Рішення № 79308272, 21.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2019
Номер справи
1540/3536/18
Номер документу
79308272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/3536/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправними та скасування постанови та припису,-

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 02.07.2018 року №028/18/342 вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ «Одеський торговий дім» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 55230 грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою від 18 вересня 2018 року визначено розгляд справи №1540/3536/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

27 липня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування припису№337/18 від 15.06.2018 року.

01 серпня 2018 року ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2018 року по справі №1540/3784/18 (суддя Радчук А.А.) прийнято рішення про передачу справи №1540/3784/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування припису №337/18 від 15.06.2018 року для вирішення питання про об’єднання в одне провадження з адміністративною справою №1540/3536/18.

16 жовтня 2018 року ухвалою суду клопотання представників позивача задоволено та об'єднано в одне провадження адміністративні справи за позовами товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради: №1540/3536/18 про визнання протиправною та скасування постанови Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 02.07.2018 року №028/18/342вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та №1540/3784/18 про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018 року - під загальним номером №1540/3536/18.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 15.06.2018 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської нібито було проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва: будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 за результатами якої був складений акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018 року. Також 15.06.2018 року відповідачем було складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності, в якому значиться, що позивачем порушено п. 1. ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п. 1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011 року N 553. 15.06.2018 року відповідачем було складено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18. 02.07.2018 року на підставі акту про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018 року; протоколу про порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2018 року; припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018 року відповідачем, винесено постанову від 02.07.2018 №028/18/342 вих про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч. 6 ст. 2 закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 55230 грн. Дії Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради щодо проведення перевірки об'єкта: будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства є протиправними, а постанова та припис є такими, що підлягають скасуванню. 20.06.2018 року позивачем було отримано від Управління БАБК Одеської міської ради поштове відправлення. Під час відкриття поштового конверту було встановлено відсутність будь-яких вкладень у ньому, про що складений відповідний акт про відсутність вкладень поштового конверту №6500905830826 від 20.06.2018 року. Будь-яких підстав для проведення позапланової перевірки 15.06.2018 року за результатами якої було складено акт про не допуск у відповідача не було, оскільки жодні листи з питань проведення позапланової перевірки чи надання документів позивачем не отримувались. Поштове відправлення №6500905830826 з надписом « 01- 06/345-ПР» було отримано позивачем лише 20.06.2018 року після нібито проведення відповідачем позапланової перевірки 15.06.2018 року. Постанова від 02.07.2018 року №028/18/342 вих про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності прийнята у зв'язку з тим, що відповідачем встановлено факт нібито недопущення посадових осіб відповідача до перевірки об'єкта будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства, що є порушенням п.1 ч.3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пп.1 п.11, абз.2. п.14 «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011р. №553. Відповідач обґрунтовує порушення актом про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018р. №б/н, протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2018р. №б/н та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.06.2018р. №337/18. Однак, вказані документи не є належними та допустимим доказами вчиненого правопорушення. В акті відсутнє будь-яка інформація у присутності якої уповноваженої особи позивача даний акт був складений, поряд з цим міститься відмітка, що від отримання вказаного акту позивач відмовився, що вже суперечить одне одному, оскільки при проведені перевірки за відсутності будь-якої уповноваженої особи позивача зовсім незрозуміло яким чином вказана особа могла відмовитись від отримання примірника акту, якщо її взагалі не було. Також в акті відсутня будь-яка інформація стосовно того, яка саме особа не допустила представника відповідача для здійснення перевірки. ТОВ «Одеський торговий дім» є замовником будівництва та підрядні роботи виконуються із залученням підрядних організацій. Від підрядних організацій та охорони позивачем витребувано письмове підтвердження, що 15.06.2018 року жодні особи не приходили на об'єкт з метою здійснення перевірки. Відповідач не повідомляв позивача про наміри проведення перевірки, тому висновки відповідача про те, що посадова особа підприємства відмовила у допуску до перевірки безпідставні та суперечать встановленому порядку перевірок. Відповідачем направлення про проведення позапланової перевірки вказаного об’єкту будівництва, як того вимагають норми Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011р. № 553, посадовим особам позивача не вручалось. Також відповідач маючи повноваження на здійснення фото та відео фіксації ніяким чином не зафіксував факти нібито недопущення його до перевірки. Постанова Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 02.07.2018 №028/18/342 вих про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності підлягає скасуванню як документ, який складений за результатами неправомірно проведеної перевірки.

15.06.2018 року відповідачем було складено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18. У зв’язку з зазначенням недостовірних даних в акті, які не можуть слугувати належним доказом «виявлених» відповідачем порушень з боку позивача, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018р підлягає скасуванню як документ, який складений за результатами неправомірно «проведеної» перевірки. Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018р. є таким, що порушує права ТОВ «Одеський торговий дім», оскільки за невиконання припису передбачена відповідальність згідно абз. 1 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», враховуючи те, що Відповідачем вже нібито проводилась перевірка 15.06.2018 р. за результатами якої було складено ОСОБА_4 про не допуск від 15.06.2018 р., оскаржуваний припис та в подальшому винесено постанову про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, то у позивача є достатньо обґрунтовані підстави вважати, що зважаючи на те, що 02.07.2018 року жодний представник відповідача не прибув на об'єкт перевірки це не гарантує, що відповідач не здійснив перевірку виконання позивачем припису 15.06.2018 року.

30 серпня 2018 року представник відповідача у судовому засіданні подав відзив на позов (т.1а.с.128-131) та 17 грудня 2018 року електронною поштою (т.2 а.с. 26-29) надійшов відзив, де зазначено, що Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011 року N 553, на підставі наказу начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради № 01-13/124 ДАБК від 23.05.2018 року та звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог містобудівного законодавства № 01-5/345-пр від 16.05.2018 року, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об’єкті будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Під час виїзду на місце за вищевказаною адресою було зафіксовано виконання будівельних робіт з будівництва підземного паркінгу з торгівельно-офісними приміщеннями. Управлінням було направлено керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист №01-9/296-вих від 24.05.2018 року (поштове відправлення №6500905817676) з вимогою прибути до Управління у дводенний термін з моменту отримання цього листа, надати необхідні документи вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ на об’єкт. В наступному Управлінням повторно надіслано керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист №01-6/345-пр від 11.06.2018 року (поштове відправлення №6500905830826) з вимогою прибути до Управління у дводенний термін з моменту отримання цього листа, надати необхідні документи вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 15.06.2018 року о 15:00 на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. За результатами проведення позапланової перевірки 15.06.2018. яка відбувалась із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради - ОСОБА_5, складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об’єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій. Також 15.06.2018 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил № 337/18 від 15.06.2018 з терміном усунення виявлених порушень до 02.07.2018 року. Позивач відмовився від отримання матеріалів перевірки про, що є відповідний запис. Акт, протокол та припис направлені позивачу рекомендованим листом, що підтверджується поштовим відправленням № 6500905856957. 02.07.2018 року розглянуто справу про адміністративне правопорушення і винесено постанову № 028/18/342-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». Відповідач відповідно до вимог чинного законодавства України, не зобов’язаний попереджати заздалегідь про намір проведення позапланового заходу, але не дивлячись на це, листи були надіслані на адресу позивача, з метою присутності уповноваженої особи на об’єкті. Зазначений факт, повністю був проігнорований з боку позивача. ТОВ «Одеський торговий дім», зловживаючи своїми правами, не забажав скористатися та реалізувати свої права бути присутнім та допустити представників Управління для здійснення позапланової перевірки, а також при розгляді справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

10 вересня 2018 року від представника позивача надійшла до суду відповідь на відзив (т.1 а.с. 164-168), де зазначено, що 15.06.2018 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради нібито було проведено позапланову перевірку на об'єкті будівництва: будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 за результатами якої був складені: акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018 року; протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності, в якому значиться, що позивачем порушено п. 1. ч. 3 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п. І п. ІІ Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України віл 23.05.2011 року N 553; припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18. Листи відповідача від 24.05.18 р. №01/9/296 вих та від 15.06.18 р. №01-06/345-ПР про необхідність надання документів та забезпечення присутності представника позивача під час проведення позапланової перевірки позивач не отримував. Перевірка проводилась у відсутності представника позивача. Під час нібито проведення позапланової перевірки посадові особи відповідача 15.06.2018 року не перебували на самому об’єкті будівництва. Правопорушення п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» з боку позивача 15.06.18 року було відсутнє, адже жодна з посадових осіб чи жоден з представників позивача під час проведення перевірки не був присутній, про її проведення позивача ніхто не повідомляв та проводилась вона явно не на об'єкті будівництва. Протокол від 15.06.18 р., акт від 15.06.18 р. та припис від 15.06.18 р, як і сама перевірка, за результатами якої вони були складені вимогам Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю не відповідають, а саме: перевірка проводилась за відсутності посадових осіб позивача чи його представників, направлення на перевірку позивачу перед її проведенням не вручалось, протокол від 15.06.18 року, акт від 15,06.18 року та припис від 15.06.18 року, складені не на місці проведення перевірки та не під час її проведення, а в іншому місці та в іншій час. За таких обставин, докази були одержані відповідачем з порушенням Закону, не відповідають запровадженому ЄСПЛ критерію «поза розумним сумнівом», а отже не можуть братися судом до уваги та свідчити про вчинення позивачем порушення передбаченого п.2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позовних вимог просила відмовити.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Приписами ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі Закон України № 3038-VI) встановлені правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Однією з функцій управління у сфері містобудівної діяльності є контроль за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації (п.6 ч.1 ст. 7 Закону України № 3038-VI).

В ст. 41 Закону України № 3038-VI визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_3 України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об’єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом….. Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: 1) подання суб’єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об’єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; 2) необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об’єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; 3) виявлення факту самочинного будівництва об’єкта; 4) перевірка виконання суб’єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; 5) вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; 6) звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; 7) вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені в Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі Закон України № 877-V).

В Законі України № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (ст. 1). Заходи контролю здійснюються органами…, державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду),.. (ст. 2).

Рішенням Одеської міської ради № 3043-VII від 21.03.2018 року затверджено Положення про управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради в новій редакції.

Основним завданням Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради відповідно до п.2.1 Положення є здійснення на території м. Одеси державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності відповідно до законодавства України.

В п. 2.2. Положення зазначено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах м. Одеси (п.п. 2.2.4). Здійснює контроль за виконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю (п.п. 2.2.5). Розглядає відповідно до законодавства України справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності з прийняттям відповідних рішень (п.п.2.2.8). Здійснює інші повноваження, визначені чинним законодавством України (п.п.2.2.9).

З досліджених доказів судом встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Новощіпнийряд 2, зареєстроване товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім», код ЄДРПОУ 23862916, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 а.с. 37-47).

В судовому засіданні з пояснень представників сторін та досліджених доказів встановлено, що за адресою: м. Одеса, вул. Новощіпний ряд 2, будується підземний паркінг з торговельно-офісними приміщеннями.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначена в Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23 травня 2011 р. № 553 (далі Порядок № 553).

В Порядку № 533 зазначено, що під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю щодо суб’єктів містобудування (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) на об’єктах будівництва органи державного архітектурно-будівельного контролю зобов’язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, пункту 3 статті 22 «Прикінцеві положення» Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (п.1). Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом (п.5). Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю (абз. 1 п.7). Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні (абз. 10 п. 7).

23 травня 2018 року в.о. начальника Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради прийнято наказ №01-13/124ДАБК «Про проведення позапланової перевірки», яким відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011 року № 553, відповідно до Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеського міської ради № 3043-VII від 21.03.2018 року, на підставі звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб’єктом містобудування вимог містобудівного законодавства (№ 01-6/345-ПР від 16.05.2018 року), наказано, провести позапланову перевірку на об'єкті будівництва: підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, замовником якого є товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» (65012, м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 код ЄДРПОУ 23862916). Предмет перевірки: дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час підготовчих та будівельних робіт (т.1 а.с.134, т.2 а.с. 30).

Також, 23.05.2018 року заступником начальника управління – начальником інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради видано направлення для проведення планового (позапланового) заходу №000656, яким відповідно до постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011 року №533 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», направлено головного спеціаліста інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 для здійснення позапланової перевірки на об'єкті: будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, щодо дотримання суб'єктом містобудування: товариством з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім», вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу Управління ДАБК Одеської міської ради №01-13/124ДАБК від 23.05.2018 року та звернення юридичної особи (№01-6/345-ПР від 16.05.2018 року). Строк дії направлення з 11.06.2018 року до 15.06.2018 року (т.1 а.с.135).

При цьому, у вказаному направленні зазначено, що відповідальність за недопущення працівників органів державного архітектурно-будівельного контролю для здійснення перевірки передбачена, в тому числі, п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Позапланову перевірку на об'єкті будівництва: підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, призначено на підставі листа прокуратури Одеської області від 14.05.2018 року № 05/1-1653 вих18 (вхідний №01-6/345-ПР від 16.05.2018 року) про можливість здійснення повторної перевірки (т.2 а.с. 31-32).

24 травня 2018 року управлінням ДАБК Одеської міської ради направлено на адресу ТОВ «Одеський торговий дім» лист № 01-9/296 вих з вимогою надати: правовстановлюючі документи на об’єкт будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2; документи на право власності або користування земельною ділянкою; технічний паспорт інвентаризації нерухомого майна; дозвільні документи на проведення будівельних робіт; розроблену та затверджену належним чином проектну документацію; експертизу проектної документації; виконавчу документацію. Також в листі зазначено про необхідність прибути до Управління в дводенний термін з моменту отримання листа та бути присутнім 31.05.2018 року о 12 годині особисто або забезпечити присутність уповноваженого представника на будівельному майданчику, розташованому за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 (т.2 а.с. 33-34).

Згідно інформаційного повідомлення Укрпошти (т.2 а.с. 35), лист № 01-9/296 вих який направлений позивачу від Управління ДАБК Одеської міської ради, отримано ТОВ «Одеський торговий дім» 17.07.2018 року тобто поза строками визначеними для проведення позапланового заходу.

З вище досліджених доказів судом встановлено, що позапланова перевірка на об'єкті будівництва: підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, відповідно до наказу №01-13/124ДАБК та направлення №000656 повинна була бути проведеною з 11.06.2018 року до 15.06.2018 року, однак відповідач в порушення приписів чинного законодавства вимагав у ТОВ «Одеський торговий дім» бути присутнім для проведення позапланової перевірки 31.05.2018 року тобто не в період визначений для проведення перевірки в направлені №000656.

11 червня 2018 року управлінням ДАБК Одеської міської ради направлено на адресу ТОВ «Одеський торговий дім» лист № 01-6/345пр з вимогою надати: правовстановлюючі документи на об’єкт будівництва за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2; документи на право власності або користування земельною ділянкою; технічний паспорт інвентаризації нерухомого майна; дозвільні документи на проведення будівельних робіт; розроблену та затверджену належним чином проектну документацію; експертизу проектної документації; виконавчу документацію. Також в листі зазначено про необхідність прибути до Управління в дводенний термін з моменту отримання листа та бути присутнім 15.06.2018 року о 15 годині особисто або забезпечити присутність уповноваженого представника на будівельному майданчику, розташованому за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 (т.2 а.с. 37-38).

Згідно інформаційного повідомлення Укрпошти (т.2 а.с. 39), наданої до суду відповідачем, лист № 01-6/345пр який направлений позивачу від Управління ДАБК Одеської міської ради, отримано ТОВ «Одеський торговий дім» 02.07.2018 року тобто поза строками визначеними для проведення позапланового заходу.

З досліджених в судовому засіданні письмових доказів судом встановлено, що 15.06.2018 року в м. Одесі, головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Управління ДАБК Одеської міської ради ОСОБА_6 складено акт про недопущення посадових осіб органу архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій. В акті зазначається, що акт складений про те, що керівництво ТОВ «Одеський торговий дім», код ЄДРПОУ 23862916, не допустило посадових осіб органу архітектурно-будівельного контролю на об'єкт будівництва з будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, для проведення позапланової перевірки, чим порушило положення п.1 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 23.05.2011 року №533. Акт складено ОСОБА_6, присутньою зазначена гол. спеціаліст ПРА ОСОБА_5 (т.1 а.с.138).

Також, 15.06.2018 року в м. Одесі головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, в якому вказано, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об'єкті: будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, виявлено порушення: «Під час виїзду на місце за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, було зафіксовано виконання будівельних робіт з будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями. Управлінням ДАБК Одеської міської ради було направлено керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-9/296вих від 24.05.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 31.05.2018 року о 12 годині на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Управлінням було повторно надіслано керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-6/345-ПР від 11.06.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 15.06.2018 року о 15:00 на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 знов на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Під час комісійного виїзду 15.06.2018 року із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7, товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» не допустило посадову особу органу Державного архітектурно-будівельного контролю головного спеціаліста інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 на об’єкт будівництва: «Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, для проведення позапланової перевірки, чим порушено положення пункту 1 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України під 23 травня 2011 року № 553» (т.1 а.с.142-145).

У протоколі зазначено, що відповідальність за встановлені порушення передбачена п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а також, розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 12:00 год. 02.07.2018 року у приміщенні Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради за адресою: м.Одеса, вул. Черняховського, 6.

Також в протоколі відсутня інформація щодо уповноважених осіб від ТОВ «Одеський торговий дім», в присутності яких складено протокол, при цьому на 3 аркуші протоколу в пункті де вказано: «підпис керівника (уповноваженої ним особи) юридичної особи/фізичної особи-підприємця, стосовно якої складено протокол» зазначається: «Від підпису відмовились».

В акті про недопущення посадових осіб на об’єкт будівництва (т.1 а.с. 138) та в протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (т.1 а.с. 142-145) та в подальшому в приписі від 15.06.2018 року та постанові №028/18/342вих зазначається, що здійснювався комісійний виїзд 15.06.2018 року на об'єкт будівництва: Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7.

З досліджених в судовому засіданні наказу №01-13/124ДАБК від 23.05.2018 року та направлення № 000656 від 23.05.2018 року не вбачається, що відповідачем призначалася комісійна позапланова перевірка. Крім того до суду не надано належних та достатніх доказів щодо залучення для проведення позапланової перевірки об’єкту будівництва ТОВ «Одеський торговий дім» головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7.

Окрім того, 15.06.2018 року головним спеціалістом відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2011 року №533 видано директору ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_8 припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил» №337/18 (т.1 а.с.139-141), про те, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об'єкті будівництва: Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, встановлено, що: «Під час виїзду на місце за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, було зафіксовано виконання будівельних робіт з будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями. Управлінням ДАБК Одеської міської ради було направлено керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-9/296вих від 24.05.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 31.05.2018 року о 12 годині на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Управлінням було повторно надіслано керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-6/345-ПР від 11.06.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 15.06.2018 року о 15:00 на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 знов на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Під час комісійного виїзду 15.06.2018 року із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7, товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» не допустило посадову особу органу Державного архітектурно-будівельного контролю головного спеціаліста інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 на об’єкт будівництва: «Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, для проведення позапланової перевірки, чим порушено положення пункту 1 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України під 23 травня 2011 року № 553»

В приписі зазначено, що з метою усунення виявлених порушень, вимагається: усунути порушення вимог містобудівного законодавства, а саме допустити посадову особу Управління на об’єкт будівництва: Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2 у термін до 02.07.2018 року (т.1 а.с. 139-141).

Судом встановлено, що протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2018 року, акт про недопущення посадових осіб органу архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018 року та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.06.2018 року направлені Управлінням ДАБК Одеської міської ради на адресу керівника ТОВ «Одеський торговий дім» супровідним листом від 18.06.2018 року № 01-6/345-пр (т.1 а.с. 146-147). На підтвердження направлення позивачу зазначеного листа відповідачем до суду надано фіскальний чек ВПЗ-9 м. Одеси ПАТ Укрпошта та список відправленої кореспонденції № 462 де під номером відправки 6500905856957 зазначено адресат «торговий дім» (т.1 а.с. 148). З поштового повідомлення № 6500905856957 (т.1 а.с. 155) вбачається, що поштове відправлення для ТОВ «Одеський торг дім» вручено за довіреністю без зазначення прізвища - 26.06.2018 року. З інформаційного сайту Укрпошти, що надане до суду відповідачем вбачається, що поштове відправлення № 6500905856957 вручене 02.07.2018 року (т.2 а.с. 49).

02.07.2018 року заступником начальника управління - начальником інспекційного відділу №1 Уравління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_9 складено постанову №028/18/342-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (т.1 а.с.149-152), де зазначено, що розглянувши матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності: акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузи для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2018 року, припису про порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018 року, установив, що «Під час виїзду на місце за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, було зафіксовано виконання будівельних робіт з будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями. Управлінням ДАБК Одеської міської ради було направлено керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-9/296вих від 24.05.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 31.05.2018 року о 12 годині на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Управлінням було повторно надіслано керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-6/345-ПР від 11.06.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 15.06.2018 року о 15:00 на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 знов на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Під час комісійного виїзду 15.06.2018 року із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7, Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» не допустило посадову особу органу Державного архітектурно-будівельного контролю головного спеціаліста інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно - будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 на об’єкт будівництва: «Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, для проведення позапланової перевірки, чим порушено положення пункту 1 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України під 23 травня 2011 року № 553.

На підставі поданих документів і матеріалів та заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи: головного спеціаліста відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 та головного спеціаліста відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_10, керуючись Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» постановлено визнати ТОВ «Одеський торговий дім» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накласти штраф у сумі 55230 гривень».

03.07.2018 року постанова про накладення штрафу №028/18/342-вих супровідним листом управління ДАБК Одеської міської ради № 01-6/345-пр направлена керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» (т.1 а.с. 153).

ТОВ «Одеський торговий дім», зазначаючи в позовних заявах, що дії управління ДАБК Одеської міської ради щодо проведення перевірки об’єкта: будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2 для здійснення позапланової перевірки дотримання вимог містобудівного законодавства є протиправними, просив визнати протиправними та скасувати складені за результатами даної перевірки: припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 337/18 від 15.06.2018 року та постанову № 028/18/342-вих від 02 липня 2018 року.

Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

В адміністративному позові та в судовому засіданні представник позивача зазначав, що ТОВ «Одеський торговий дім» не було повідомлено відповідачем про дату час та місце проведення позапланової перевірки ні 31 травня 2018 року, а ні 15.06.2018 року.

Відповідно до положень Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва (п.9). Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню (п.п.1 п.11). Посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані, зокрема: у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством; надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб’єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв’язку або вручати особисто під розписку керівнику суб’єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку (п.12).

Приписами ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначені права суб’єкту господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Так суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: бути поінформованим про свої права та обов’язки; вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення та посвідчення (направлення) і одержувати копію посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: державний нагляд (контроль) здійснюється з порушенням передбачених законом вимог щодо періодичності проведення таких заходів; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; посадова особа органу державного нагляду (контролю) не внесла запис про здійснення заходу державного нагляду (контролю) до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу в суб’єкта господарювання);

Виходячи з аналізу наведених норм слідує, що орган державного архітектурно-будівельного контролю має обов'язок повідомляти суб'єкта господарювання про здійснення заходу державного нагляду (контролю).

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач в термін до 31 травня 2018 року та 15 червня 2018 року не був повідомлений відповідачем про проведення позапланової перевірки.

В судовому засіданні представник відповідача зазначала, що управління ДАБК Одеської міської ради не зобов’язано повідомляти суб’єктів господарювання про проведення позапланових перевірок, оскільки такий обов’язок наявний лише при проведенні планової перевірки.

Відповідно до ч.7 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.

Отже, враховуючи приписи ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та п.9 Порядку №553, суд зазначає, що лише у випадку повідомлення суб'єкта господарювання про проведення перевірки є можливим забезпечення його участі під час проведення такої перевірки.

В акті від 15.06.2018 року інспектором управління ДАБК Одеської міської ради не зазначено яка посадова особа суб'єкту містобудування або його представник, які будують об'єкт будівництва, не допускала на об’єкт будівництва. Також, в акті відсутня інформація у присутності якої уповноваженої особи позивача даний акт був складений, поряд з цим міститься відмітка, що «від отримання відмовився», що є суперечливою інформацією.

При розгляді справи сторонами до суду не надано доказів, що 15 червня 2018 року на об’єкті будівництва були присутні керівник ТОВ «Одеський торговий дім» чи його уповноважені представники. Відсутність на об’єкт будівництва керівника ТОВ «Одеський торговий дім» чи його уповноваженого представника також підтверджується записами відповідача в протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2018 року (т. 1 а.с. 23-26) та приписі про усунення порушення вимог законодавства від 15.06.2018 року (т.1 а.с. 27-29), а саме не зазначено хто був присутній від позивача під час складання акту протоколу та припису, а також не зазначено особу яка відмовилася від отримання зазначених документів.

Позивач у позовній заяві та представник в судовому засіданні зазначає, що ТОВ «Одеський торговий дім» є замовником будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2 та підрядні роботи виконуються із залученням підрядних організацій.

15 червня 2018 року на об’єкті будівництва здійснювалися будівельні роботи, що підтверджено копією витягу із журналу виконаних робіт за адресою: м. Одеса, вул. Новощипний ряд, 2 (т.1а.с. 67-69).

Однак посадовою особою відповідача 15.06.2018 року не зазначалося в журналах на об’єкті будівництва про проведення позапланової перевірки.

Акт про недопущення посадових осіб для виконання покладених на них функцій може бути складено, лише за умови, що суб’єкт господарювання обізнаний про час та місце проведення позапланової перевірки та його фізичної присутності на об'єкті будівництва та його відмови допустити посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення позапланової перевірки.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем будь-яких дій, які б спричинили недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт будівництва не вчинено, оскільки в акті від 15.06.2018 року не зазначено, які саме дії вчинені позивачем, що унеможливили допуск на об'єкт будівництва працівників управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а також даних про те, хто саме із уповноважених осіб позивача вчиняв дії щодо не допуску посадових осіб відповідача. Відсутні такі дані і у протоколі про адміністративне правопорушення та в оскаржуваних приписах та постанові.

Також в судовому засіданні представник управління ДАБК Одеської міської ради не змогла зазначити хто був присутнім на об'єкті будівництва від ТОВ «Одеський торговий дім» 15.06.2018 року, хто не допустив до проведення позапланової перевірки та яким чином здійснювався такий не допуск.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позивач не був сповіщений про час та місце проведення позапланової перевірки, її строки та підстави та відповідачем, як суб’єктом владних повноважень на виконання вимог ч.2 ст.77 КАС України не надано належних та достатніх доказів при розгляді даної справи, які у своїй сукупності давали би змогу суду дійти висновку що 15.06.2018 року здійснювався вихід інспектора управління ДАБК Одеської міської ради на об’єкт будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями ТОВ «Одеський торговий дім», а також, що мало місце з боку позивача недопущення 15.06.2018 року головного спеціаліста інспекційного відділу № 1 управління ДАБК Одеської міської ради на об’єкт будівництва за адресою: м.Одеса, вул. Новощепний ряд, 2 для проведення позапланової перевірки.

Вирішуючи позовні вимоги ТОВ «Одеський торговий дім» про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 337/18 від 15.06.2018 року, судом встановлено наступне.

Згідно з п.17 Порядку №553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов’язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

15.06.2018 року головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2011 року №533 видано директору ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 припис №337/18 про те, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об'єкті будівництва за адресою: будівництво будівельного підземного паркінгу з торгівельно-офісними приміщеннями за адресою: м.Одеса, вул. Новощепний ряд, 2, встановлено, що «Під час виїзду на місце за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, було зафіксовано виконання будівельних робіт з будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями. Управлінням ДАБК Одеської міської ради було направлено керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-9/296вих від 24.05.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 31.05.2018 року о 12 годині на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Управлінням було повторно надіслано керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-6/345-ПР від 11.06.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 15.06.2018 року о 15:00 на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 знов на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Під час комісійного виїзду 15.06.2018 року із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7, товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» не допустило посадову особу органу Державного архітектурно-будівельного контролю головного спеціаліста інспекційного відділу № 1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 на об’єкт будівництва: «Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, для проведення позапланової перевірки, чим порушено положення пункту 1 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України під 23 травня 2011 року № 553».

З метою усунення виявлених порушень, вимагається: усунути порушення вимог містобудівного законодавства, а саме: допустити посадову особу Управління на об’єкт будівництва: Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2 у термін до 02.07.2018 року. Припис є обов’язковим до виконання. (т.1 а.с.139-141).

В приписі зазначено про порушення ТОВ «Одеський торговий дім» вимоги п.1 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пп.1 п.11 Порядку №553.

Приписами п.1 ч.3 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню.

Також в пп.1 п.11 Порядку №553 зазначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню.

Отже зазначеними приписами чинного законодавства визначено право посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки безперешкодного доступу до місць будівництва об’єктів та до об’єктів, що підлягають обов’язковому обстеженню.

Однак, як встановлено в судовому засіданні з досліджених письмових доказів, позивач не міг забезпечити доступ до об'єкту будівництва чи перешкоджати у такому допуску у зв'язку з тим, що: 31 травня 2018 року позапланова перевірка ТОВ «Одеський торговий дім» управлінням ДАБК Одеської міської ради не проводилася та докази призначення чи проведення такої перевірки 31 травня 2018 року до суду не надано; 15 червня 2018 року позивачу не було відомо про проведення відповідачем позапланової перевірки, оскільки в термін до 15 червня 2018 року не було сповіщено про зазначену перевірку.

Отже, зважаючи на висновки суду про відсутність у посадової особи Управління підстав для складання акту про недопущення до проведення перевірки, оскільки позивачем будь-яких дій, які б спричинили недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт будівництва не вчинено, оскільки в акті про недопущення не має жодних даних про те, які саме дії, вчинені позивачем чи його уповноваженими особами чи представниками, що унеможливили допуск на місце будівництва працівника управління ДАБК Одеської міської ради, а також даних про те хто саме із уповноважених осіб позивача вчиняв дії щодо не допуску посадових осіб відповідача до проведення перевірки, суд вважає, що в управління ДАБК Одеської міської ради були відсутні підстави для складання припису № 337/18 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15 червня 2018 року.

Відповідно до п.п. 3 п.11 Порядку № 553, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов’язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт.

Отже метою внесення припису є усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил чи зупинення підготовчих та будівельних робіт.

Ця мета має публічно-правовий характер і спрямована на забезпечення принципу законності у сфері містобудування.

Однак з припису № 337/18 від 15.06.2018 року неможливо ідентифікувати спосіб його виконання, а саме, яким чином, на думку відповідача, потрібно усунути порушення вимог законодавства - допустити посадову особу Управління на об’єкт будівництва до проведення позапланової перевірки на об'єкті будівництва у термін до 02.07.2018 року, враховуючи відсутність у приписі точної дати та часу, коли контролюючий орган має на меті провести позапланову перевірку, та в тому числі, враховуючи дату проведення перевірки, визначену в направленні на перевірку з 11.06.2018 року до 15.06.2018 року.

В судовому засіданні представник позивача звертав увагу суду на те, що припис №337/18 від 15.06.2018 року та протокол від 15.06.2018 року надруковані за допомогою комп'ютерного засобу, що свідчить про те, що такий припис та протокол не могли бути складені на місці знаходження об'єкта перевірки.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що припис № 337/18 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15 червня 2018 року, є протиправним та підлягає скасуванню.

Стосовно позовних вимог ТОВ «Одеський торговий дім» про визнання протиправною та скасування постанови №028/18/342-вих від 02 липня 2018 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, суд зазначає наступне.

Згідно з п.20 Порядку, протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів після його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

02.07.2018 року заступником начальника управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_9, складено постанову №028/18/342-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно якої за розглядом матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності: акту про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузи для виконання покладених на них функцій від 15.06.2018 року, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.06.2018 року та припису про порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018 року, встановлено, що: «Під час виїзду на місце за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, було зафіксовано виконання будівельних робіт з будівництва підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями. Управлінням ДАБК Одеської міської ради було направлено керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-9/296вих від 24.05.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 31.05.2018 року о 12 годині на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Управлінням було повторно надіслано керівнику ТОВ «Одеський торговий дім» ОСОБА_4 лист № 01-6/345-ПР від 11.06.2018 року з вимогою прибути до Управління в дводенний термін (два робочих дні) з моменту отримання листа, надати необхідні документи, вказані у вищезазначеному листі, а також забезпечити доступ 15.06.2018 року о 15:00 на зазначений об’єкт за адресою: м. Одеса, вул. Новощепний ряд, 2. Однак у зазначену дату та час ОСОБА_4 знов на вимогу прибути до Управління не відреагував, необхідні документи не надав, а також не забезпечив доступ на об’єкт. Під час комісійного виїзду 15.06.2018 року із залученням головного спеціаліста Приморської районної адміністрації Одеської міської ради ОСОБА_7, Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» не допустило посадову особу органу Державного архітектурно-будівельного контролю головного спеціаліста інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 на об’єкт будівництва: «Будівництво підземного паркінгу з торговельно-офісними приміщеннями», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Новощепнии ряд, 2, для проведення позапланової перевірки, чим порушено положення пункту 1 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України під 23 травня 2011 року № 553.

На підставі поданих документів і матеріалів та заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи: головного спеціаліста інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_6 та головного спеціаліста інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_10, керуючись Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» постановлено визнати ТОВ «Одеський торговий дім» винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накласти штраф у сумі 55230 грн.» (т.1 а.с. 149-152).

Відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності передбачена Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994р. № 208/94-ВР (далі - Закон України №208/94-ВР).

В ч.1 ст.1 Закону України № 208/94-ВР визначено, що правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Приписами п.2 ч.6 ст.2 Закону України № 208/94-ВР визначено, що за недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу - у розмірі тридцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. штрафу за такі правопорушення.

Процедура накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначена Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 6 квітня 1995р. № 244 (у редакції постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 2 жовтня 2013 р. № 735) (далі Порядок № 244).

Згідно п.17 Порядку № 244, справа може розглядатися за участю суб’єкта містобудування, який притягається до відповідальності, або його уповноваженого представника, експертів, інших осіб. Відомості про час і місце розгляду справи повідомляються суб’єкту містобудування, який притягається до відповідальності, та іншим особам, які беруть участь у розгляді справи, не пізніше як за три доби до дня розгляду справи. Неприбуття суб’єкта містобудування у визначений час і місце не перешкоджає розгляду справи.

З постанови №028/18/342-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, вбачається що ТОВ «Одеський торговий дім» притягнуто до відповідальності за недопущення посадових осіб управління ДАБК Одеської міської ради до проведення позапланової перевірки для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, на підставі розглянутих матеріалів, а саме: акту про недопущення на об’єкт будівництва, протоколу та припису від 15.06.2018 року.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про відсутність у посадової особи Управління підстав для складання акту про недопущення до проведення перевірки, оскільки позивачем будь-яких дій, які б спричинили недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт будівництва не вчинено, так як в акті про недопущення на об’єкт будівництва не має жодних належних та достатніх доказів про те, які саме дії, вчинені позивачем чи його уповноваженими особами чи представниками, що унеможливили допуск на місце будівництва працівників Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а також даних про те хто саме із уповноважених осіб позивача вчиняв дії щодо не допуску посадових осіб відповідача - Управління до проведення перевірки, та відповідно, про відсутність підстав для складання протоколу про правопорушення від 15.06.2018 року і припису № 337/18 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15 червня 2018 року, суд вважає, що в управління ДАБК Одеської міської ради були відсутні підстави для прийняття постанови №028/18/342-вих від 02 липня 2018 року про накладення штрафу на товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Під час розгляду справи відповідачем не надано доказів та не доведено наявність підстав для притягнення ТОВ «Одеський торговий дім» до відповідальності за недопущення посадових осіб до проведення перевірки, а тому постанова № 028/18/342-вих від 02 липня 2018 року про накладення штрафу на товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є протиправною та підлягає скасуванню.

Решта доводів представника позивача та представника відповідача - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_3 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «Одеський торговий дім» підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» в редакції, яка діяла станом на дату подачі даного адміністративного позову, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З матеріалів справи вбачається, що, позивачем за подачу даного адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 3524,00 грн., сплачений згідно платіжних доручень № 2014 від 16 липня 2018 року та № 2049 від 27 липня 2018 року (т.1 а.с.6, 76).

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» судового збору у розмірі 3524,00 грн., сплачений згідно платіжних доручень № 2014 від 16 липня 2018 року та № 2049 від 27 липня 2018 року.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 02.07.2018 року №028/18/342вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил №337/18 від 15.06.2018 року.

Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» судовий збір у розмірі 3524,00 грн., сплачений згідно платіжних доручень № 2014 від 16 липня 2018 року та № 2049 від 27 липня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський торговий дім» (Новощіпний ряд, 2, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 23862916).

Відповідач - Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховська, 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 40199728).

Повний текст рішення складено та підписано суддею 21.01.2019 року.

Суддя О.А. Вовченко

.