
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3724/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Тихоненко О.М., розглянувши в спрощеному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління державної фіскальної служби у Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі- Чернігівське ОУПФУ, відповідач), в якому просить: зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України внести до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, за період з 08.04.2003 по 08.04.2006; зобов’язати Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України внести до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування зміни щодо ідентифікаційного коду ОСОБА_1, внесеного фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 в період з травня 2006 року по березень 2012 року з помилкового номера НОМЕР_2 на правильний номер НОМЕР_1.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що звернувся до управління Пенсійного фонду, в якому просив надати дані про сплату ним сплатив страхових внесків до Пенсійного фонду України за період роботи з 08.04.2003 по 08.04.2006 та з травня 2006 року по березень 2012 року та роз’яснити яким чином потрібно виправити помилку щодо його ідентифікаційного коду, допущену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_3), з якою позивач перебував у трудових відносинах у період з травня 2006 року по березень 2012 року. На вказане звернення відповідачем повідомлено, що для перевірки періоду роботи з 08.04.2003 по 08.04.2006 позивачу необхідно було написати заяву про проведення перевірки даних, що позивачем і було зроблено 13.12.2017. Однак, листом від 03.01.2018 позивачу було повідомлено про те, що перевірку здійснити неможливо у зв’язку з тим, що позивачем було припинено підприємницьку діяльність. Щодо періоду роботи з травня 2006 року по березень 2012 року, відповідач повідомив позивачу, що оскільки ФОП ОСОБА_2 з 29.12.2016 знято з обліку в органах ДФС та ПФУ у зв’язку із припиненням підприємницької діяльності, то питання щодо внесення змін до облікової картки застрахованої особи, можливо вирішити лише в судовому порядку, посилаючись на норми Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Д’якова В.І. від 16.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам надано строки для подання до суду заяв по суті справи.
У встановлений судом строк відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що оскільки дана позовна заява не має спору щодо оскарження будь-якого рішення управління, як суб'єкта владних повноважень, як неправомірного, так як внесення змін та даних до Реєстру без наявності судового рішення неможливо внаслідок припинення підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 та ненадання першою особою звітності до управління, а іншою особою — надання помилкової звітності, та управлінням не вчинялися неправомірні дії по відношенню до позивача.
Одночасно у відзиві відповідач просив розгляд справи провести з викликом сторін за загальними правилами КАС України.
Враховуючи наданий відповідачем відзив, суд зазначає, що вказана справа підпадає під визначення, наведене у п. 3 ч. 6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Згідно ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. Враховуючи, що відповідачем в повній мірі викладені обставини та обґрунтування, які покладені в основу його позиції щодо відсутності протиправних дій з боку відповідача відносно позиваач, суд не вбачає необхідності у проведенні судового засідання в даній справі. Крім того, суд вважає клопотання Чернігівського ОУПФУ необґрунтованим, оскільки відповідачем жодним чином не зазначено підстав для виклику його в судове засідання.
Третьою особою подано до суду письмові пояснення щодо позову, в яких зазначено, що виправлення даних за період з 01.01.2011 здійснюється страхувальником ФОП ОСОБА_2 самостійно, шляхом подання коректних відомостей до органів ДФС відповідно до «Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку». Але, в ході розгляду даного питання з’ясувалось, що фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 знято з податкового обліку 29.12.2016 року. Згідно п. 4 Розділу 4 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.04.2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 08.07.2014 за № 785/25562 передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Ухвалою суду від 21.01.2019 справу № 620/3724/18 прийнято до провадження судді Тихоненко О.М. на підставі витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.01.2019.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 14.01.2003 зареєстрований як фізична особа-підприємець (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), шо підтверджується свідоцтвом про держану реєстрацію фізичної особи – підприємця № 845716 (а.с. 8), який з 08.04.2003 проводив господарську діяльність на підставі ліцензії серії АА № 544826 (а.с. 9) та сплачував передбачені законодавством України податки.
У період з травня 2006 року по березень 2012 року позивач перебував у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_3).
25.11.2011 ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1) знято з обліку як фізичну особу – підприємця, про що внесено запис до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань за № 20640100004011132.
13.12.2017 позивач звертався до Чернігівського ОУПФУ із заявою про проведення перевірки даних періоду роботи з 08.04.2003 по 08.04.2006.
Листом від 03.01.2018 позивача було повідомлено про те, що перевірку здійснити неможливо у зв’язку з тим, що ФОП ОСОБА_1 було припинено підприємницьку діяльність 25.11.2011 (а.с. 14).
Позивач неодноразово звернувся до Пенсійного фонду із заявами, в яких просив надати дані про сплату ним страхових внесків за періоди роботи з 08.04.2003 по 08.04.2006 та з травня 2006 року по березень 2012 року та роз’яснити яким чином потрібно виправити помилку щодо його ідентифікаційного коду, допущену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_3), з якою позивач перебував у трудових відносинах у період з травня 2006 року по березень 2012 року.
З листа відповідача від 22.03.2018 № 411/12/3-7 позивач дізнався про те, що про період роботи з 08.04.2003 по 08.04.2006 дані в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування щодо позивача, як застрахованої особи відсутні, у зв’язку з тим, що позивач як фізична особа-підприємець, повинен був, але не подавав звітність до системи персоніфікованого обліку. Крім того, повідомив, що для обліку позивача, як застрахованої особи у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування за період 2003-2006 роки позивачу необхідно було написати заяву про проведення перевірки даних.
Листами відповідача від 22.03.2018 № 411/12/3-7, 20.09.2018 № 22810/12 позивача повідомлено про те, що внесення до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування змін щодо ідентифікаційного коду ОСОБА_1, внесеного фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 в період з травня 2006 року по березень 2012 року з помилкового номера « НОМЕР_2» на правильний номер « НОМЕР_1» можуть бути внесені управлінням на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, оскільки ФОП ОСОБА_2 (ід. код НОМЕР_3) знятий з обліку та припинив свою діяльність як фізична особа-підприємець (а.с. 18).
Позивач вважаючи, що відсутність у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідної інформації призведе до порушення його права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 14-1 Закону № 2464-VI визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Дані обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (далі - Положення 10-1).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За змістом статті 1 цього Закону, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до пунктів 4, 5 частини першої статті 16 названого Закону, застрахована особа має право: отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено положеннями ст.. 21 Закону №1058-IV. На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити відомості, зокрема частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Згідно з частинами першою та другою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 5 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (надалі - Положення), реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Абзацами другим, третім другим пункту 4 розділу IV Положення передбачено, що у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Суд враховує, що наявність у системі персоніфікованого обліку (Реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб у подальшому є підставою для призначення та здійснення такій особі пенсійних виплат. У свою чергу, відсутність у Реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Так, факт того, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 24.01.2003 був зареєстрований фізичною особою – підприємцем підтверджено, свідоцтвом про держану реєстрацію фізичної особи – підприємця № 845716 (а.с. 8).
Крім того, довідкою Головного управління ДФС у Чернігівській області від 11.01.2019 № 25-01-53-12-01-13 (а.с. 54) підтверджений період трудової діяльності позивача за період з 24.01.2003 по 19.04.2006, дані про перебування ФОП ОСОБА_1 на загальній та спрощеній системах оподаткування, а також підтверджені сплачені суми податків без урахування найманої праці. Вказаний факт спростовує твердження відповідача про відсутність даних, які необхідно внести до Реєстру застрахованих осіб стосовно позивача, як їх розрахувати та обчислити.
Також, з довідки Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.07.2007 вбачається, що станом на 19.06.2007 заборгованість по страховим внескам у ФОП ОСОБА_1 відсутня (а.с. 11).
Крім того, факт зняття з обліку ОСОБА_1 як фізичної особи – підприємця 25.11.2011 сторонами не заперечується.
Факт роботи позивача на посаді ювеліра у ФОП ОСОБА_2 у період з 15.05.2006 по 01.03.2012 (спірний період з травня 2006 року по березень 2012 року), підтверджується відповідними записами, наявними у трудовій книжці ОСОБА_1, копія якої міститься в матеріалах справи (а.с. 24-28).
З матеріалів справи вбачається, що відомості про стаж роботи ОСОБА_1 за період з травня 2006 року по березень 2012 року не внесені до системи персоніфікованого обліку у зв'язку з помилкою, допущеною роботодавцем (страхувальником) позивача – ФОП ОСОБА_2, а саме помилково зазначено ідентифікаційний номер « НОМЕР_2» замість правильного - « НОМЕР_1».
Крім того, ФОП ОСОБА_2 знято з обліку як фізичну особу – підприємця 29.12.2016, що сторонами не заперечується.
За таких обставин, зважаючи на те, що в силу наведених вище вимог Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування підставою для внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб у разі ліквідації страхувальника є рішення суду, суд, з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та на правове регулювання спірних правовідносин, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, та обрати належний в розумінні статті 13 Конвенції спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов’язання Чернігівського об’єднаного управління пенсійного фонду України внести до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, за період з 08.04.2003 по 08.04.2006 на підставі даних, зазначених у довідці Головного управління ДФС у Чернігівській області від 13.11.2019 № 25-01-53-12-01-13, та зобов'язання відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб щодо ідентифікаційного коду ОСОБА_1, внесеного фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, в період з травня 2006 року по березень 2012 року з помилкового номера «НОМЕР_2» на правильний номер « НОМЕР_1».
З урахуванням наведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 належить задовольнити повністю.
За змістом ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання до суду адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією (а.с. 5).
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, то суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління пенсійного фонду України внести до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, за період з 08.04.2003 по 08.04.2006 на підставі даних, зазначених у довідці Головного управління ДФС у Чернігівській області від 13.11.2019 № 25-01-53-12-01-13.
Зобов’язати Чернігівське об’єднане управління пенсійного фонду України внести до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування зміни щодо ідентифікаційного коду ОСОБА_1, внесеного фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 в період з травня 2006 року по березень 2012 року з помилкового номера « НОМЕР_2» на правильний номер « НОМЕР_1».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (вул. Мазепи. АДРЕСА_1, м. Чернігів,14017, ідентифікаційний код НОМЕР_1);
Відповідач: Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (просп. Миру, 44,м.Чернігів,14005, код ЄДРПОУ 40378209);
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Головне управління державної фіскальної служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 39392183).
Повне судове рішення складено 22 січня 2019.
Суддя О.М. Тихоненко