Постанова № 79331750, 22.01.2019, Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
539/4502/18
Номер документу
79331750
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 539/4502/18

Провадження № 3/539/26/2019

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2019 року Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

в складі : головуючого судді Іващенка Ю.А.,

при секретарі Карпенко Т.П.,

з участю прокурора - Савинського С.Г.,

ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни Полтавської області адміністративний матеріал, який надійшов від управління захисту економіки в Полтавській області ДЗЕ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого депутатом 7 скликання Лубенської міської ради Полтавської області, РНОКПП - НОМЕР_1,

за ч. 2 ст. 172-6 КпАП України,

В С Т А Н О В И В :

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Конституції України на депутата міської ради покладено обов’язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України і виконувати вимоги та дотримуватись обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції, подавати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави.

Відповідно до рішення першої сесії сьомого скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 10.11.2015 року «Про підсумки виборів депутатів міської ради та міського голови і визнання їх повноважень» депутатом Лубенської міської ради обрано ОСОБА_1.

Таким чином, на підставі п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції станом на 16.09.2016 року), ОСОБА_1 є суб’єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.

В своїй діяльності ОСОБА_1 як депутат Лубенської міської ради Полтавської області повинен керуватися Конституцією України, а також законами: "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про статус депутатів місцевих рад" та іншими законодавчими актами.

Статтею 1 Закону встановлено, що суб’єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб’єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України "Про запобігання корупції" у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Порядок інформування Національного агентства про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який був затверджений рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089). Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, суб’єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу ІІ зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подаються виключно в електронній формі, їх паперова копія не подається. Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування затверджена рішенням Національного агентства № 3 від 10.06.2016.

Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 137573396 від 13.09.2018 року за ОСОБА_1 04.04.2018 року зареєстрована квартира загальною площею 46,8 кв.м., за адресою АДРЕСА_1, тобто ОСОБА_1 набув право власності на дану квартиру 04.04.2018 року.

Відповідно до Свідоцтва від 04.04.2018 року посвідченого та зареєстрованого в реєстрі державним нотаріусом ОСОБА_2 за № 917 вартість вищевказаної квартири становить 258 000,00 грн.

Таким чином, на момент набуття права власності на вищевказану квартиру, ОСОБА_1 була відома вартість майна, яке він придбав.

Згідно інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 21.06.2017, 24.02.2018 та 28.09.2018 року подане до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні декларації за 2016 та 2017 роки та повідомлення про суттєві зміни в майновому стані відповідно. На сайті НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо набуття ОСОБА_1 04.04.2018 року права власності на квартиру загальною площею 46,8 кв.м., за адресою АДРЕСА_1, та вартість якої на дату набуття становить 258 000,00 грн., що становить - 146 (258 000 грн. : 1 762 грн. = 146,424) прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, зареєстровано лише 28.09.2018 року та перебуває у відкритому доступі за наступним посиланням : https://public.nazk.gov.ua/declaration/a21bе7а6-ffе9-4211 -8b5f-а2530543сb0с.

У той же час, оскільки ОСОБА_1 набув право власності на вищезазначене майно 04.04.2018 року, то останній відповідно до ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції" у зв’язку із суттєвою зміною у майновому стані (набуття у власність квартири) у десятиденний строк з моменту набуття права власності на майно зобов’язаний був повідомити про це Національне агентство, а саме не пізніше 14.04.2018 року.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом Лубенської міської ради Полтавській області, в порушення вимог ч.2 ст.52 Закону України "Про запобігання корупції", не вчасно подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо набуття 04.04.2018 року права власності на придбану ним квартиру.

Згідно з листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 № 93-05/4886 дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр) співпадає з фактичною датою подання суб’єктами декларування документів до реєстру.

Відповідно ч. 1 ст.4 Закону України "Про запобігання корупції" Національне агентства з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Згідно пояснення ОСОБА_1, він знав, що в 10 денний термін повинен подати повідомлення про суттєві зміни в майновому стані у зв’язку із набуттям права власності на квартиру. В лютому 2018 року він став переможцем публічних торгів щодо квартири за адресою АДРЕСА_2, які відбувались на інтернет платформі ДП Сетам за електронною адресою https://setam.net.ua/. Вищевказану квартиру він придбав за 258 000,00 грн. Вищевказані кошти він перевів на банківський рахунок ДП Сетам, за реквізитами зазначеними на сайті. Дати сплати коштів не пам’ятає, але це було в кінці лютого місяця 2018 року. Після цього, уже 04.04.2018 року, у державного нотаріуса ОСОБА_2, він зареєстрував за собою у встановленому законом порядку право власності на вищевказану квартиру. Через сімейні проблеми (смерть батька 14.03.2018 року) він забувся подати на сайт НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Уже в кінці квітня 2018 року, точної дати не пам’ятає, але це було більше ніж 10 днів з дати державної реєстрації права власності на вищевказану квартиру, він заходив до свого електронного кабінету та намагався подати повідомлення на сайт НАЗК, але цього не зміг зробити. Коли у вересні 2018 року його викликали працівники поліції щодо не подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, він знову намагався подати це повідомлення і знову невдало. Він розуміє, що з власної вини, через особисту зайнятість та не досконалі навички роботи на сайті НАЗК та в особистому електронному кабінеті, не подав на сайт НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Свою вину визнає повністю.

Відповідно до пояснення начальника юридичного відділу виконкому Лубенської міської ради ОСОБА_3: вона є уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції у виконкомі Лубенської міської ради, нею проводилась постійна робота з ознайомлення депутатів Лубенської міської ради з вимогами антикорупційного законодавства, тому ОСОБА_1 був належним чином ознайомлений та обізнаний щодо обов’язку подавати на сайт НАЗК повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

12.07.2017 року працівниками УЗЕ в Полтавській області ДЗЕ НП України відносно ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол № 94 за вчинення правопорушення пов’язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (не вчасне подання щорічної декларації). 12.12.2017 року постановою судді Лубенського міськрайонного суду (справа № 539/1779/17) Больбота В.Г. було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та провадження у справі було закрите за ст. 38 КУпАП.

ОСОБА_1 21.06.2017 та 24.02.2018 року подавав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічні декларації за 2016 та 2017 роки відповідно, тобто ОСОБА_1 були достовірно відомі зобов’язання та обмеження, в тому числі відповідальність за порушення фінансового контролю, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", а також мав навички користування електронним цифровим підписом та Реєстром.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи депутатом Лубенської міської ради Полтавській області 7 скликання, являючись згідно п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП суб’єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 52 вказаного Закону, несвоєчасно, тобто після встановленого Законом десятиденного строку (не пізніше 14.04.2018), а саме 28.09.2018, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про суттєві зміни в майновому стані щодо набуття 04.04.2018 року права власності на квартиру загальною площею 46,8 кв.м., за адресою АДРЕСА_1, та вартість якої на дату набуття становить 258 000,00 грн..

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 52 ЗУ «Про запобігання корупції» та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що допущене порушення було ненавмисно, та прохав закрити справу за відсутності події та складу адміністративного правопорушення. Крім цього зазначив, що по справі сплили строки притягнення його до адміністративної відповідальності.

Суд вважає, що вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, письмовими, особистими поясненнями порушника, листами прокуратури Полтавської області, рішенням першої сесії сьомого скликання Лубенської міської ради Полтавської області від 10.11.2015 року «Про підсумки виборів депутатів міської ради та міського голови і визнання їх повноважень», витягом з веб-сайту НАЗК щодо ОСОБА_1, повідомленням про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_1, свідоцтвом про право власності на квартиру № 917 від 04.04.2018, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, постановою судді Лубенського міськрайонного суду від 12.12.2017 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1, поясненнями ОСОБА_1, поясненнями ОСОБА_3, копією відповіді з НАЗК від 02.03.2017 № 93-05/4886/17, копією листа ДП «УСС» від 23.04.2018 № 07-505.

Вирішуючи питання щодо строку притягнення до адміністративної відповідальності передбаченого ст. 38 КУпАП, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складено за кваліфікуючою ознакою несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Як вбачається з матеріалів справи та з матеріалів справи відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-6 КУпАП №539/3686/18, яку було закрито постановою суду від 01.11.2018 року у зв’язку з відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, у справі №539/3686/18 його дії кваліфікувалися як неповідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Разом з тим, в ході розгляду справи №539/3686/18 01.11.2018 року було встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію про зміни в майновому стані 28.09.2018 року, що підтверджується наданими скріншотами та встановлено рішенням суду.

Також, як вбачається з пояснень ОСОБА_1 24.09.2018 року він зазначав про те, що не подав повідомлення про суттєві зміни в майновому стані.

Крім цього, 04.10.2018 року в ході надання пояснень, згідно протоколу №243, ОСОБА_1 також не зазначав про те, що він вже подав декларацію про зміни в майновому стані, хоча на даний час вона вже була ним подана.

Таким чином, немає підстав вважати, що зазначене у даному протоколі адміністративне правопорушення було виявлене 04.10.2018 року, коли було зареєстровано рапорт старшого УЗЕ ОСОБА_4 у справі №539/3686/18.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, думку учасників процесу, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, суд вважає за необхідне притягнути його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 172-6 КпАП України.

Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції», -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КпАП України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 384 грн. 20 коп. (Стягувач: Державна судова адміністрація України. Місце знаходження стягувача: вул.Липська, 18/5, м.Київ, 01601. Ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДР підприємства та організації України (код ЄДРПОУ 26255795).Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код за ЄДРПОУ: 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код банку отримувача: 899998. Рахунок отримувача: 31211256026001. Код класифікації доходів бюджету:22030106 «Судовий збір (стягувачем є Державна судова Адміністрація України)»

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду в десятиденний термін, через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_5