
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 р. Справа № 480/4272/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Глухівське ОУ ПФУ в Сумській області), в якій просить зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до поданої заяви від 14.05.2008 з більшого заробітку після врахування заробітної плати, визначивши індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії -1,02470.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2003 року перебуває на обліку в Глухівському ОУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за віком. При призначенні пенсії їй був обрахований індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії в розмірі - 0,97245. В 2008 році позивач звернулася до відповідача про перерахунок пенсії з більшого заробітку (за період роботи з 01.01.1989 - 31.12.1993), у зв'язку з чим, позивачу був визначений індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії в розмірі - 0,102470.
З жовтня 2006 по січень 2009 року, позивач працювала прибиральницею та отримувала мінімальну заробітну плату. Після звільнення з вказаної роботи 09.01.2009 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Внаслідок останнього перерахунку пенсії позивачу було зменшено індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії. Позивач зазначає, що про зменшення індивідуального коефіцієнта відповідач її не повідомляв та вказує, що тільки в жовтні 2017 року їй стало відомо, що їй визначено індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії в розмірі - 0,87229.
18.10.2017 по позивач звернулася до відповідача із заявою про відкликання своєї раніше поданої заяви від 09.01.2009. На вказане звернення відповідач зазначив, що чинне законодавство не передбачає права у позивача відкликати раніше подану заяву про перерахунок пенсії та запропоновано позивачу звернутися до суду.
Позивач зазначає, що вказаними діями, відповідач порушує її право на соціальний захист, який визначений Конституцією України та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою від 22.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
17.12.2018 відповідач подав до суду відзив, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що дійсно, позивач перебуває у нього на обліку як пенсіонер, призначення та перерахунок пенсії позивача відбувалось виключно на підставі поданих нею відповідних заяв. Чинне законодавство, що регулює спірні правовідносини не передбачає права позивача відкликати раніше подані заяви про перерахунок пенсії, а тому вимоги позивача є необґрунтованими.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 31.10.2003, як отримувач пенсії за віком за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення». З набранням чинності з 01.01.2004 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058) пенсійна виплата позивача була обрахована відповідно до норм цього Закону на підставі наявних у пенсійній справі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів.
А саме, відповідно до ст. 27 Закону №1058 розмір пенсії ОСОБА_1 був визначений за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
14.05.2008 позивач звернулася до відповідача із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії за віком з більшого заробітку, надавши довідку про заробітну плату від 16.04.2008 №222, видану трудовим архівом Кролевецької міської ради за період з 01.01.1989 по 31.12.1993.
При обчисленні розміру перерахованої пенсії (формула передбачена в ст. 27 Закону №1058) з урахуванням наданої заробітної плати, відповідачем було визначено коефіцієнт заробітної плати згідно з ч. 2 ст. 40 Закону №1058, який склав 1,02470. При цьому, за результатами проведеного перерахунку, розмір пенсії позивача збільшився на 8 грн. 54 коп. (розпорядження №183328 від 14.05.2008).
09.01.2009 позивач звернулася до Управління із заявою встановленого зразка про проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 із врахуванням стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 (у редакції, чинній на момент звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії від 09.01.2009), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Таким чином, зазначена норма ч. 4 ст. 42 Закону №1058 передбачає 2 варіанти проведення перерахунку пенсії - або з урахуванням страхового стажу (не менше 24 місяців після призначення чи попереднього перерахунку пенсії) та заробітної плати, з якої обчислена пенсія, або за бажанням пенсіонера із заробітної плати за періоди страхового стажу, визначені в ч.1 ст. 40 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. При цьому, заробітна плата до 1 липня 2000 року враховується за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а заробітна плата з 1 липня 2000 року, враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Враховуючи бажання ОСОБА_1 добавлення страхового стажу і заробітної плати за ст. 42 Закону №1058, зазначене у заяві про перерахунок пенсії від 09.01.2009, відповідачем було обчислено розмір пенсії за формулою, визначеною в ст. 27 Закону №1058, з урахуванням заробітної плати за даними персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 06.01.2009. За результатами проведеного перерахунку пенсії коефіцієнт заробітної плати, обчислений згідно з ч. 2 ст. 40 Закону №1058, склав 0,87229.
Разом з тим, проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії та заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, що зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону №1058 (з 01.07.2000 по 06.01.2009), як результат, мало збільшення пенсії на 57 грн. 42 коп. (розпорядження №183328 від 16.01.2009).
Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 було проведено відповідачем на підставі особисто поданої 09.01.2009 заяви і самостійно визначеної підстави для проведення такого перерахунку за ст. 42 Закону №1058 (стаж та заробітна плата).
Тому, враховуючи волевиявлення позивача від 09.01.2009 та положення ст. ст. 27, 40 та 42 Закону №1058, суд зазначає, що вимоги позивача про проведення перерахунку її пенсії за заявою від 09.01.2009 із врахуванням заробітної плати за періоди з 01.07.2000 по 06.01.2009 та застосування коефіцієнта заробітної плати 1,02470, визначеного за ч.2 ст.40 Закону №1058 під час проведення перерахунку пенсії по заяві від 14.05.2008 на підставі заробітної плати позивача за період з 1989 по 1993 роки, є необґрунтованими.
Окремо суд зазначає, що Закон №1058 не визначає право позивача на відкликання її заяв про перерахунок пенсії поданих в минулих роках та відновлення коефіцієнта заробітної плати, які враховуються при визначенні розміру пенсії кожного разу при зверненні за перерахунком пенсії.
У зв'язку з викладеним, вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, питання щодо повернення судових витрат у вигляді сплаченого судового збору судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 37437447) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько