Рішення № 79307836, 22.01.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
0940/2436/18
Номер документу
79307836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2019 р. справа № 0940/2436/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання незаконними дій щодо відмови в призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах та зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також виплату недоплаченої суми пенсії з 30.08.2018, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1.) 20.12.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі по тексту також - відповідач, Надвірнянське об'єднане управління ПФУ в області) про визнання незаконними дій щодо відмови в призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах та зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також виплату недоплаченої суми пенсії з 30.08.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що відповідачем протиправно, в порушення вимог статті 46 Конституції України, статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, відмовлено у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 5 років, посилаючись на відсутність у позивача первинних документів, які б підтверджували участь останнього у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При зверненні 16.11.2018 до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, ним було подані всі необхідні документи для призначення такої пенсії, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; оригінали довідок, які підтверджують, виконання позивачем роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 29.08.1986 по 31.08.1986; інші документи про стаж роботи та заробітну плату. Додаткових уточнюючих документів не має можливості представити, оскільки всі документи (посвідчення про відрядження, дорожні листи, товарно-транспортні накладні) здавалися по основному місцю роботи, на підставі яких виплачувалася заробітна плата, у ВАТ "Надвірнянське АТП 12655", яке 24.02.2010 ліквідоване. Вважає, що пенсія йому повинна бути призначена з 30.08.2018, оскільки із заявою про призначення пенсії він звернувся 16.11.2018, тобто у відповідності до норм статті 45 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Враховуючи вказане, позивач просить суд визнати незаконними дії Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ області щодо відмови в призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах та зобов'язати призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та виплатити недоплачені суми пенсії з 30.08.2018.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2018 відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.01.2019 із відповідними письмовими доказами (а.с.27-29, 30-36). У відзиві представник Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ області зазначив, що відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначається особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, із зменшення пенсійного віку на 10 років. Для призначення пільгової пенсії, відповідно до абзацу 9 пункту підпункту 5 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року за №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Як зазначає відповідач, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 за №1210, якщо довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вона повинна містити посилання на первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи. Відповідач стверджує, що позивачем, при зверненні із заявою про призначення пільгової пенсії, не представлено архівні довідки або інші первинні документи, видані після 1986 року, що не дає можливість визначити період перебування (роботи) у зоні відчуження. З урахуванням наведеного, вказує на відсутність підстав для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшення пенсійного віку. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами, вивчивши відзив на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 29.03.1993 (а.с.10).

16.11.2018, позивач звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ області із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 5 років (а.с.30-31).

При цьому, ОСОБА_1 долучив, серед іншого, трудову книжку серії НОМЕР_3 від 16.07.1981, архівну довідку за №С-563-566/04-01 від 25.10.2018 про заробітну плату за період страхового стажу до 2001 року, посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 від 29.03.1993, документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: довідку №56 від 09.03.1993 і архівну довідку від 09.11.2018 за №С-589/04-01 (а.с. 11, 12, 13-14, 15).

Так, згідно записів 8-13 у трудовій книжці позивача, ОСОБА_1 18.05.1985 прийнятий на роботу у Автоколону 2258 на посаду водія 3-го класу на автомобіль категорії "С"; 03.07.1986 позивач переведений на автомобіль марки КАМАЗ-5511; 17.06.1987 Автоколона 2258 перейменована в Надвірнянське АТП 12655; 19.07.2001 ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням (а.с.11, зворотній бік а.с.12).

Вищенаведене відображається у архівній довідці №С-589/04-01 від 09.11.2018, згідно якої ОСОБА_1 з 18.05.1985 прийнято на роботу у ВАТ "Надвірнянське АТП 12655" водієм 3-го класу згідно категорії "С" водійського посвідчення в загін №3 з тижневим випробувальним терміном і двотижневим стажуванням з 15.051985 по 28.05.1985 (наказ №164-к від 17.05.1985). В подальшому ОСОБА_1 простажовано на машину марки КАМАЗ-5511 з 03.07.1986 по 09.07.1986 включно для подальшої роботи на цій машині (наказ №166-к від 03.06.1986). ОСОБА_1 - водія автокрана, звільнено з роботи 19.07.2001 згідно статті 38 КЗпП України, за власним бажанням (наказ №23-к віл 19.07.2001) (а.с.12).

Відповідно до довідки №56 від 09.03.1993 ОСОБА_1, за роботу в м. Чорнобиль в період з 29.08.1986 по 31.08.1986 по місцю роботи у ВАТ "Надвірнянське АТП 12655" виплачена заробітна плата в сумі 55 карбованців 38 копійок, з урахуванням коефіцієнта 2 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 за №207-7 (а.с.15).

Відповідач, листом від 26.11.2018 за №5405/03, відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", вказавши на недостатність представлених і відсутність у позивача необхідних (первинних) документів для призначення пенсії за віком, із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Повідомив про необхідність представлення позивачем архівних довідок або інших первинних документів, виданих після 1986 року (періоду роботи ліквідації аварії на ЧАЕС) для можливості визначення періоду перебування (роботи) в зоні відчуження. Також звернув увагу, що первинними є ті документи, які складені в період роботи в зоні відчуження (а.с. 20-21).

Не погоджуючись із відмовою органу пенсійного фонду у призначенні пенсії за віком із застосуванням положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (із зменшенням пенсійного віку на 5 років), ОСОБА_1 звернувся в суд з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 за №796-ХІІ (надалі також по тексту - Закон №796-ХІІ).

Статтею 10 Закону №796-XII передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Так, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років, а учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років (абзаци 1-3 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ).

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали (безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження) визначену кількість днів у зоні відчуження у відповідний період.

Згідно частин 3, 4 статті 65 Закону №796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" від 04.02.1997 за №135, визнано за необхідне провести у період до 1 травня 1998 року перевірки правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" згідно з Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за №51.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 за №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі по тексту також - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Зокрема, відповідно до пункту 5 Порядку №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.

Згідно із частинами 1, 4 статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

В свою чергу, довідки про період проживання, роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року за №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом №796-ХІІ).

Судом уже зазначалось вище, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься копія посвідчення серії НОМЕР_2 від 29.03.1993 (а.с.10).

Вказане посвідчення містить штамп із відміткою "Перереєстровано" та запис про дату перереєстрації - 29.04.1998, що свідчить про здійснення перевірки правильності видачі позивачу посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", згідно з Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року за №51.

З урахуванням встановлених обставин, у суду відсутні сумніви стосовно наявності у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З приводу наявності у позивача права на призначення пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років, суд відмічає наступне.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 при звернення 16.11.2018 до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ області для призначення пенсії за віком, на підтвердження участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС долучив посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 від 29.03.1993, довідку №56 від 09.03.1993, архівну довідку від 09.11.2018 за №С-589/04-01 (а.с. 10, 12, 15).

Суд зазначає, що довідка №56 від 09.03.1993 містить чіткі відомості щодо місця перебування позивача та періоду в зоні відчуження, а саме в м. Чорнобиль в період часу з 29.08.1986 по 31.08.1986, тобто три календарні дні, як того вимагає абзац 3 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ (а.с. 15).

У даній довідці зазначено розмір заробітної плати 55 карбованців 38 копійок, яку виплачено позивачу по місцю роботи в Надвірнянському АТП 12655.

Слід відзначити, що відповідач ні у відповіді №5405/03 від 26.11.2018 на заяву позивача від 08.11.2018, ні у відзиві на позов, не зазначає в чому саме невідповідність довідки №56 від 09.03.1993, чи в якій частині такий документ не відповідає положенням постанови Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року за №122.

Також, відповідач не зазначає, яку саме інформацію у довідці №56 від 09.03.1993 він ставить під сумнів.

Отримана відповідачем довідка Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву МО України від 17.12.2018 за №С-2467/2791 не спростовує вказані вище обставини і доводи позивача (зворотній бік а.с. 34).

Позивач, весь період роботи позивача з 18.05.1985 по 19.07.2001 у Надвірнянському АТП 12655, підтверджений записами у трудовій книжці, а також архівною довідкою від 09.11.2018 за №С-589/04-01 (а.с.11, 12).

В матеріалах справи міститься архівна довідка №С-563-566/04-01 від 25.10.2018 про заробітну плату позивача, яку останній отримував з травня 1985 року по жовтень 2001 року у ВАТ "Надвірнянське АТП 12655", та яка була подана позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії (а.с. 13-14).

Згідно списку ліквідаторів аварії на ЧАЕС ВАТ "Надвірнянське АТП 12655", ОСОБА_1 в період з 28.08.1986 по 01.10.1986 направлявся у відрядження у м. Буча відповідно до наказу від 26.08.1986 за №22 (а.с. 16-17).

Наявна в матеріалах справи довідка Поліського районного дорожнього ремонтно-будівельного управління Київського облавтодору від 1991 року за №31, містить дані про те, що ОСОБА_1 з 29.08.1986 по 31.08.1986 дійсно працював на автодорогах Поліського району в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.18).

Вищевказаний список ліквідаторів аварії на ЧАЕС та довідка Поліського районного дорожнього ремонтно-будівельного управління Київського облавтодору від 1991 року за №31, згідно тверджень позивача, також були надані відповідачу при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідач не спростовує у відзиві аргументи позивача про обізнаність змісту таких документів.

Таким чином, виходячи із системного аналізу вищенаведених норм національного законодавства, у їх сукупності з обставинами справи, суд зазначає, що коментовані документи в поєднанні з наявністю у позивача статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" дають змогу стверджувати, що ОСОБА_1 у період з 29.08.1986 по 31.08.1986, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме в зоні відчуження.

Відтак, позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років у відповідності до норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як термін перебування і виконання роботи (пов'язаної з усуненням аварії, її наслідків) позивача у зоні відчуження в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року, складає 3 календарні дні.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах, послався на положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які визначають умови для призначення пенсії за віком, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а у спірному випадку позивач ставить питання про таке зменшення на 5 років (а.с.20-21).

Аналогічна правова позиція Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області викладена й у відзиві на позовну заяву від 04.01.2019 (а.с. 27-28).

Для вказаних двох випадків коментована норма Закону встановлює різну кількість днів і різний період перебування у зоні відчуження.

Суд констатує, що на зменшення пенсійного віку на 10 років позивач права не має, а щодо зменшення на 5 років - матеріали справи свідчать про наявність такого права.

Наведене свідчить про те, що орган пенсійного фонду, не перевірив належним чином зміст поданих позивачем документів та викладених у них відомостей при зверненні останнього із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку саме на 5 років.

Окрім того, відповідач в обґрунтування доводів про відсутність підстав для призначення пенсії позивачу на пільгових умовах, посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 за №1210, а саме: зазначає, що довідка видана не в період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вона повинна містити посилання на первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи. Первинними є документи, які складені в період роботи в зоні відчуження.

З даного приводу, суд вважає за необхідне відмітити, що вказана постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 за №1210 не містять наведених вище норм, а тому такі доводи відповідача не можуть братися судом до уваги.

Щодо наявного у позивача мінімального страхового стажу, зменшеного на 5 років зменшення пенсійного віку, - не менше 15 років, як цього вимагає частина 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд виходить із наступного.

Лист відповідача від 26.11.2018 за №5405/03 від 26.11.2018, відзив на позов від 02.01.2019 за №26/06 і довідка про обчислення страхового стажу позивача свідчать, що загальний стаж роботи ОСОБА_1, який враховується до розрахунку пенсії (страховий стаж) становить 39 років 7 місяців 3 дні (а.с.21, 28, 40).

Таким чином, зменшення вказаного страхового стажу (39 років 7 місяців 3 дні) на 5 років пенсійного віку, залишає позивачу страховий стаж, який становить більше 15 років, а отже дає право на застосування положень абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ.

Стосовно доводів позивача про призначення пенсії саме з 30.08.2018, суд відмічає слідуюче.

Відповідно до частини 3 статті 55 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Так, згідно приписів пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, визначено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, який призначає пенсію, відповідної заяви.

Позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1, 29.08.2018 виповнилося 55 років, таким чином, відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1, як особа, яка працювала на територіях радіоактивного забруднення (3 календарні дня) і має відповідний страховий стаж, отримав право на пенсію із зменшенням на 5 років пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (60 років).

Із заявою про призначення пенсії за віком, ОСОБА_1 звернувся 16.11.2018, тобто протягом трьох місяців з дня досягнення віку, встановленого частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на вказане, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком у відповідності до статті 55 Закону № №796-ХІІ саме з 30.08.2018.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до переконання про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача. Слід визнати незаконними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах та зобов'язати призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та виплатити недоплачені суми пенсії з 30.08.2018.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що позивач за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 704,80 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься квитанція №0.0.1215839002.1 від 18.12.2018 (а.с.3).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Беручи до уваги вказане, з відповідача підлягають стягненню за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 гривень.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись частиною 2 статті 9, статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні і виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 5 років.

Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити ОСОБА_1 з 30.08.2018 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і особі, яка працювала на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплатити недоплачені суми пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (ідентифікаційний код юридичної особи 40386749) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачені судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) вул. С. Галечко, буд. 137, с. Пасічна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78432.

Відповідач - Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (ідентифікаційний код юридичної особи 40386749) майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.