
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3887/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Шевченко А.В.,
представника відповідача - Пампури Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» до Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання дій протиправними,
У С Т А Н О В И В:
21.11.2018 (відповідно до відбитку штампу на конверті) Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства» (далі - КП «ВУКГ») звернулось до суду з адміністративним позовом до Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (далі - Ніжинський МВДВС) та просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у пред'явленні до виконання виконавчих документів (постанов про стягнення виконавчого збору: від 02.05.2014 ВП №43119403; від 02.05.2014 ВП №43119225; від 26.09.2014 ВП №44802848; від 02.05.2014 ВП №43120005; від 09.02.2015 ВП №46275110; від 26.09.2014 ВП №44802892; від 28.07.2014 ВП №44118527; від 28.07.2014 ВП №44118402; від 28.07.2014 ВП №44118273; від 28.07.2014 ВП №44118162; від 05.05.2014 ВП №43119459; від 02.05.2014 ВП №43119322), строки пред'явлення яких до виконання є пропущеними, що суперечить вимогам ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла до 16.02.2016).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що дії відповідача щодо пред'явлення до виконання у 2018 році постанов про стягнення виконавчого збору, складених у 2014 році, є незаконним, оскільки сплинув встановлений вимогами Закону України «Про виконавче провадження» строк для вчинення зазначеної процесуальної дії.
Ухвалою судді від 26.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та проведенням судового засідання.
Ухвалою суду від 21.12.2018 КП «ВУКГ» відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 03.01.2018 позовну заяву КП «ВУКГ» залишено без руху, установлено позивачу 5-денний строк для усунення виявлених недоліків.
У встановлений ухвалою суду строк позивач усунув виявлені недоліки, а саме: подав клопотання, у якому зазначив, що вищевказані постанови про стягнення виконавчого збору КП «ВУКГ» було отримано 14.11.2018, що підтверджуються копією сторінки з Журналу вхідної кореспонденції. Відповідачем не надано доказів, які б спростували вищенаведене, тому суд вважає, що позивачем дотримано строків звернення до суду.
Ухвалою суду від 21.01.2018 продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити КП «ВУКГ» у задоволенні позову та зазначив, що строк пред'явлення до виконання вищезазначених постанов не закінчився, оскільки відповідно до частини третьої статі 40 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження», у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом. Таким чином, строк пред'явлення до виконання даних постанов починається з моменту завершення основних виконавчих проваджень та до виділення їх в окремі виконавчі провадження.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на таке.
Судом встановлено, що у Ніжинському МВДВС перебувають такі виконавчі провадження, боржником у яких є КП «ВУКГ» (а.с. 170-250 т.1; 1-93 Т.2):
за заявами стягувача, - Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції:
- ВП №43119403 з виконання виконавчого листа №825/3680/1З-а від 05.03.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 126 227,02 грн. Постановою від 25.04.2014 відкрито виконавче провадження. 02.05.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 12 622,70 грн.;
- ВП №43119225 з виконання виконавчого листа №825/714/14 від 10.04.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 30 950,70 грн. Постановою від 25.04.2014 відкрито виконавче провадження. 02.05.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 3 095,07 грн.;
- ВП №44802848 з виконання вимоги про сплату боргу №ю62-17у від 07.03.2014, виданої Ніжинською ОДПІ про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 329 559,86 грн. Постановою від 22.09.2014 відкрито виконавче провадження. 26.09.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 32 955,99 грн.;
- ВП №43120005 з виконання виконавчого листа №825/3680/13-а від 05.03.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 30 950,70 грн. Постановою від 25.04.2014 відкрито виконавче провадження. 02.05.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 3 095,07 грн.;
- ВП №46275110 з виконання вимоги про сплату боргу №ю62-17у від 03.12.2014, виданої Ніжинською ОДПІ про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 112 190,55 грн. Постановою від 02.02.2015 відкрито виконавче провадження. 09.02.2015 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 11 219,06 грн.;
- ВП №44802892 з виконання вимоги про сплату боргу №ю62-17у від 05.06.2014, виданої Ніжинською ОДПІ про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 200 260,13 грн. Постановою від 22.09.2014 відкрито виконавче провадження. 26.09.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 20 026,01 грн.;
- ВП №44118527 з виконання виконавчого листа №825/880/13-а від 08.07.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 46 314,06 грн. Постановою від 22.07.2014 відкрито виконавче провадження. 28.07.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 4 631,41 грн.;
- ВП №44118402 з виконання виконавчого листа №825/880/13-а від 08.07.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 164 652,41 грн. Постановою від 22.07.2014 відкрито виконавче провадження. 28.07.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 16 465,24 грн.;
- ВП №44118273 з виконання виконавчого листа №825/880/13-а від 08.07.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 642 260,24 грн. Постановою від 22.07.2014 відкрито виконавче провадження. 28.07.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 64 226,02 грн.;
- ВП №44118162 з виконання виконавчого листа №825/880/13-а від 08.07.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 221 169,71 грн. Постановою від 22.07.2014 відкрито виконавче провадження. 28.07.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 22 116,97 грн.;
- ВП №43119459 з виконання виконавчого листа №825/714/14 від 10.04.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 289 263,55 грн. Постановою від 25.04.2014 відкрито виконавче провадження. 05.05.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 28 926,36 грн.;
- ВП №43119332 з виконання виконавчого листа №825/714/14 від 10.04.2014, виданого Чернігівським окружним адміністративним судом про стягнення з позивача на користь держави боргу у сумі 93 958,00 грн. Постановою від 25.04.2014 відкрито виконавче провадження. 02.05.2014 винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 9 395,80 грн.
У всіх вищезазначених постановах про відкриття виконавчого провадження, які надіслані сторонам виконавчого провадження, у тому числі і боржнику, державним виконавцем зазначено семиденний строк з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження для самостійної сплати боргу.
Оскільки у зазначений строк до Ніжинського МВДВС боржником не були надані підтверджуючі документи про сплату боргів, державним виконавцем, керуючись статтею 28 Закону України «Про виконавче провадження» (№606-ХІV), винесені постанови про стягнення з боржника виконавчого збору.
16.10.2018 державним виконавцем на адресу КП «ВУКГ» у межах виконавчих проваджень направлені вищезазначені постанови про стягнення з боржника виконавчого збору до відома та виконання одним рекомендованим листом, відповідно до квитанції №1660005706614 від 17.10.2018.
03.11.2018 та 05.11.2018 Ніжинським МВДВС по всім виконавчим провадженням винесено постанови про: поновлення вчинення виконавчих дій, виведення виконавчого провадження із зведеного виконавчого провадження, закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39, статті 40 Закону України «Про виконавче провадження».
11.10.2018 відповідачем винесено постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження по всім виконавчим провадженням.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо пред'явлення до виконання постанов про стягнення виконавчого збору, винесених у 2014 році, КП «ВУКГ» звернулось до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує такі норми права.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 26 вказаного Закону №1404, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону №1404, строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем.
Статтею 37 Закону України від 21.04.1999 № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі - Закон №606; який був чинним на момент відкриття виконавчих проваджень) установлено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі затвердження плану санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до частини четвертої статті 39 Закону №606 протягом строку, на який виконавче провадження зупинено, виконавчі дії не провадяться. Накладений державним виконавцем арешт на майно боржника, у тому числі на кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, не знімається. У період зупинення виконавчого провадження державний виконавець має право звертатися до суду в порядку, встановленому цим Законом, а також вживати заходів щодо розшуку боржника (його майна) або перевірки його майнового стану.
Як вбачається із матеріалів справи, на підставі ухвали Господарського суду Чернігівської області від 19.02.2015 у справі №927/59/15 про затвердження плану санації КП «ВУКГ» до порушення провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. У зв'язку з наведеним, державним виконавцем по усіх вищевказаних виконавчих провадженнях 25.02.2015 були винесено постанови про зупинення виконавчого провадження. Тобто, із вказаного моменту, ураховуючи вищевикладені вимоги Закону №606, відлік строку для вчинення усіх виконавчих дій зупинився.
14.09.2018 по всім виконавчим провадженням керівнику КП «ВУКГ» направлено виклики державного виконавця, відповідно до яких боржника зобов'язано 20.09.2018 з'явитись до виконавця щодо сплати боргу за вищезазначеними виконавчими документами або надати підтверджуючі документи про сплату.
На виклик державного виконавця керівник КП «ВУКГ» не з'явився, вимоги державного виконавця не виконав.
02.10.2018 до Ніжинського МВДВС надійшли повідомлення від стягувача Ніжинської ОДПІ про те, що борги по вищевказаних виконавчих документах відсутні.
Після усунення обставин, що стали підставою для зупинення вчинення виконавчих дій, виконавець не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли йому стало про це відомо, зобов'язаний продовжити примусове виконання рішення у порядку, встановленому цим Законом, про що виносить відповідну постанову (частина п'ята статті 35 Закону №1404).
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону №1404 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відповідно до частини третьої статті 40 Закону №1404 у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев'ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
У свою чергу, пунктом 5 частини першої статті 3 Закону №1404 передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Згідно із частиною першою статті 12 Закону №1404 виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
З аналізу наведених норм права вбачається, що оскільки відповідач є державним органом, строк пред'явлення винесених ним постанов про стягнення з боржника виконавчого збору становить три місяці. При цьому, відлік строку для пред'явлення вказаних виконавчих документів до виконання починається з моменту завершення основних виконавчих проваджень та до виділення їх в окремі виконавчі провадження.
Таким чином, враховуючи наведене, строк пред'явлення до виконання постанов про стягнення з КП «ВУКГ» виконавчого збору розпочинається із вищевказаного періоду та закінчується після сплину 3-х місячного строку.
Судом встановлено та не заперечувалось позивачем у поданому позові, що постанови про стягнення виконавчого збору: від 02.05.2014 ВП №43119403; від 02.05.2014 ВП №43119225; від 26.09.2014 ВП №44802848; від 02.05.2014 ВП №43120005; від 09.02.2015 ВП №46275110; від 26.09.2014 ВП №44802892; від 28.07.2014 ВП №44118527; від 28.07.2014 ВП №44118402; від 28.07.2014 ВП №44118273; від 28.07.2014 ВП №44118162; від 05.05.2014 ВП №43119459; від 02.05.2014 ВП №43119322, направлені КП «ВУКГ» для виконання супровідним листом від 16.10.2018.
Частиною другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, суд вважає, що відповідач направив КП «ВУКГ» постанови про стягнення виконавчого збору у межах строку, встановленого Законом №1404, тому у задоволенні позовних вимог підприємству слід відмовити.
Керуючись статтями 241-243, 246, 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства» (код ЄДРПОУ 31818672, вул. Чернігівська, 128, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600) до Ніжинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 34878928, пл. Заньковецької, 4, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600) про визнання дій протиправними - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Бородавкіна