
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 січня 2019 року Справа № 280/5157/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-а, код ЄДРПОУ 41249795)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
04 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування розміру пенсії позивача у розмірі 11924,46 грн.;
- зобов'язати відповідача виплачувати позивачу пенсію в раніше встановленому розмірі, до максимального розміру пенсії, а саме: 13893,53 грн., без обмеження її розміром в 11924,46 грн., починаючи з 01 липня 2018 року та доплатити невиплачену різницю.
Ухвалою суду від 10 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у судовому засіданні 09 січня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з 08 червня 2016 року перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закону № 1058-IV). Вказує, що на момент призначення пенсії її розмір було визначено у розмірі 13893,53 грн., але оскільки на той час існувало обмеження максимального розміру пенсії у сумі 10740,00 грн. (частина 3 статті 27 Закону № 1058-IV), він отримував саме розмір пенсії з обмеженням. Зазначає, що з 01 січня 2018 року та по теперішній час він отримує обмежений розмір пенсії у сумі 11924,46 грн. щомісяця, проте мав би отримувати максимальний граничний розмір у сумі 13730,00 грн., встановлений на 2018 рік, а саме максимальний розмір пенсії, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На його звернення від 04 вересня 2018 року відповідачем наданий лист, яким обґрунтовано дії територіального пенсійного органу відповідно до проведеної пенсійної реформи. Так, з 01 жовтня 2017 року пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Тобто, розмір пенсії до перерахунку був більше максимального та обмежувався розміром виплати у 10740,00 грн., а після 01 жовтня 2017 року її розмір був перерахований та склав 11924,46 грн., замість раніше призначеного у сумі 13893,53 грн. Вважає дій відповідача протиправними та просить позовні вимоги задовольнити.
28 грудня 2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх. № 42882), в якому зазначає, що відповідно до пункту 4-3 статті 115 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності цього закону, з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%. Вказує, що зазначені правові норми є чинними, неконституційними не визнавались та підлягають виконанню на території України. Відтак, після перерахунку розмір пенсії позивача склав 11924,46 грн., яким йому і виплачується без жодних обмежень з 01 січня 2018 року. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
З 08 червня 2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Розмір його пенсії при призначенні складав 13893,53 грн., але був обмежений до максимального розміру пенсії у сумі 10740,00 грн. на місяць відповідно до частини 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не міг перевищувати 10740,00 грн.
З 01 січня 2018 року таке обмеження не діє, а встановлений прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2018 рік" дорівнює 1373,00 грн., то максимальний розмір пенсії до виплати у 2018 році становить 13730,00 грн. (1373,00 грн. х 10).
У зв'язку з підвищенням мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1435 грн., з 01 липня 2018 року обмеження максимального розміру пенсії було збільшено до 14350,00 грн.
04 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до свого територіального пенсійного органу із заявою, де прохав надати аргументовану відповідь стосовно нарахування йому пенсії із обмеженням.
Листом відповідача № 270/Г-1 від 19 вересня 2018 року позивачу повідомлено, що відповідно до пункту 4-3 статті 115 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності цього закону, з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1%. На виконання зазначеного закону, відповідачем було здійснено перерахунок розміру пенсії позивача, яка склала 11924,46 грн. З 01 січня 2018 року саме розмір пенсії нараховується позивачу кожен місяць.
Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким внесено зміни до Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
При цьому частиною 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Відповідач вказує, що на виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" було здійснено перерахунок розміру пенсії позивача, яка склала 11198,87 грн.
Суд не може погодитися із тим, що саме такий розмір пенсії мав бути виплачуватись позивачу з 01 липня 2018 року, оскільки відповідно по пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Судом встановлено, що позивачу первинно була призначена пенсія у розмірі 13893,53 грн. відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка обмежувалась у 2017 році виплатою у сумі 10740,00 грн., у жовтні того ж року була перерахована та її розмір зменшився до 11924,46 грн., але яка повинна була виплачуватись з 01 січня 2018 року у раніше встановленому розмірі у сумі 13730,00 грн. (максимальний розмір пенсії у 2018 році). З липня 2018 року максимальний граничний розмір пенсій до виплату збільшився до 14350,00 грн.
Тобто, починаючи з 01 липня 2018 пенсія позивачу повинна бути виплачена у раніше встановленому розмірі.
Згідно з частинами 1, 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704 гривні 80 копійок, що підтверджується квитанцією від 30 листопада 2018 року № П301/7198152/1 (а.с. 3).
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-а, код ЄДРПОУ 41249795) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 11924,46 грн.
Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплачувати ОСОБА_1 пенсію в раніше встановленому розмірі, до максимального розміру пенсії, а саме: 13893,53 грн., без обмеження її розміром в 11924,46 грн., починаючи з 01 липня 2018 року та доплатити невиплачену різницю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 09 січня 2019 року.
Суддя М.С. Лазаренко