
Справа № 1540/4007/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В. розглянувши у порядку письмового провадження, за наявними матеріалами, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ
До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління МВС в Одеській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про:
визнання протиправною бездіяльність ГУ МВС України в Одеській області щодо відмови у виготовленні для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, за нормами чинними на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад 2500 гривень, надбавка за стаж служби у розмірі 37% - 925 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням – 2000 гривень, надбавка за стаж служби у розмірі 25 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням – 1125 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 375 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років – 2812,50 гривень, матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі посадового окладу – 2500 гривень, премія у розмірі 50,70% - 6204,41 гривень від усього грошового забезпечення та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення, підготовленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року;
зобов’язання ГУ МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 за нормами чинними на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 гривень, надбавка ОРД та ІАЗ – 37 % у розмірі 37% у розмірі 925 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням – 2000 гривень, надбавка за стаж служби у розмірі 25% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірі 1125 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 375 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років у розмірі 2815,50 гривень, матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі посадового окладу – 2500 гривень, премія 50,70% у розмірі 6204,41 гривень від всього грошового забезпечення для здійснення ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при проведенні перерахунку призначеної пенсії, відповідачем не було враховано тих надбавок, які виплачувалась позивачу під час служби та які були встановлені та враховані під час перерахунку призначеної позивачу пенсії 01.04.2012р., у зв’язку з чим вважає дії відповідача протиправними. Позивач зазначає, що двічі звертався до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, проте відповідачем допущена протиправна бездіяльність та належного перерахунку проведено не було.
Ухвалою суду від 10 серпня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження по справі.
29 серпня 2018 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, надійшли пояснення по справі (вх.№25220/18 від 28.08.2018р.). У поясненнях вказується, що на виконання постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, ОСОБА_1, проведено перерахунок пенсії на підставі отриманої від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №3260 від 16.03.2018 року. Наголошується, що постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року не передбачено встановлення та виплати надбавки ОРД та ІАЗ, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за вислугу років.
У встановлений судом строк, від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві зазначено, що ті надбавки, які нарахував собі позивач, не передбачені діючим законодавством, зокрема Постановою Кабінету Міністрів № 988 від 11.11.2015 року та порядком затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 (а.с.56).
У своїх відповіді на відзив (вх№29147/18 від 02.10.2018р.) та відповіді на пояснення третьої особи (вх№29148/18 від 02.10.2018р.) позивач зазначає, що не включення у довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені, або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, є звуженням його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим (а.с.97-104).
10 жовтня 2018 року, від представника позивача, на офіційну електронну адресу Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання (вх.№ЕП/56665/18 від 10.10.2018р.) про розгляд справи за відсутності позивача, представника позивача (а.с.107).
10 жовтня 2018 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України засобами електронного заявку надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Головного управління ПФУ в Одеській області (вх.№5664/18 від 09.10.2018р).
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи положення ч.9 ст.205 КАС України розгляд справи здійснено судом без участі сторін у порядку письмового провадження.
Пунктом 10 частини 1 статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року, провадження у адміністративній справі №1540/4007/18 зупинено до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Постановою ОСОБА_4 Верховного Суду від 12 грудня 2018 року, рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) від 12 березня 2018 року, за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області, третя особа – ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити дії - залишено без змін.
Оскільки обставини, які викликали зупинення провадження у адміністративній справі №1540/4818/18 - усунуті, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року, провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області – поновлено.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, знаходиться на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до п. а ч.1.ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Згідно пенсійного посвідчення №2950501553, виданого Пенсійним фондом України, бланк серії ААЇ№956978, що діє до 30.06.2018 року та посвідчення інваліда війни, виданого Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси департаменту праці та соціальної політики ОМР серії Є№013727, що діє до 01.07.2019 року, позивач є інвалідом-війни, що став інвалідом внаслідок травми, одержаної під час виконання службових обов’язків (а.с.9,10).
Позивач зазначає, що 19 грудня 2017 року, звернувся до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян щодо роз’яснення пенсійного забезпечення та його повного перерахунку на теперішній час.
У відповідь позивачу було надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 (Реєстр №2 від 17.05.2017 року), в якій зазначено – посадовий оклад – 2500,00 гривень, оклад за військовим (спеціальним званням) – 2000,00 гривень, надбавка за стаж служби 25 % - 1125,00 гривень, премія 0,94% - 52,88 гривень (а.с.15).
Позивач зазначає, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 станом на 01.01.2016 року (Реєстр №2 від 17.05.2017 року) не відображено та не враховано розрахунки, що були зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №3260 станом на 01.04.2012 року та грошовому атестаті №82 Київського РВ ОМУ ГУ МВС України в Одеській області, а саме: надбавка ОРД та ІАЗ – 37%, надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50%, премія у розмірі – 50,70 %, одноразова грошова допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу та надбавка за службу в умовах режимних обмежень з ступенем секретності «цілком таємно» - 15% (а.с.13-14).
11.01.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області з проханням підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням відсутніх надбавок.
Листом від 17.01.2018 року Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області, відмовила позивачу у наданні нової довідки, зазначивши, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідає вимогам чинного законодавства(а.с.19).
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі – Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон №2262-ХІІ, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 року (яка набрала чинності 02.12.2015 року), та постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» за № 947 від 18.11.2015 року (чинною до 24.09.2016 року) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових звання доцента (старшого наукового співробітника); надбавка за почесне звання "заслужений".
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Матеріалами справи підтверджено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області, надала до Головного управління ПФУ України в Одеській області довідку №3260 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015, постанови Кабінету Міністрів України №130 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (а.с.38).
Згідно вищевказаної довідки, розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, ОСОБА_1 встановлений за нормами чинними за січень 2016 року, за порівняною посадою поліцейського – старший оперуповноважений ВП, та складає 5780,25 гривень, з яких : посадовий оклад – 2500,00 гривень, оклад за військовим званням – 2000,00 гривень, надбавка за стаж служби 25% - 1125,00 гривень, премія 2,76 % - 155,25 гривень.
Судом встановлено, 01 квітня 2018 року позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням доплат, а тому не має підстав для зобов’язання Головного управління МВС України в Одеській області виготовляти нову довідку (а.с.39).
Після проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.04.2018 року, розмір грошового забезпечення складається з: основного розміру пенсії: 80 % грошового забезпечення у розмірі : 4624,20 гривень, з урахуванням доплати разом - 5780,25 гривень, збільшення основного розміру пенсії (25 %) – 1156,05 гривень, надбавка до пенсії позивачу як інваліду другої групи/ при виконання обов’язків в/с інваліду війни другої групи – 580,80 гривень, інваліду війни другої групи/пр. виконання обов’язків в/с - 50 гривень, непрацездатна дитина віком до 18 років – 726 гривень. Підсумок пенсії (з надбавками) – 7137,05 гривень (згідно довідки про перерахунок пенсії від 17.03.2018 року).
Стосовно неправомірного, на думку позивача, виключення зі складу пенсії наступних складників грошового забезпечення, які отримував позивач на момент звільнення (згідно довідки №3260 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2012 року та грошового атестату №82): : надбавки ОРД та ІАЗ – 37%, надбавки за виконання особливо важливих завдань – 50%, премії у розмірі – 50,70 %, одноразової грошової допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу та надбавки за службу в умовах режимних обмежень зі ступенем секретності «цілком таємно» - 15%, суд зазначає наступне.
Позивачу було проведено перерахунок пенсії з врахуванням грошового забезпечення, відповідно до постанови КМУ №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015р., за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції (а.с.38).
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Стосовно неправомірності зазначення МВС премії у меншому розмірі, ніж отримував позивач, а саме 2,76% замість 50,70%, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Міністерством внутрішніх справ України листом № 5551/05/22-2017 від 20 квітня 2017 року «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,76% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 50,70%, яку отримував позивач, немає.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у справі №802/2196/17-а від 12.03.2018р.
Стосовно включення до перерахунку матеріальної допомоги на оздоровлення позивача, суд зазначає наступне.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі Постанова № 393) передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Таким чином, вищезазначеними нормами законодавства не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії одноразової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації тощо одноразові види грошового забезпечення.
Відповідна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі № 286/2987/16-а.
Статтею 151-2 Конституції України передбачено, що рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Так, в рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 зазначено, що аналіз наведених положень Закону № 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються, як при призначенні пенсій (стаття 43 Закону), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63 Закону). Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є встановленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Європейський суд з прав людини в рішенні “ОСОБА_4 проти України” від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
У зв’язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (65044, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління МВС України в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Єврейська 14, код ЄДРПОУ 08592268), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області (65017, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 20987385), про визнання протиправною бездіяльність ГУ МВС України в Одеській області щодо відмови у виготовленні для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, за нормами чинними на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад 2500 гривень, надбавка за стаж служби у розмірі 37% - 925 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням – 2000 гривень, надбавка за стаж служби у розмірі 25 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням – 1125 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 375 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років – 2812,50 гривень, матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі посадового окладу – 2500 гривень, премія у розмірі 50,70% - 6204,41 гривень від усього грошового забезпечення та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення, підготовленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року; зобов’язання ГУ МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 за нормами чинними на 01 січня 2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 гривень, надбавка ОРД та ІАЗ – 37 % у розмірі 37% у розмірі 925 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням – 2000 гривень, надбавка за стаж служби у розмірі 25% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірі 1125 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% у розмірі 375 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років у розмірі 2815,50 гривень, матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі посадового окладу – 2500 гривень, премія 50,70% у розмірі 6204,41 гривень від всього грошового забезпечення для здійснення ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року – відмовити.
У зв’язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П’ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.
Суддя Балан Я.В.
.