
11.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
21 січня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4382/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
21 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – позивач, ГУ ПФУ в Луганській області) до управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області (далі – відповідач, УДВС ГТУЮ у Луганській області), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 05.12.2018 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України Луганській області штрафу у розмірі 5100,00 грн у виконавчому провадженні № 57649602.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 09.11.2018 головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області відкрито виконавче провадження № 57649602 з примусового виконання виконавчого листа № 812/1627/18, виданого 26.09.2018 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.
Листом № 16630/03-01 від 30.11.2018 позивач повідомив відповідача, що на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 по справі № 812/1627/18 ГУ ПФУ в Луганській області 23.10.2018 року здійснено перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01.09.2016 року по 30.04.2018 рік відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.
Зазначений припис Луганського окружного адміністративного суду в частині перерахувати виконано в повному обсязі.
Пенсію у новому розмірі ОСОБА_1 отримав вже у листопаді 2018 року та в подальшому виплата здійснюється в урахуванням рішення суду.
З посиланням на статтю 8 Закону № 2262, частини першу, другу статті 23, пункти 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України позивач зазначив, що не наділений правом самостійно, без правового регулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету, здійснювати виплату коштів. Відповідно, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов’язання виплати пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому інші кошти, які могли б бути спрямовані на виконання рішення суду, в ГУ ПФУ в Луганській області відсутні.
Тому решта суми доплати по проведеному перерахунку за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 нарахована на додаткову відомість в сумі 8047,60 та буде виплачена після забезпечення фінансування.
Позивач зазначив, що Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зважаючи на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості з пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017, тобто чинного підзаконного нормативно-правового акту, не застосувати який орган головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не вправі, та який визначає порядок виплати перерахованих пенсій, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення.
05.12.2018 головним державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу, згідно якої за невиконання рішення суду, на позивача, на підставі ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження", накладено штраф у розмірі 5100,00 грн.
Позивач вважає дану постанову протиправною, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить до виплати пенсіонеру, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Листом від 06.07.2018 № 22434/23-21 ПФУ довів, що сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направив її до Міністерства соціальної політики України як до головного розпорядника бюджетних коштів.
Крім того, відсутність такого виду фінансування підтверджується також постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», в якій зазначено, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2107 року обчислюється органами ПФУ станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному цією постановою. Виплата вказаних сум у 2019 році не передбачена.
Верховний Суд України неодноразово приходив до висновку (постанови від 24.03.2015 № 21-66а15, від 26.05.2015 № 21-199а15), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення за таких обставин штрафу на боржника ще більш ускладнює його фінансове становище, тому відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, та, відповідно, накладення штрафів державними виконавцями.
17.12.2018 головним управлінням здійснено запит до ПФУ про виділення коштів на виплату ОСОБА_1, до цього часу кошти не надходили.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 22.12.2018 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків (арк. спр. 17).
10.01.2019 позивачем усунуто недоліки позовної заяви (арк. спр. 20-25).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 11.01.2019 справу прийнято до провадження та відкрито провадження у справі (арк. спр. 1-2).
Представник позивача у судове засідання не прибув, у позовній заяві просив розглядати справу без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав відзив на адміністративний позов від 18.01.2019 за вх. № 3193/2019, у якому просив розглянути справу без його участі та заперечував проти позовних вимог з таких підстав.
На виконанні у ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області знаходиться виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 № 812/1627/18 про зобов’язання ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат.
09.11.2018 державним виконавцем, керуючись вимогами Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження” направлено вимоги боржнику щодо стану виконання рішення суду та попереджено про наслідки невиконання рішення суду.
На адресу ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області надійшла відповідь від боржника, з якої встановлено, що рішення суду не виконано.
05.12.2018 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону України “Про виконавче провадження”, винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн, і копію постанови направлено боржнику для виконання.
Державним виконавцем, керуючись ст. ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ГУ ПФУ в Луганській області до Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області для притягнення до кримінальної відповідальності згідно статті 382 Кримінального кодексу України.
У межах виконавчого провадження НУ ПФУ в Луганській області здійснило перерахунок та зобов’язано здійснити виплату за вказаним перерахунком у повному обсязі, оскільки це визначено судовим рішенням, тобто зобов’язання виплати суми перерахунку у повному обсязі здійснюється ГУ ПФУ в Луганській області не у добровільному порядку за приписами постанови КМУ № 103, а у примусовому порядку на виконання судового рішення. Тому, на думку відповідача, застосування приписів постанови № 103 ж безпідставним та суперечить вимогам спеціального Закону України «Про виконавче провадження», який регулює порядок примусового виконання судового рішення.
Станом на 17.01.2019 боржником рішення суду не виконано.
Відповідач зазначив, що застосування правової позиції Верховного Суду України не спростовують вище викладених тверджень, оскільки відсутність фінансування ГУ ПФУ в Луганській області не доведена документально, не надано доказів вчинення будь-яких дій на отримання фінансування для виконання судового рішення.
Таким чином, накладаючи штраф постановою від 05.12.2018 на ГУ ПФУ в Луганській області, державний виконавець діяв у межах своїх повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача з посиланням на норми Закону України “Про виконавче провадження” просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (арк. спр. 39-43).
Згідно із частиною дев’ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 у справі № 812/1627/18 у задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 94000, Луганська область, м. Кадіївка, вул. Одеська, буд. 11 а, кв. 6; фактичне місце проживання: 93404, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію відмовлено повністю (арк. спр. 29-33).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.09.2018 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року у справі № 812/1627/18 скасовано, прийнято нову постанову, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання перерахувати і виплатити пенсію – задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення; зобов’язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат (арк. спр. 34-38).
За даними КП «ДСС» рішення у справі № 812/1627/18 набрало законної сили 18.07.2018.
26.09.2018 стягувачем отримано виконавчий лист № 812/1627/18 (арк. спр. 90-91).
09.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до ВПР УДВС ГТУЮ у Луганській області із заявою про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 812/1692/18 (арк. спр. 88-89).
Постановою від 09.11.2018 головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 57649602 з примусового виконання виконавчого листа № 812/1627/18, виданого 26.09.2018 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов’язання ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат (арк. спр. 87).
03.12.2018 головним державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області направлено вимогу № 7084 до ГУ ПФУ в Луганській області щодо надання інформації стосовно повного та фактичного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/1627/18 (арк. спр. 84-85).
Листом № 16630/03-01 від 30.11.2018 позивач повідомив відповідача, що на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 по справі № 812/1627/18 ГУ ПФУ в Луганській області 23.10.2018 здійснено перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01.09.2016 року по 30.04.2018 рік відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат (арк. спр. 80-81).
Постановою головного державного ВПВР УДВС ГТУЮ у Луганській області ОСОБА_2 від 05.12.2018 ВП № 5764960 накладено штраф на ГУПФУ в Луганській області за невиконання судового рішення по справі № 812/1627/18 на користь держави в розмірі 5100 грн (арк. спр. 78-79).
Звітом від 13.12.2018 № 17432/03-01 ГУПФУ в Луганській області повідомило відповідача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 по справі № 812/1627/18 управлінням пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян 23.10.2018 здійснено перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22/2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат. Пенсію в новому розмірі ОСОБА_1 отримав у листопаді 2018 року та в подальшому виплата здійснюється з урахуванням рішення суду. Решта суми доплати по проведеному перерахунку за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 нарахована на додаткову відомість в сумі 8047,60 грн та буде виплачена після забезпечення фінансування (арк. спр. 74-75).
Вирішуючи справу по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Надаючи оцінку доводам позивача про те, що відсутня можливість виплатити заборгованість з пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі через відсутність фінансування, суд зазначає таке.
Положеннями статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини другої статті 74 Закону України “Про виконавче провадження” рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Також згідно із статтею 75 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону України “Про виконавче провадження”, зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
З аналізу викладеної норми слідує, що негативні наслідки у вигляді накладення штрафу за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення настають за умови його невиконання без поважних причин.
Приписами абзацу другого пункту 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 визначено, що Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об’єднаними управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункти 2, 4 пункту 4 вказаного Положення).
Отже, невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Даний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Щодо доводів відповідача про неможливість застосування такої практики Верховного Суду, оскільки відсутність фінансування не доведена документально, суд зауважує, що згідно з листом ПФУ від 16.07.2018 № 22434/23-21, ПФУ сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та направив її до Міністерства соціальної політики України як до головного розпорядника бюджетних коштів (арк. спр. 12-14).
Крім того, листом від 17.12.2018 № 17639/04 ГУПФУ в Луганській області запросило виділити кошти для забезпечення виконання рішень суду по військових пенсіях, згідно виконавчих проваджень, серед яких значиться й ОСОБА_1 (арк. спр. 25).
Відтак, позивач вчинив, всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій.
Також суд зазначає, що у виконавчому листі від 26.09.2018, виданому Луганським окружним адміністративним судом у справі № 812/1627/18, міститься вимога про зобов’язання ГУПФУ в Луганській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2016 по 30.04.2018 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22-2018 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням проведених раніше виплат (арк.спр. 90-91).
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі – постанова КМУ № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції та внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Порядок № 45).
Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Головним управлінням ПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 29.03.2018 № 400/111/22/2018 за період з 01 вересня 2016 року по 30 квітня 2018 року, зокрема, визначено суму заборгованості з пенсії з 01.09.2016 по 30.04.2018 та встановлено порядок її виплати, визначений постановою № 103.
Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі № 818/1076/18 зазначив, що постанова Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-ХІІ та Постанови КМУ №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зважаючи на те, що в резолютивній частині рішення суду не зазначено порядку і способу виконання цього рішення, не йдеться про одноразову виплату (стягнення) заборгованості з пенсії з 01.09.2016 по 30.04.2018, та з врахуванням чинної постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, тобто чинного підзаконного нормативно – правового акта, не застосовувати який орган УПФУ не вправі, та який визначає порядок виплати перерахований пенсій, в межах спірних правовідносин відсутні підстави для накладення штрафу за невиконання судового рішення, оскільки воно виконується позивачем у відповідності з вимогами чинного на теперішній час законодавства.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн згідно з платіжним дорученням від 17.12.2018 № 85 (арк.спр. 20).
В межах спірних правовідносин суб’єктом владних повноважень є відповідач, правомірність рішення якого оскаржено позивачем – учасником виконавчого провадження.
Таким чином, витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГТУЮ у Луганській області, структурним підрозділом якого є відповідач.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 05.12.2018 про накладення штрафу у виконавчому провадженні ВП № 57649602.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області (код ЄДРПОУ 34941884, 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя ОСОБА_3