
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
22 січня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4207/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства “Сєвєродонецьккомунсервіс” про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2018 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства “Сєвєродонецьккомунсервіс” про стягнення заборгованості.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що підприємство не сплачувало до бюджету узгоджених сум податкових зобов’язань, що призвело до виникнення у підприємства податкового боргу з екологічного податку (за кодом БК 19010300, надходження за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях) в загальній сумі 755194,98 грн. Вказана сума податкового боргу складається із сум основного платежу - нарахованих за І-ІІІ квартали 2018 р. (за деклараціями № НОМЕР_1 від 16.04.2018р., № НОМЕР_2 від 12.07.2018 р., № НОМЕР_3 від 01.11.2018 р., відповідно) в розмірі 588304,18 грн. та пені в розмірі - 166890,80 грн. Проте підприємством податковий борг в сумі 755194,98 грн. сплачений не був. Зазначені дії відповідача суперечать вимогам ст. 67 Конституції України, відповідно до якої кожен повинен сплачувати податки в порядку і розмірах, установлених законом. Несплата податків, фінансових санкцій порушує інтереси держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу. ГУ ДФС у Луганській області з метою погашення податкового боргу, відповідно до ст. 59 ПК України, було надіслано податкову вимогу № 6075-17 від 15.11.2017р., яка відповідно до відмітки на поштовому повідомлені була вручена відповідачу 04.11.2017 р.
Однак заходи з погашення податкового боргу, які були вжиті позивачем, не дали позитивного результату, сума податкового боргу почала збільшуватись.
Враховуючи вищенаведене позивач просить суд:
- стягнути з Комунального підприємства “Сєвєродонецьккомунсервіс” (код за СДРПОУ 03327983, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 89) кошти за податковим боргом з екологічного податку з рахунків платника податків у банках що обслуговують боржника, на загальну суму 755194,98 грн. (сімсот п’ятдесят п’ять тисяч сто дев’яносто чотири) грн. 98 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив розгляд справи просив проводити без його участі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-78 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство “Сєвєродонецьккомунсервіс” (код ЄДРПОУ 03327983) перебуває за основним місцем обліку в ДПІ у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області з 20.07.1995 та має відкриті розрахункові рахунки в установах банків (а.с. 6-9).
За Комунальним підприємством “Сєвєродонецьккомунсервіс” обліковується податковий борг з надходження збору з плати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у загальному розмірі 588304,18 грн. Заборгованість з плати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях, утворилась внаслідок несплати сум зобов'язань самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях з екологічного податку:
- податкова декларація з екологічного податку від 12.04.2018 на суму 173951,52 грн;
- податкова декларація з екологічного податку від 12.07.2018 на суму 212541,46 грн;
- податкова декларація з екологічного податку від 17.10.2018 на суму 201811,20 грн (а.с. 24-26).
У зв’язку з несплатою відповідачем сум зобов'язань самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях з екологічного податку, позивачем також нараховано пеню у розмірі 166890,80 грн (а.с. 13-23).
З метою погашення податкового боргу позивачем було направлено на адресу відповідача листом з рекомендованим повідомленням податкову вимогу за № 6075-17 від 15.11.2017, яку відповідач отримав 24.11.2017 (а.с. 10).
Станом на 05.04.2018 за відповідачем обліковується податковий борг з плати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у розмірі 1794354,10 грн, що підтверджується обліковими картками платника податку та розрахунком суми заборгованості (а.с. 12-23).
Строки добровільної сплати узгоджених податкових зобов'язань сплинули, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня і у спірних правовідносинах належним позивачем є Головне управління ДФС у Луганській області.
Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
На підставі п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 250.1 та п. 250.2 ст. 250 ПКУ базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники екологічного податку, крім тих, які визначені пунктом 250.2 статті 250 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Відповідно до п.49.16 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний погасити податкове зобов’язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим кодексом.
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 95.1, 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивачем здійснено заходи по стягненню податкового боргу з платника податків, передбачені законодавством, але вони не призвели до погашення податкового боргу, податковий борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с. 13-23).
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства “Сєвєродонецьккомунсервіс” про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства “Сєвєродонецьккомунсервіс” (місце знаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Гагаріна, будинок 89, код ЄДРПОУ 03327983) кошти за податковим боргом з екологічного податку з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника у загальній сумі 755194,98 грн. (сімсот п’ятдесят п’ять тисяч сто дев’яносто чотири гривні 98 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_1