Рішення № 79307719, 18.01.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2019
Номер справи
260/1355/18
Номер документу
79307719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

18 січня 2019 року м. Ужгород№ 260/1355/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Данча М.І.,

за участю:

позивач - не з'явився,

представник відповідача - не з'явився,

третя особа - не з'явилась,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача начальник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області Мельничук Світлана Сергіївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 січня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 22 січня 2019 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - начальник Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області Мельничук Світлана Сергіївна (далі - третя особа, начальник ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області), якою просить: 1) Визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області щодо не надання відповіді ОСОБА_1 на інформаційний запит від 01 листопада 2018 року - протиправною; 2) Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області надати ОСОБА_1 перші 10 сторінок документів на інформаційний запит про отримання доступу до публічної інформації від 01 листопада 2018 року безкоштовно.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся з письмовим інформаційним запитом до Головного управління Держгеокаластру у Закарпатській області, у порядку вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", в якому просив відповідача як розпорядника публічної інформації надіслати йому копію належно завірених документів, а саме: лист відділу в Іршавському районі Головного управління Держгеокадастру. Однак, відповідач відмовив у задоволенні запиту, у зв'язку з тим, що інформація у виді запитуваних копій документів містить загальну кількість 11 сторінок, у зв'язку з чим позивачу необхідно відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк документів на загальну суму 40,92 грн. Таку відмову, вважає протиправною з огляду на те, що перші десять сторінок запитуваної інформації згідно вимог чинного законодавства надаються безкоштовно.

17 січня 2019 року до суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що у відповідності до вимог "Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 20.12.2016 р. №555 - відшкодуванню запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі виготовлення більше 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки. У зв'язку з цим, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак 18 січня 2019 року надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, проти позовних вимог заперечив та просив відмовити у їх задоволенні.

Третя особа пояснення щодо позову до суду не подала, в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлена про дату, час та місце його проведення.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно вимог ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 01 листопада 2018 року ОСОБА_1, звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати йому копію належно завіреного листа відділу в Іршавському районі Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області від 18 вересня 2018 року № 1168/401-18-0.21 та додатки належні до нього.

За результатами розгляду звернення позивача, ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області листом від 07 листопада 2018 року № ПІ-147/0-379/0/63-18 надано відповідь на запит, в якому зазначено відповідно до Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Держегеокадастр та його територіальні підрозділи, відшкодування запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі виготовлення більш як 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки. Розмір витрат за копіювання документів формату А4 становить 0, 1 % розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію.

У зв'язку з цим, позивачу разом із відповіддю на запит надано рахунок № 85 від 05 листопада 2018 року для здійснення оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію.

Відповідно до вказаного розрахунку сума витрат на копіювання або друк документів формату А4 та меншого розміру за 11 арк. становить 40,92 грн.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про інформацію" основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.

Згідно із статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.

У відповідності статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" під запитом на інформацію розуміється, прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

У відповідності статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строк розгляду запитів на інформацію: розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту; у разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту; клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим; у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація на запит надається безкоштовно.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.

Згідно з ч. 3 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у разі якщо особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені частиною 2 статті 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком.

Механізм відшкодування запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) та її територіальними органами за запитом на інформацію визначено Порядком відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Держгеокадастр та його територіальні органи, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 20.12.2016 року за № 555 (далі - Порядок №555).

Так, згідно п. 4 Порядку №555 відшкодування запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі виготовлення більш як 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки, відповідно до Розміру фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 грудня 2016 року № 555.

Розмір відшкодування фактичних витрат визначається відповідним структурним підрозділом з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності Держгеокадастру або його територіального органу.

Розмір витрат за копіювання документів формату А4 становить 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про державний бюджет" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) мінімальна заробітна плата з 1 січня 2018 року становить 3723 гривні.

Так, відповідно до Рахунку №85 від 05 листопада 2018 року послуга копіювання або друк документів формату А4 та меншого розміру (в тому числі двосторонній друк) коштує за 1 сторінку 3,72 грн.

Загальна сума, яку повинен був сплатити запитувач публічної інформації розрахована наступним чином 3,72x11 сторінок =40,92 грн.

Отже, згідно листа відповідача від 07 листопада 2018 року №ПІ-147/0-379/0/63-18 було надано позивачеві рахунок для здійснення оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію.

Відповідно до вказаного Порядку, інформація запитувачу надається впродовж трьох робочих днів після підтвердження оплати фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію. Відповідь на запит не надається у разі повної або часткової відмови запитувача інформації від оплати рахунка.

Таким чином, у випадку, коли запитувач зобов'язаний оплатити витрати на копіювання та друк, його право отримати документи на запит може бути реалізоване лише після внесення ним плати.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що право позивача на отримання публічної інформації не було порушено відповідачем, а відповідач, в свою чергу, діяв в межах повноважень та за наявності правових підстав, відтак позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_1 перші 10 сторінок документів на інформаційний запит від 01 листопада 2018 року, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося, відповідно до п. 4 Порядку № 555 відшкодування запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі виготовлення більш як 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки, відповідно до Розміру фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 грудня 2016 року № 555.

Задоволення запиту позивача на інформацію від 01 листопада 2018 року передбачає виготовлення копій документів обсягом більше як 10 сторінок. У зв'язку з цим, та відповідно до вимог Порядку № 555 відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем доведено правомірність дій щодо ненадання відповіді на запит в зв'язку з нездійсненням позивачем оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, відповідно, позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать вимогам закону та не відповідають обставинам справи, що підтверджується дослідженими належними та допустимими доказами та задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 39766716), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача начальник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області Мельничук Світлана Сергіївни (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Н.Д. Маєцька