
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 року м. Київ Справа № 810/272/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справуза позовомОСОБА_1доСквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіпровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сквирського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача, що виявились у відмові здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто"; зобов’язати відповідача, починаючи з 17.07.2017, здійснити перерахунок та подальше нарахування позивачу пенсії на підставі наведеної вище довідки, з урахуванням вже виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Відкритого акціонерного товариства "Сквира-Авто" від 28.12.2005 № 125 про заробітну плату, одержану ним за роботу в населених пунктах зони відчуження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Копії зазначеної ухвали направлено сторонам рекомендованими поштовими відправленнями.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, про що свідчать наявні у матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень (а.с. 33, 34).
Представник відповідача позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що місце проведення робіт та кількість відпрацьованих позивачем годин в зоні відчуження, вказані у довідці Відкритого акціонерного товариства "Сквира-Авто" від 28.12.2005 № 125, не підтверджено відповідними первинними документами.
За наведених обставин представник відповідача вважає, що Сквирське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області та його посадові особи діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач у свою чергу подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що усі відомості, що містяться у наведеній вище довідці, підтверджено первинними документами та судовим рішення про встановлення факту тривалості робочого часу позивача у зоні відчуження під час відрядження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом ІІ групи, причина інвалідності якого - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Вказані обставини підтверджуються даними, наведеними в довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії КІО-1 № 249459, експертному висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв’язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 06.10.2005 № 5561-8646 та посвідченнях серії А № 425449 та серії ААБ № 037997, виданих позивачу, відповідно, 02.12.2005 та 13.03.2009 (а.с. 9, 10, 11, 12).
22.12.2017 позивач звернувся до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто", відповідно до даних якої позивачу за період з 07.07.1986 по 13.07.1986 була нарахована заробітна плата у загальному розмірі 864,29 крб (а.с. 19).
Листом від 05.01.2018 № 143/2-01 Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі наведеної вище довідки посилаючись на те, що перевіркою, проведеною територіальним органом Пенсійного фонду України, не підтверджено місце проведення позивачем робіт та кількість відпрацьованих ним годин в населених пунктах зони відчуження.
Вважаючи, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження є протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до частини першої статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В силу приписів частини третьої статті 54 Закону № 796-XII умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.01.2012 визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі – Порядок № 1210).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з підпунктом 4 пункту 3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі – Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що розмір заробітної плати, визначений у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також їх правонаступниками за роботу в населених пунктах зони відчуження особам, які перебували з ними у трудових відносинах, є підставою для їх врахування при нарахуванні пенсії, призначеної за Законом № 796-XII.
При цьому невід'ємною складовою видачі таких довідок є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в них, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку (особовими рахунками, розрахунково-платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією).
Відповідно до пункту 4.1 цього ж Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі (пункт 4.2 Порядку 22-1).
Таким чином, територіальний орган Пенсійного фонду України, будучи наділеним повноваженнями перевірки обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження протягом 1986-1990 років, має право на вчинення однієї з наступних юридичних дій: 1) перерахунку особі, яка звертається, пенсії на підставі поданої нею довідки; 2) звернення до підприємств, установ та організацій, що видали довідку про заробітну плату, фізичних осіб для подання ними додаткових документів, а у разі встановлення факту необґрунтованості видачі такої довідки – відмови особі у перерахунку пенсії на підставі цієї довідки.
Відтак територіальні органи Пенсійного фонду України, відмовляючи у перерахунку пенсії з підстав недостовірності та/або недостатності документів, повинні встановлювати всі фактичні обставини, що перешкоджають такому перерахунку.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що у період з 27.01.1979 по 14.08.1986 позивач працював у Сквирському автотранспортному підприємстві 09047 на посаді водія, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією трудової книжки (зворотній бік а.с. 13).
Як вбачається з даних, наведених у дорожньому листі та довідці Відкритого акціонерного товариства «Сквира-Авто» № 124, у період з 07.07.1986 по 13.07.1986 позивач був відряджений для виконання робіт в зоні відчуження – перевезення вахтових працівників (а.с. 16, 17).
Судом також встановлено, що довідкою Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації від 14.03.2008 № 01-08/266 підтверджено участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Київської області у період з 07.07.1986 по 13.07.1986.
Крім того, факт прийняття позивачем участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у наведений вище період та кількість відпрацьованих ним годин за час відрядження досліджувались Сквирським районним судом Київської області в рамках цивільної справи № 2-1109/2004р. Так, предметом розгляду даної справи було встановлення факту тривалості робочого часу позивача в зоні відчуження у період з 07.07.1986 по 13.07.1986.
За результатами розгляду вказаної вище справи Сквирським районним судом Київської області прийнято рішення від 04.11.2004, яким встановлено факт перебування ОСОБА_1 з 07.07.1986 по 13.07.1986 у відрядженні в м. Прип’ять та м. Чорнобиль в якості водія з тривалістю робочого часу за час відрядження щоденно в зоні відчуження - 21 година: 19 годин – в м. Прип’ять та 2 години – в м. Чорнобиль.
У подальшому Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто" видано довідку від 28.12.2005 № 125, відповідно до якої за період, зазначений у вказаному вище судовому рішенні, позивачу була нарахована заробітна плата в розмірі 864,19 крб. (зворотній бік а.с. 19).
Як вже зазначалось судом вище, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії на підставі вказаної вище довідки, відповідач посилається на те, що проведеною спеціалістами територіального управління Пенсійного фонду України перевіркою не підтверджено місце проведення позивачем робіт в зоні відчуження та кількість відпрацьованих ним годин.
Таким чином, відповідач поставив під сумнів зміст довідки Відкритого акціонерним товариством "Сквира-Авто" від 28.12.2005 № 125, виданої з урахуванням фактів, встановлених рішенням Сквирського районного суду Київської області від 04.11.2004 у справі № 2-1109/2004р., в частині місця проведення позивачем робіт та кількості відпрацьованих ним годин.
При цьому сума нарахованої підприємством позивачу заробітної плати за період роботи в зоні відчуження відповідачем не оспорюється.
Водночас жодних документальних свідоцтв, які б свідчили про оскарження відповідачем рішення Сквирського районного суду Київської області від 04.11.2004 у справі № 2-1109/2004р або визнання довідки від 28.12.2005 № 125 у судовому порядку недійсною, Сквирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області суду не надано.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що роз’яснення Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.1996 № 02-105-013, який відповідач використав для обґрунтування відмови у перерахунку позивачу пенсії, не є нормативно-правовим актом, носить лише інформаційно-роз’яснювальний характер та не утворює підстав для встановлення чи відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до даних, що містяться у довідці.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі наведеної вище довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто", є такими, що підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог позивача про зобов’язання відповідача здійснити з 17.07.2017 перерахунок та подальше нарахування позивачу пенсії на підставі наведеної вище довідки, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, призначена пенсія підлягає перерахунку з дня звернення пенсіонера для її перерахунку із відповідною заявою, а саме: з 1 числа місяця у разі звернення пенсіонера до 15 числа цього місяця включно та з першого числа наступного місяця у разі його звернення після 15 числа.
Як вже зазначалось судом, 22.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто".
Вказані обставини не заперечуються відповідачем та підтверджуються штампом вхідної кореспонденції на заяві позивача від 21.12.2017, з якого вбачається, що вказану заяву прийнято Сквирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області 22.12.2017 (а.с. 20).
За таких обставин, з урахуванням наведених вище положень законодавства, право на підвищення пенсії, тобто на її перерахунок на підставі вказаної вище довідки, виникло у позивача з 01.01.2018.
При цьому позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача здійснювати позивачу нарахування пенсії на підставі довідки від 28.12.2005 № 125 і у подальшому не підлягають задоволенню з огляду на положення частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки право на звернення до суду виникає у позивача у разі порушення його прав, свобод чи інтересів, у зв’язку з чим вимоги на майбутнє не можуть бути предметом розгляду у суді.
Крім того, судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу змінювати правове регулювання суспільних відносин в майбутньому.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача з 01.01.2018 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто", з урахуванням вже виплачених сум.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оскільки позивач в силу приписів статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення сторонами інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, суду не надано, судові витрати розподілу та стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправними дії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (ідентифікаційний код 41249465, місцезнаходження: 09001, Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Богачевського, 18), що виявились у відмові здійснити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 09001, Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Карла Лібкнехта, 95) перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто".
3.Зобов’язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (ідентифікаційний код 41249465, місцезнаходження: 09001, Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Богачевського, 18), починаючи з 01.01.2018, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 09001, Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Карла Лібкнехта, 95) пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 28.12.2005 № 125, виданої Відкритим акціонерним товариством "Сквира-Авто", з урахуванням вже виплачених сум.
4.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Суддя Харченко С.В.