
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2019 р. Справа № 818/570/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області, в якій просить зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 1000,00 грн., надбавка за вислугу років 40% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, доплата за роботу у нічний час - 35%, премія у розмірі 100% з урахуванням усіх, наведених вище складових.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 прийнято до провадження вищевказану справу та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 19.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.
Ухвалою суду від 24.12.2018 провадження у справі поновлено у зв'язку з набранням 12.12.2018 законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 19.05.2017 № 11/139-936 (2194) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, проте, не включив у вказану довідку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, доплату за роботу у нічний час у розмірі 35% та зменшив у відсотковому (з 100% до 15,05%) розмірі премію позивача, чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, а відтак, порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечував у повному обсязі та зазначив, що на підставі п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Отже, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області у відповідності до вимог законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити (а.с. 26-28).
У запереченнях на відзив позивач із відзивом на позовну заяву не погодився та зазначив, що у відповідності до змін у чинному законодавстві у сфері пенсійного забезпечення колишніх працівників міліції, відповідач, при перерахунку пенсії позивача, повинен був включити всі види грошового забезпечення позивача, які були включені до його грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, та змінити тільки розмір вказаних видів грошового забезпечення в сторону їх підвищення. Також вказав, що відповідач протиправно не включив у розмір грошового забезпечення позивача такі його складові, як надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, доплату за роботу у нічний час у розмірі 35% та премію в розмірі 100% (а.с. 31-32).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугою років, відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
07.11.2015 набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" № 580-VІІІ від 02.07.2015, а постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.
29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, яким внесено зміни до Закону№2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином, з 29.12.2015, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
На виконання норм цього Закону, головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Сумській області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Сумській області за № 11/139-936 (2194) від 19.05.2017 довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
посадовий оклад - 2470,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 1000,00 грн.;
надбавка за стаж служби - 40% - 1388,00 грн.;
премія - 15,05 % - 731,13 грн.
Усього: 5589,13 грн. (а.с.15).
З розміром грошового забезпечення, станом на 01.01.2016, зазначеного відповідачем у вказаній вище довідці, позивач не погодився та вважаючи протиправними дії відповідача, а свої права порушеними, з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як вбачається із матеріалів справи, заступником голови Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 19.05.2017 №11/139-936 (2194) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (а.с.15).
Із вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, премія.
Разом з тим, у позовній заяві позивач просив суд зобов'язати зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на 01.01.2016, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, в наступних розмірах: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 1000,00 грн., надбавка за вислугу років 40% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, доплата за роботу у нічний час - 35%, премія у розмірі 100%.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З урахуванням абз. 7 п. 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 по зразковій справі № 802/2196/17-а.
Так, Верховний Суд у зразковому рішенні від 12.03.2018 року (справа № Пз/9901/1/18, 802/2196/17-а) та у постанові від 17.10.2018 (справа № 822/2681/17), зазначив наступне.
Якщо у справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Позивач в позовній заяві не навів доказів на підтвердження своїх вимог про збільшення відсотку премії відповідно до вищевказаного абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45.
З огляду на те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань та доплата за роботу у нічний час не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", відповідач, з урахуванням абз. 7 п. 5 Порядку № 45, правомірно не включив зазначені надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, вимоги позивача щодо стягнення на його користь судових витрат не підлягають задоволенню, оскільки судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 08592299) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько