
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2019 року Чернігів Справа № 620/3781/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Андрушко І.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Зазимко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач 20.11.2018 звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить визнати протиправними дії відповідача в частині відмови у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 по 31.07.2018; зобов'язати його Чернігівське ОУПФУ провести перерахунок з 01.01.2018 по 31.07.2018 , призначеного йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 88% від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, розміром 31716,00 грн, із врахуванням проведених в цей період виплат.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова відповідача провести перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки, виданої ТУ ДСА України в Чернігівській області є протиправною
Такі дії відповідача є протиправними, оскільки вони грубо порушують норми Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", якими внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017, як розрахункової величини, а відповідачем перерахунок щомісячного грошового утримання позивачу було проведено лише з 01.08.2018.
Згідно ухвали суду від 21.11.2018 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху. У встановлений судом термін позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує на тому, що позивач не звертався до Чернігівського ОУПФУ із заявою про перерахунок довічного грошового утримання та не надавав довідку з іншими складовими заробітної плати працюючого судді. Також відповідач наполягає на тому, що Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 набрав чинності з 22.07.2018 та згідно Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Враховуючи наведене, відповідач вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні. У відзиві відповідач також просив суд провести слухання справи в спрощеному позовному провадженні за участі сторін та витребувати у позивача підтвердження факту звернення до управління із заявою від 02.08.2018 про перерахунок довічного грошового утримання.
Ухвалою суду від 26.12.2018 клопотання відповідача задоволено, зобов'язано ОСОБА_1 надати суду докази звернення до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суддею у відставці та перебуває на обліку у Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 04.11.2016 та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці через Пенсійний фонд України в особі відповідача. Розмір щомісячного довічного грошового утримання позивача відповідно до рішення Деснянського районного суду м. Чернігові від 19.12.2016, яке набрало законної сили згідно з ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.02.2017, становить 88% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
01 серпня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 (а.с. 56). Згідно розписки-повідомлення (а.с. 56) Чернігівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України отримано заяву ОСОБА_1 від 01.08.2018. Чернігівським ОУПФУ не було надано відповіді на звернення позивача.
До заяви про перерахунок довічного грошового утримання позивачем було подано до Чернігівського ОУПФУ довідку № 03/36-1015, 30.07.2018, видану ТУ ДСА України в Чернігівській області, яка включає в себе посадовий оклад - 17620,00 грн., доплату за вислугу років - 12334,00 грн., доплату за перебування на адміністративній посаді в суді - 1762,00 грн.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
Обгрунтовуючи правомірність проведеного перерахунку відповідач зазначає про те, що оскільки Закон України від 15.05.2018 №2415 "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" набрав чинності лише 22.07.2018, перерахунок щомісячного грошового утримання позивачу слід здійснювати з 01.08.2018.
Суд не може погодитися з такою позицією, з огляду на те, що згідно із ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
21.07.2018 в газеті "Голос України" (№133) опубліковано Закон України від 15.05.2018 №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав". Вказаним Законом внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абз.2 п.3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 встановлено у розмірі 1600 гривень. При цьому, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік"прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 встановлено у розмірі 1762 гривні.
З огляду на зазначене, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
На виконання даних норм матеріального закону Державна судова адміністрація України довела до відома голів судів та начальників територіальних управлінь ДСА України листом від 24.07.2018 №11-1336/18 інформацію, що з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 гривні. Одночасно повідомила про необхідність внесення змін до штатних розписів установ, здійснення перерахунку суддівської винагороди з 01.01.2018 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, а також підготовки довідок про суддівську винагороду з 01.01.2018.
З довідки ТУ ДСА України № 03/36-1015 від 30.07.2018 вбачається, що станом на 01.01.2018 суддівська винагорода ОСОБА_1, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці розрахована, виходячи з посадового окладу 17 620 гривні.
Наведене, обумовлюється положеннями ст.47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності суддів. При цьому, суд враховує ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Суд вважає, що в даному випадку необхідність проведення перерахунку з 01.01.2018 обумовлена саме наведеними правовими нормами, оскільки дію Закону України від 15.05.2018 №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, що знаходить своє відображення безпосередньо в абз.2 п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про те, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, призначеного позивачу, за період з 01.01.2018 по 31.07.2018, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України підлягають задоволенню. Водночас суд зазначає, що не здійснення перерахунку грошового утримання позивача є саме бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, адже на час розгляду справи Чернігівським ОУПФУ не надано відповіді на звернення ОСОБА_1, а тому суд вважає за можливе визнати протиправною саме бездіяльність Чернігівського ОУПФУ щодо не перерахунку довічного грошового утримання позивача.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у розмірі 88% від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, за період з 01.01.2018 по 31.07.2018, то остання також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги.
Щодо посилань відповідача на необхідність стягнення судового збору з Державного бюджету України, то суд зазначає, що згідно ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тобто, судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не здійснення перерахунку щомісячного довічного утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.07.2018.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у розмірі 88% від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 з врахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Відповідач: Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду (пр. Миру, 44, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40378209).
Повне судове рішення складено 22 січня 2019 року.
Суддя О.В. Кашпур