Рішення № 79308767, 18.01.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2019
Номер справи
500/2631/18
Номер документу
79308767
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2631/18

18 січня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мандзія О.П.

за участю:

секретаря судового засідання Канюка Н.В.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:

зобов'язати внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №318 від 21.04.1954 року, складеного Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, а саме: в графі відомостей про національність матері з "українка" на "полька";

зобов'язати внести зміни до актового запису про шлюб №670 від 13.07.1979 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, саме: в графі відомостей про національність нареченої з "українка" на "полька".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в актовому записі про народження позивача помилково вказано національність її матері, ОСОБА_4, "українка", хоча за національністю вона є "полька", оскільки дідусь позивачки ОСОБА_5, уродженець Польщі, за національністю є "поляк". Для внесення відповідних змін у актовий запис позивач зверталась до відповідача, проте їй було відмовлено, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 06.12.2018 року позовна заява була залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви (із зазначенням способу їх усунення). Недоліки позовної заяви усунено позивачкою у строк і спосіб, встановлений судом.

Ухвалою суду від 20.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 18.01.2019 року.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позові, та зазначила, що її дід, ОСОБА_5, за національністю був "поляк". Дотримувався культурних і релігійних традицій, етнічних особливостей поляків, спілкувався польською мовою. Позивача батьки також виховували у дусі польських традицій. З метою відновлення та збереження свого етнічного польського походження, зважаючи на право обрання чи відновлення (зміну) національності, вважає за необхідне внести відповідні відомості про національність матері в актовий запис про народження та про її національність в актовий запис про шлюб. Просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

На виконання вимог ухвали про відкриття провадження у справі від 20.12.2018 року, відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.23-24), просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, послався на те, що зміна національності чинним законодавством не передбачена, оскільки Указ Президента України від 31.12.1991 "Про порядок зміни громадянами України національності" (24/91) втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.01.1999 № 70/99. Просив розгляд справи здійснювати за відсутності представника Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.

Судом встановлено, що в актовому записі про народження позивачки, ОСОБА_1, дошлюбне прізвище якої Король (а.с.5), №318 від 21.04.1954 року, складеного Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, в графі національність матері, ОСОБА_4, зазначено "українка" (а.с.7).

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, батьками матері позивача, ОСОБА_4, дошлюбне прізвище якої ОСОБА_5 (а.с.8), є ОСОБА_5 та ОСОБА_6, національність яких не зазначена (а.с.6).

Водночас, в матеріалах справи міститься архівна довідка Державного архіву Тернопільської області від 13.07.2016 року №П-135/04-11, згідно якої у документах архівного фонду Окружні виборчі комісії по виборах депутатів до польського Сейму та Сенату у списках виборців міста Скалат Скалатського повіту Тернопільського воєводства (сучасного Підволочиського району Тернопільської області) за 1938 рік по виборах в Сенат значаться, зокрема, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, які проживали ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.10-13).

У зв'язку з невідповідністю відомостей в актовому записі позивач зверталася до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області із заявою про внесення змін національності матері з "українка" на "полька" в актовому записі про народження ОСОБА_2 №318 від 21.04.1954 року, складеного Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, та національності нареченої з "українка" на "полька" в актового записі про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_2 №670 від 13.07.1979 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, проте висновком відповідача від 10.10.2018 року №4184/14-01-09.7 відмовлено у внесенні змін до вказаних актових записів (а.с.9). У зв'язку з такою відмовою позивач звернувся до суду.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ).

Відповідно до статті 6 Закону №2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно зі статтею 22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга та третя статті 22 Закону №2398-VІ).

Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (далі - Правила).

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку (пункт 1.1 Правил).

Так, пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Пункт 2.7 Правил визначає, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Відповідно до пункту 2.11 Порядку факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.

Відповідно до статті 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 пункту 2.16 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що позивач має право ідентифікувати свою національність, оскільки її маму, як і дідуся, виховано у традиціях польської культури та віри, та за національністю є поляками, що підтверджується доказами перевіреними судом і не спростовано відповідачем.

Водночас, суд звертає увагу на те, що в межах цієї справи суд не встановлює факту належності позивача до певної національності, а підтверджує наявність у позивача підстав для реалізації права вільного вибору національності, що потребує внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №318 від 21.04.1954 року, складеного Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, а саме: змінити національність матері позивача з "українка" на "полька", а також до актового запису про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_2 №670 від 13.07.1979 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, саме: змінити національність нареченої з "українка" на "полька".

При цьому, посилання відповідача на те, що зміна національності чинним законодавством не передбачена, оскільки Указ Президента України від 31.12.1991 "Про порядок зміни громадянами України національності" (24/91) втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.01.1999 № 70/99, є безпідставним, оскільки відповідно до статті 11 Закону № 2494-XII громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність, та наділені правом внесення змін до відповідного актового запису цивільного стану на підставі Закону № 2398-VІ.

Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України, та наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем при прийняті оскаржуваних дій не було в повній мірі дотримано вимог частини другої статті 2 КАС України, зокрема щодо дотримання принципу пропорційності та прийняття рішення з урахуванням всіх обставин, що мають значення для справи, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення повністю.

Керуючись ст.241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Тернопільського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (місцезнаходження: 46021, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Грушевського, будинок 8, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41346948) про зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 №318 від 21.04.1954 року, складеного Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, а саме у відомостях про матір змінити національність з "українка" на "полька".

Зобов'язати Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб №670 від 13.07.1979 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, а саме у відомостях про наречену змінити національність з "українка" на "полька".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22 січня 2019 року.

Головуючий суддя Мандзій О.П.

копія вірна

Суддя Мандзій О.П.