Рішення № 79308007, 17.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
1140/3385/18
Номер документу
79308007
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2019 року справа № 1140/3385/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Петренко О.С.

за участю секретаря судового засідання – Толстової О.І.

представника позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

представника третьої особи - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ТОВ "Олександрійський завод підйомно – транспортного устаткування"

до відповідача: Головного управління ДФС у Кіровоградській області,

третя особа: Державна фіскальна служба України,

про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення №0001001203 від 23.08.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, незаконним та таким, що винесено всупереч податковому законодавству та на підставі акту, в якому відображені порушення, що не відповідають дійсності.

Ухвалою суду від 14 грудня 2018 року справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.1).

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України (а.с.148-151).

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, зі змісту якого встановлено, що позивачем не погоджується з обставинами, викладеними представником відповідача у відзиві, оскільки вони повністю дублюють висновки Акту перевірки, які не відповідають дійсним обставинам справи (а.с.159-161).

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали в повному обсязі, пославшись на обставини, викладені в письмовому відзиві на позов.

Представник третьої особи у судовому засіданні надав усні пояснення.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, третьої особи, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку ТОВ "Олександрійський завод підйомно – транспортного устаткування" з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2018 року, результати якого оформлено актом перевірки №358/11-28-12-03/39278832 від 09.08.2018р. (а.с. 12-16).

В акті перевірки податковим органом, зафіксовано наступні порушення:

-п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України в частині достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на поточний рахунок платника податку за червень 2018 року, в результаті чого, на підставі п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України упереджено заявлену суму бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку по податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2018 року на загальну суму 99 000,00 грн. та зменшено суму від’ємного значення сум ПДВ за червень 2018 року в розмірі 26000,00 грн.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, податковим органом прийнято, зокрема:

податкове повідомлення – рішення форми «В1» від 23 серпня 2018 року №0001001203, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 99000,00 грн. та нараховано суму штрафних санкцій в розмірі 24750,00 грн. (а.с.17-18).

Так, зі змісту акту перевірки, судом встановлено, що причиною виникнення від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту (із зазначенням частки загальної суми податкового кредиту) звітного (податкового) періоду, виникло від’ємне значення за червень 2018 року в розмірі 204297 грн., що становить 66 % від загальної суми податкового кредиту, є відображення від’ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (ряд.16 декларації) в розмірі 187595 грн., зокрема:

-125000грн. – від’ємне значення по податковому повідомленню – рішенню від 02.07.2018 р. №0000761203 (ряд.16.3)

-62595 грн. – від’ємне значення період виникнення березень 2018 року в розмірі 34829,00 грн. та травень 2018 року в розмірі 27766,00 грн. (ряд. 16.1)

- 16702,00 грн. - від’ємне значення за червень 2018 року (різниця між податковим кредитом за червень 2018 р. в розмірі 121882 грн. та податковими зобов’язаннями за червень 2018року в розмірі 105180 грн.)

Зазначене від’ємне значення виникло за рахунок придбання – електротельфер, електрод, сопло, труба, лист, круг та платником відображено в додатку 2 «Довідка про суми від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» до декларації з ПДВ червень 2018 року (стор. 2 Акту перевірки) (а.с.13).

Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України, бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Алгоритм дій платника податку та державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ, визначено ст.200 ПК України.

Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з підпунктом «б» п.200.4 ст.200 ПК України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Пунктом 200.7 ст.200 ПК України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Cудом встановлено, що ТОВ "Олександрійський завод підйомно – транспортного устаткування" подано до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ за квітень 2018 року №9097425402 з заявленою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку в розмірі 125000,00 грн.

При камеральній перевірці в червні 2018 року, за результатом якої складено акт №277/11-8-12-03/39278832 від 15.06.2018 р. порушень щодо підтвердження від’ємного значення не виявлено, але виявлено порушення щодо хронології формування від’ємного значення за лютий-квітень 2018 року (додаток 3 до податкової звітності з ПДВ), в зв’язку з чим відмовлено в бюджетному відшкодуванні та прийнято податкове повідомлення – рішення №0000761203 від 02.07.2018 року за формою «В3».

Посадовими особами товариства вказане вище повідомлення - рішення отримано 04.07.2018 року та оскаржено не було.

Так, посадовими особами контролюючого органу в акті перевірки зазначено, що дата узгодження податкового повідомлення – рішення форми «В3» №0000761203 від 02.07.2018 року є липень 2018 року (стор. 4 Акту перевірки).

17 липня 2018 року позивачем подано податкову декларацію з ПДВ за червень 2018 року №9148044712, в якій відображено за формою «В3» в рядку 16.3 раніше визначену в акті перевірки суму 125000,00 грн. (а.с.25-26).

При цьому, судом встановлено, що у податковій декларації з ПДВ за червень 2018 року було відображено:

податкові зобов’язання (р.1.1) – 105180

податковий кредит (р.17) – 309477 (який складається з: р. 10.1 =121822; р.16.1=62595; р.16.3 =125000), з заявленою сумою до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 99000,00 грн. Залишок від’ємного значення ПДВ (ряд.21) = 105297,00 грн. (а.с.25-30).

Однак, за результатами проведеної камеральної перевірки, оформленої актом №358/11-28-12-03/39278832 від 09.08.2018 року, посадовою особою контролюючого органу встановлено порушення п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України та пп.5 п.4 розд. 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, що призвело до неправомірного декларування суми від’ємного значення.

У відповідності п.200.8 ст.200 ПК України, до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п. 200.9 ст. 200 ПК України).

Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Мінфіну України від 28.01.2016 № 21 (далі - Порядок № 21).

Відповідно до п.1, п.2 розділу ІІІ (Порядок оформлення та подання податкової звітності) Порядку № 21, декларація подається платником у визначений у пункті 5 розділу II цього Порядку строк за формою, встановленою на дату подання.

До декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Декларація та додатки до неї, а також інша податкова звітність з податку на додану вартість, зазначена у пункті 6 розділу І цього Порядку, подаються до контролюючого органу за місцем обліку платника податку відповідно до встановленого законодавством порядку сплати податку.

Пунктом 6 розділу ІІІ (Порядок оформлення та подання податкової звітності) Порядку № 21 визначено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

У рядках податкової звітності, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

Згідно п. 10. Розділу ІІІ (Порядок оформлення та подання податкової звітності) Порядку № 21 додатками до декларації є:

1) розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1) (додаток 1);

2) довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) (додаток 2);

3) розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3) (додаток 3);

Відповідно до Розділу V (Порядок заповнення податкової декларації) Порядку № 21:

4. Розділ II "Податковий кредит":

до розділу II "Податковий кредит" (рядки 10, 11 та 13 декларації) включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з податком на додану вартість (рядки 10.1 та 10.2) або без податку на додану вартість (рядок 10.3) товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (рядки 11.1 та 11.2), отриманих на митній території України від нерезидента послуг (рядок 13).

у рядку 16 відображається від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду.

У рядок 16.1 переноситься значення рядка 21 декларації за попередній звітний (податковий) період.

У рядку 16.2 вказуються суми збільшення/зменшення залишку від'ємного значення за результатами уточнюючих розрахунків, поданих протягом звітного (податкового) періоду.

У рядку 16.3 вказується сума збільшення/зменшення від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу, що узгоджена протягом звітного (податкового) періоду.

У рядку 16.3 також вказується підтверджена за результатами документальної перевірки контролюючого органу сума від'ємного значення реорганізованого платника податку, що переноситься до податкового кредиту правонаступника (за умови подання таким правонаступником заяви (таблиця 3 додатка 2) у складі податкової декларації за звітний (податковий) період).

У разі заповнення рядків 16.2 та/або 16.3 обов'язковим є заповнення таблиці "Збільшено/зменшено залишок від'ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючого розрахунку".

В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ГУ ДФС у Кіровоградській області за результатами проведення камеральної перевірки податкової звітності з ПДВ ТОВ "ОЗПТУ" за квітень 2018 року винесено податкове повідомлення – рішення форми «В3» №0000761203 від 02.07.2018 року .

Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що вищевказане податкове повідомлення – рішення посадовими особами позивача отримано 04.07.2018 року засобами поштового зв’язку та протягом липня 2018 року узгоджено, оскільки відповідно до вимог ст.56 ПК України не оскаржувалось.

Представник позивача вказане не спростував.

Враховуючи викладене, в судовому засіданні знайшов підтвердження факт узгодження податкового повідомлення – рішення форми «В3» №0000761203 від 02.07.2018 року саме в липні 2018 року.

Отже, згідно з приписами чинного законодавства, звітним податковим періодом, в якому у позивача виникло право на збільшення суми від’ємного значення в розмірі 125000,00 грн. – є податкова звітність з ПДВ за липень 2018 року.

Однак, позивач вищевказане податкове повідомлення – рішення відображено в таблиці «Збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення – рішення та/або уточнюючого розрахунку» в податковій декларації з ПДВ за червень 2018 року від 18.07.2018 року №9148044712.

Розділ III "Розрахунки за звітний період":

1) якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації.

У рядку 18 вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду та сплачується до загального фонду державного бюджету у порядку, визначеному у статті 200 Кодексу;

2) якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.

При від'ємному значенні суми податку на додану вартість, розрахованої інвестором (оператором) за угодою про розподіл продукції, така сума підлягає відшкодуванню інвестору (оператору) в порядку та строки, передбачені угодою про розподіл продукції, затвердженою Кабінетом Міністрів України. При цьому інвестор (оператор) має право на автоматичне бюджетне відшкодування такої суми в повному обсязі.

З рядка 19 визначається сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 19.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).

У разі якщо сума від'ємного значення (рядок 19) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 19.1 не заповнюється.

Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 19.1;

3) сума від'ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), зазначається у рядку 20;

4) сума від'ємного значення (рядок 20 у декларації):

зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) (відображається у рядку 20.1);

підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2).

Платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.

Значення рядка 3 таблиці 1 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 20.2 декларації;

зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

При заповненні рядка 20.2 обов'язковим є подання (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Залишок від'ємного значення після вирахування суми податкового боргу та суми бюджетного відшкодування (рядок 20 - рядок 20.1 - рядок 20.2) відображається у рядку 20.3;

5) сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3), відображається у рядку 21 та переноситься до рядка 16.1 наступного звітного (податкового) періоду.

Також позивачем сума від’ємного значення в розмірі 125000,00 грн. відображено в рядку 16.3 податкової звітності з ПДВ за червень 2018 року та платником податків частково, а саме в розмірі 99000,00 грн. задекларовано до бюджетного відшкодування, відповідно до додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» від 18.07.2018р. №9148044741за червень 2018 року, а решту в сумі – 26000 грн. зараховано до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду та включена в додаток 2 «Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду» від 18.07.2018р.

Так, в судовому засіданні встановлено, що позивач не спростовує допущене порушення, однак не погоджується з формою прийнятого податкового повідомлення – рішення, оскільки форми «В1» та «В3» різняться правом на бюджетне відшкодування.

Також стороною позивача було зазначено про невідому йому суму в оскаржуваному ППР, але представником відповідача зазначено у судовому засіданні про описку.

Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що окремі недоліки, допущені податковим органом при оформленні податкового повідомлення-рішення не впливають на факт доведеності складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення.

Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту видається можливим чітко встановити його зміст (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли окремі елементи спірного рішення є недотриманими.

Отже, враховуючи те, що зі спірного податкового повідомлення-рішення можливо встановити його зміст та враховуючи наявність в матеріалах справи розрахунку штрафу, а факт порушення не заперечується позивачем, таке податкове повідомлення-рішення слід розцінювати як податкове повідомлення-рішення з окремими дефектами, які не змінюють суті спірного рішення.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.08.2018 року ( справа №802/1198/16-а, провадження № №К/9901/36492/18).

Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Підсумовуючи вищевикладене, суд вважає, що обставини, на які посилається позивач як підставу своїх правомірних дій, не знайшли свого обґрунтування в ході судового розгляду та не підтверджуються матеріалами справи, а тому в задоволені позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову ТОВ "Олександрійський завод підйомно – транспортного устаткування" до Головного управління ДФС у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог Державна фіскальна служба України про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено та підписано 22.01.2019 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_5