Рішення № 79340192, 22.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
1140/2662/18
Номер документу
79340192
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/2662/18

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду в складі Притула К.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, які полягали у встановленні відсутності підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС категорії 2, і які полягали у вилученні посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_2;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики оформлене витягом з протоколу від 30.01.2018 року № 115, в частині визнання безпідставною видачі мені, ОСОБА_2, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_2 та його вилучення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період з 03.09.1986 по 08.10.1986 та в період з 26.12.1986 по 26.01.1987 приймав безпосередню участь в роботах, пов'язаних з усуненням аварії на Чорнобельській АЕС та її наслідків у зоні відчуження, в зв'язку з чим отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобельскій АЕС та пільги передбачені чинним законодавством.

Однак, згідно витягу з протоколу № 115 від 30.01.2018 року Міністерством соціальної політики Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС, не підтверджено факт виконання робіт ОСОБА_2 у зоні відчуження у зв'язку з відсутністю інформації щодо населених пунктів зони відчуження, внаслідок чого у позивача було вилучено посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач вважає вказане рішення неправомірним, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується наявними в матеріалах його особової справи документами.

04 жовтня 2018 року ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду було відкрито провадження по даній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).

Ухвалою суду від 02 листопада 2018 року зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішення по справі 404/2071/18 за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Кіровоградська обласна державна адміністрація про встановлення факту безпосередньої участі в роботах, пов'язаних з усуненням аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.42-43).

27 грудня 2018 року ухвалою суду поновлено провадження по справі та призначено до розгляду в судовому засіданні (а.с.55).

22.12.2018 (вх.№1013/0/76-18) на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.51-52), в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити в їх задоволенні. Свою позиції обґрунтовує тим, що за поданням Кіровоградської обласної державної адміністрації Комісією 30.01.2018 були розглянуті документи ОСОБА_2 (лист Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської ОДА від 20.12.2011 № 031-21/1215, копії довідок Центрального архіву Міністерства оборони Республіки Білорусь від 04.01.2017 № 4/8, від 04.01.2017 № 4/9, копія довідки Кіровоградського об'єднаного військового комісаріату від 12.10.1992 №. 4/711, копія військового квитка, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, копія паспорту, пояснювальна записка). На підставі представлених документів Комісія відмовила ОСОБА_2 у підтвердженні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, визначеного Кіровоградського обласною державною адміністрацією, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження (відсутня інформація щодо населених пунктів зони відчуження).

Представники сторін до судового засідання надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом (пункт 10 частини першої статті 4 КАС України).

Фіксування судового засідання відповідно до статті 229 КАС України не здійснювалося, тому керуючись приписами пункту 10 частини 1 статті 4 та частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України подальший розгляд справи судом вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, у період з періоди з 03.09.1986 по 08.10.1986 та в період з 26.12.1986 по 26.01.1987 приймав участь в роботах, пов'язаних з усуненням аварії на Чорнобильський АЕС та її наслідків у зоні відчуження, що підтверджуються військовим квитком НОМЕР_4 (а.с.15-19), письмовою подякою командира військової частини № 92684 наказу від 27.01.1987 (а.с.20), архівними довідками Центрального архіву Архівної служби Міністерства оборони Республіки Білорусь № 4/8 та 4/9 від 04.01.2017 (а.с.21, 22), дублікатом посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС у 1986 р. категорії 2 серії НОМЕР_3 від 24.01.2011 р., згідно якого ОСОБА_2 отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС у 1986 р. категорії 2.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Міністра оборони України № 322 від 08.09.1997 р. було затверджено перелік військових частин, установ, організацій і підприємств Міністерства оборони України, дислокованих у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, згідно якого військова частина № 92684 в період з 01.06.1986 по 01.11.1989, в які проходив строкову військову службу ОСОБА_2, дислокувалася у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення.

Судом встановлено, Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України 30.01.2018, за поданням Кіровоградської обласної державної адміністрації, були розглянуті документи ОСОБА_2 для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобельській АЕС категорії 2.

За результатами засідання даної комісії прийнято рішення № 115 від 30.01.2018 про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, визначеного Кіровоградською обласною державною адміністрацією та про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (а.с.23).

Підставою прийняття вищевказаного рішення зазначено не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження.

Позивач вважаючи вищевказане рішення протиправним, звернувся до суду з позовом.

Суд зазначає, що згідно статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі по тексту Закон № 796-ХІІ) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 14 Закону № 796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Статтею 15 Закону № 796-ХІІ встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за № 51(далі по тексту - Порядок), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12), іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 10 абзацу 4 Порядку Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Пунктом 12 Порядку встановлено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.

Пунктом 5.1. Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року №187 встановлено, що рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Кабінетом міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.

Відповідно до пункту 5.6. у разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії воно на підставі рішення Комісії підлягає вилученню.

Суд зазначає, що в матеріалах справи міститься копія військового квитка позивача НОМЕР_4, в якому зазначено письмовим записом, відбитком печатки та відбитком штампу, ОСОБА_2 з 02.09.1986 р. по 08.10.1986 р. приймав участь в роботі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військовій частині № 92684, а також з 26.12.1986 р. по 28.01.1987 р. приймав участь в роботі з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військовій частині № 92684 (а.с.18).

Крім того, підтвердження факту виконання робіт позивачем в зоні відчуження, підтверджується архівною довідкою Центрального архіву Архівної служби Міністерства оборони Республіки Білорусь № 4/9 від 04.01.2017 р., де зазначено, що 02.09.1986 військова частина № 92684 поставила на котлове забезпечення прапорщика ОСОБА_3 та з ним 3 (по прізвищам не зазначені). 08.10.1986 р. з військової частини № 92684 вибув до м. Слуцьк рядовий ОСОБА_2, даних про отриману дозу випромінювання не зазначені. Військова частина № 92684 була сформована в травні 1986 року для участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Особовий склад частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 р., 1987 р. працював в районах, які знаходились у 30 кілометровій зоні.

Суд звертає свою увагу на те, що ні відповідачем, у наданих письмових поясненнях та відзиві не заперечувався зміст військового квитка позивача, довідок виданих ОСОБА_2 та їх дійсність.

Крім того, суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.

Суд зазначає, що позивачу вже було надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, він користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу.

Згідно частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено фактів не підтвердження ОСОБА_2 виконання робіт в зоні відчуження під час проходження військової служби, а тому рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 30.01.1018 № 115 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вилучення вказаного посвідчення, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.(а.с. 3), які підлягають присудженню на користь останнього.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В

Позовні вимоги ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( код ЄДРПОУ 37567866, 01601, м. Київ, вул. Еспланадна 8/10) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, які полягали у встановленні відсутності підстав для підтвердження ОСОБА_2 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС категорії 2, і у вилученні посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_2.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики оформлене витягом з протоколу від 30.01.2018 року № 115, в частині визнання безпідставною видачі мені, ОСОБА_2, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_2 та його вилучення.

Присудити на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула