
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 р. № 400/2611/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5,м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправними та скасування наказу від 21.09.2017 року № 846 о/с, від 23.10.2017 року № 952 о/с, від 22.11.2017 року № 1067 о/с, від 18.12.2017року № 1146 о/с та зобов'язання нарахування та виплатити премію в сумі 21704,84 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати протиправними та скасувати накази відповідача № 846 о\с, від 21.09.2017 року, № 952 о\с від 23.10.2017 року, № 1067 о\с від 22.11.2017 року, №1146 о\с від 18.12.2017 та за січень 2018 року «Про зменшення розміру премії співробітникам ГУНП в Миколаївській області» в частині зменшення молодшому інспектору відділення охорони адмінбудинків Центру обслуговування підрозділів ГУ Національної поліції в Миколаївській області сержанту ОСОБА_1 розміру премії за вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 премію за вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року та січень 2018 року в сумі 21704, 84 грн.
Ухвалою суду від 26.10.2018 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
ОСОБА_1 позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувані накази № 846о/с від 21.09.201 7 року, № 952о/с від 23.10.2017 року, № 1067о/с від 22.11.2017 року, № 1146о/с від 18.12.2017, за своїм змістом практично ідентичні наказу за січень 2018 року, відповідно до яких йому зменшено розмір премії за кожний перерахований місяць на 95%, всього на загальну суму 21704 грн. 84 коп. Позивачу відповідно до листа голови Національної поліції України за № 8411/01/12-2017 від 03.08.2017 року «Про кадрові призначення в системі Національної поліції України» було запропоновано пройти стажування на відповідних посадах у підрозділах ГУНП в Донецькій або Луганській областях, на що ОСОБА_1 подав начальнику ГУ НП в Миколаївській області рапорт від 14.09.2018р. про відсутність бажання проходити стажування за умов вказаних у вищезгаданому листі. В результаті чого, позивача було позбавлено премії на 95 % відповідно до підпункту 2 пункту 4 Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року (далі - Постанова № 988) та Порядку умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 року № 260 (далі - Порядок № 260). Позивач в позовній заяві зазначає, що наказ про направлення поліцейських ГУ НП в Миколаївській області для проходження стажування до ГУ НП в Донецькій області в вересні, жовтні, грудні 2017 року та січні 2018 року взагалі не видавався, про що свідчить не надання вказаного наказу на адвокатський запит в той час як ОСОБА_1 з 11.10.2018 р. по 10.11.2018 року перебував у відпустці за 2017 р. однак у вказаних місяцях йому було зменшено розмір премії. Тому, позивач вважає, що його протиправно було позбавлено премії, а тому відповідні накази підлягають скасуванню, а невиплачена сума премій повинна бути нарахована та виплачена позивачу.
Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач обґрунтував тим, що відповідно статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання (ч.1 ст.94); Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (ч.2 ст.94), а Постановою № 988 відповідачу надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Відповідно до п. 3.3. Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Миколаївській області (затвердженого наказом ГУ НП в Миколаївській області від 11.01.2016р. № 14 (у редакції наказу ГУНП в Миколаївській області від 02.08.2017р. № 939) (далі - Положення), поліцейські можуть бути позбавлені премії в повному обсязі за несвоєчасне (неналежне) виконання покладених на них обов'язків, правил внутрішнього трудового розпорядку. З листом Національної поліції України від 03.08.2017 №8411/01/12-2017 та доповідною запискою Національної поліції України від 22 серпня 2017 року позивача було ознайомлено з вимогами цієї телеграми під підпис. Незважаючи на це, відповідач вважає, що ОСОБА_1 безпідставно відмовився від проходження стажування у підрозділах ГУНП в Луганській та Донецькій областях. З цього приводу й були прийняті відповідні накази, які цілком відповідають нормам чинного законодавства, а тому позовні вимоги є безпідставними й задоволенню не підлягають.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 працював в органах УМВС України в Миколаївській області до 7 листопада 2015 року. В зв'язку з реорганізацією органів МВС в Україні, позивача було переведено на службу в органи Національної поліції України.
Наказом ГУ НП в Миколаївській області №56 о/с від 15.03.2017 року після проходження відповідних етапів конкурсу в установленому законом порядку позивача призначено на посаду поліцейського та наказом ГУНП в Миколаївській області № 173 о/с від 24.07.2017 року призначено на посаду молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків Центру обслуговування підрозділів ГУ Національної поліції в Миколаївській області в званні сержанта поліції.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Правовідносини з проходження публічної служби в поліції та виплати поліцейським грошового утримання регулюються Законом України "Про Національну поліцію", Постановою КМУ від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Порядком та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Статтею 94 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання (ч.1 ст.94); порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (ч.2 ст.94).
Процедура прийняття рішення про преміювання працівників поліції визначена п.12 Розділу II Порядку, згідно з яким керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Відповідно до Положення про преміювання поліцейський ГУНП в Миколаївській області (затвердженого наказом ГУ НП в Миколаївській області від 1 1.01.2016 року № 14 (у редакції наказу ГУНП в Миколаївській області від 02.08.2017 № 939) преміювання визначається за результатами служби за місяць за такими показниками:
неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
професійність виконання своїх службових обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУНП в Миколаївській області, органів та підрозділів ГУНП;
виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, ГУНП в Миколаївській області, органів та підрозділів ГУНП);
своєчасність та якість підготовки довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності ГУНП в Миколаївській області;
стан забезпечення публічного порядку та безпеки громадян;
виявлення причин та умови, то сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;
вживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального чи адміністративного правопорушень;
службова дисципліна.
Відповідно до п. 3.3. Положення поліцейські можуть бути позбавлені премії в повному обсязі за несвоєчасне (неналежне) виконання покладених на них обов'язків, правил внутрішнього трудового розпорядку.
Відповідно до оскаржуваних наказів 2017 року ОСОБА_1 зменшено розмір премії за період з вересня по грудень 2017 року на 95 %.
Передумовою прийняття таких наказів слідувало наступне.
З метою систематизації відомостей про кількісний та якісний склад поліцейських органів та підрозділів Національної поліції, раціонального використання персоналу відповідно до наявних знань та досвіду роботи, забезпечення їхнього подальшого переміщення та просування по службі, для набуття працівниками поліції досвіду виконання завдань і обов'язків певної професійної діяльності, а також закріплення на практиці професійних знань, умінь та навичок, здобутих у результаті теоретичної підготовки, відповідно до вимог наказу МВС України від 24.12.2015 №1625 «Про затвердження Положення про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2016 року №76/28206 керівництвом Національної поліції України було прийняте рішення про направлення для проходження стажування на відповідних посадах у підрозділах ГУНП в Донецькій та Луганській областях певних категорій поліцейських.
Зазначені вимоги були доведені до керівників та працівників поліції службовим листом Національної поліції України від 03.08.2017 №8411/01/12-2017 та доповідною запискою Національної поліції України від 22 серпня 2017 року, зокрема ОСОБА_1 було ознайомлено з вимогами цієї телеграми під підпис (а.с. 82).
Позивач відмовився від проходження стажування у підрозділах ГУНП в Луганській та Донецькій областях, про що написав відповідний рапорт від 14.09.2017 року (а.с. 33 - друга сторінка).
Відповідач вважає, що відмова позивача від проходження такого стажування, свідчить про неналежне ним дотримання положень нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, обов'язків поліцейського, низьку виконавську дисципліну в частині виконання доручень Національної поліції України та ГУНП в Миколаївській області про необхідність проходження стажування в підрозділах ГУНП Донецької та Луганської областей, низький рівень службової дисципліни, що виразилось у безпідставній відмові від виконання заходів, передбачених Національною поліцією України.
Крім того, відповідач зазначає у відзиві, що позивачем не вказано у рапорті від 14.09.2017р. поважних причин, відповідно до яких ОСОБА_1 міг відмовитися від проходження стажування в ГУНП в Луганської області.
Відповідно до Переліку сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 р. № 413, сімейні обставини та інші поважні причини є наступні причини:
виховання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, особою рядового чи начальницького складу, яка (який) не перебуває у шлюбі, дитини або кількох дітей, що з нею (з ним) проживають, без батька (матері);
утримання матір'ю (батьком) - військовослужбовцем, особою рядового чи начальницького складу, яка (який) не перебуває у шлюбі, повнолітньої дочки, сина віком до 23 років, якщо вона (він) є інвалідом 1 чи II групи або продовжує навчання (студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військових навчальних закладів), стажисти вищого навчального закладу) і у зв'язку з цим потребує матеріальної допомоги матері (батька);
укладення шлюбу військовослужбовцем, особою рядового чи начальницького складу із громадянкою (громадянином) України, іноземцем або особою без громадянства, що постійно проживає за межами України;
хвороба військовослужбовця, особи рядового чи начальницького складу або члена його сім'ї, якщо така хвороба згідно з висновком лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю або особі рядового чи начальницького складу проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім'ї, у разі відсутності можливості переміщення (переведення) до іншої місцевості;
необхідність постійного стороннього догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії для осіб віком понад 18 років чи лікарсько-консультативної комісії для осіб до 18 років;
наявність у військовослужбовця, особи рядового чи начальницького складу трьох і більше дітей;
неможливість призначення одного з військовослужбовців, осіб рядового чи начальницького складу, які перебувають у шлюбі, в межах одного населеного пункту (гарнізону) в разі переміщення (переведення) дружини (чоловіка) на нове місце служби до іншого населеного пункту (гарнізону);
довгострокове відрядження за кордон дружини (чоловіка) військовослужбовця, особи рядового і начальницького складу.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у ОСОБА_1 відсутні поважні причини, які б перешкоджали належному виконанню обов'язків позивача, як поліцейського, та його не бажання виконувати вимоги керівництва Національної поліції України та ГУНП в Миколаївській області.
Крім того, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що прийняття рішення про преміювання поліцейського є правом відповідного начальника, а не його обов'язком, а, по-друге, приводом для реалізації такого права є факти якісного виконання заходів, передбачених планами роботи Національної поліції України, ГУНП в Миколаївській області, органів та підрозділів ГУНП (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, ГУНП в Миколаївській області, органів та підрозділів ГУНП).
Отже, урахуванням викладених обставин та виходячи з матеріалів справи, суд вважає, що рішення відповідача про зменшення розміру премії ОСОБА_1 на 95% та накази від 21.09.2017 №846 о\с, від 23.10.2017 №952 о\с, від 22.11.2017 №1067 о\с, від 18.12.2017 №1146 о\с прийняті з урахуванням всіх обставин, що мають значення та з дотриманням вимог законодавства.
Вимога відповідача щодо залишення позовної заяви без розгляду в зв'язку з пропущенням позивачем строків звернення до суду відповідно до норм КАС України, судом до уваги не приймається з огляду на наступне.
Премія є складовою частиною заробітної плати поліцейського. Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.2 ст. 233 КЗпП України в разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці працівник має право без будь-яких обмежень строком звернутися до суду з позовом пр стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи здійснив роботодавець нарахування таких виплат.
Аналогічна правова позиція викладена й у постановах Верховного Суду України від 26.10.2016 року у справі № 6-1395цс16.
Відтак, суд не вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністртаивного суду з відповідним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень, довів перед судом правомірність своїх дій щодо прийнятих ним наказів та надав суду відповідні докази на підтвердження правомірності своїх дій.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими, тому задоволенню не підлягають.
Судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 40108735) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов