект землеустрою у відділі у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не перебуває.
Надані позивачем інформаційна довідка із Державного реєстру речових прав та лист Брусилівської районної державної адміністрації від 19.12.2017 №02-44/45 підтверджують лише те, що на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 не зареєстроване будь-яке речове право, в тому числі вона не передана в оренду. Даних про розроблення проекту землеустрою щодо передачі вказаної земельної ділянки в оренду позивачу вони не містять.
Таким чином, відсутність проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 виключає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, а отже і в суду на даний час відсутні підстави зобов'язувати відповідача надавати позивачу вказану земельну ділянку в оренду, з огляду на те, що ним жодні дії спрямовані для її отримання у порядку, встановленому Земельним Кодексом, не були вчинені.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в ході розгляду справи довів правомірність своїх дій.
Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, а тому відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 205, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка, 45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання розглянути клопотання та передати в оренду земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 22 січня 2019 року