
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/5914/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018 №05-34/121/18;
- зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу з 01 січня 2018 року у розмірі 88% суддівської винагороди, визначеної на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018 №05-34/121/18 без обмеження граничним розміром, з врахуванням раніше виплачених коштів.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок грошового утримання судді з 01.01.2018, оскільки розміри складових суддівської винагороди судді змінено з 01.01.2018.
Ухвалою суду від 19.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
15.01.2019 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що підстав для перерахунку з 01.01.2018 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не має, оскільки Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", яким внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, як розрахункової величини, набрав чинності з 22.07.2018. Крім того зазначено, що частиною першою статті 58 Конституції України передбачено, що закон та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Помі іншого, відповідач відмітив, що відповідно до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду Украни, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 1 числа місяця, наступного за місцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою. Крім того, вказав, що позивач звернувся із заявою не встановленої форми, а тому ця заява була розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян".
Суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку у Бердичівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області з 26.11.2015 та отримує щомісячне довічне грошове утримання як суддя у відставці.
У серпні 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018 №05-34/121/18, відповідно якої суддівська винагорода для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 становила 29073, 00 грн. у тому числі: посадовий оклад:19382,00грн., доплата за вислугу років (50%): 9691,00 грн. (а.с. 12).
Листом від 20.08.2018 №153/Б-8 Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що судді у відставці, який не проходив кваліфікаційне оцінювання, розмір щомісячного довічного грошового утримання буде визначатися виходячи із суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VII, тому відсутні підстави для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки від 09.08.2018 №05-34/121/18, виданої Житомирським апеляційним адміністративним судом.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо не проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018 у зв'язку із змінами розміру складових суддівської винагороди, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VIII у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.12.2015 визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до ч. 4 ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 було установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.
Законом України від 15.05.2018 року № 2415-VІІІ "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" внесено зміни до абзацу 2 п. 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 2, ст. 25) слово та цифри "1600 гривень" замінити словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.
З огляду на наведене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Суд погоджується із доводами позивача та зазначає, що з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762,00 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є обставиною, що обумовлює необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача про протиправність дій Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення йому перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому суд вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 як судді у відставці на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018 №05-34/121/18, починаючи з 01.01.2018 без обмеження граничним розміром з урахуванням фактично проведених виплат.
При цьому судом не приймаються до уваги доводи відповідача, що позивач звернувся із заявою в порядку Закону України "Про звернення громадян", оскільки зміст заяви позивача від 10.08.2018 свідчить, що позивач звертався саме за перерахунком довічного грошового утримання, а не з пропозицією, скаргою, зауваженням чи клопотанням.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення ч.1 ст. 139 КАС України, позивачу підлягають відшкодуванню судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Карастоянової, 29, м. Бердичів, Житомирська обл., 13312, код ЄДРПОУ 377529000) щодо не проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 (провулок Путіліна, 39, смт Романів, Житомирська обл., ІПН НОМЕР_1) як судді у відставці, на підставі довідки Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018 №05-34/121/18, починаючи з 01.01.2018
Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Карастоянової, 29, м. Бердичів, Житомирська обл., 13312, код ЄДРПОУ 377529000) здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 (провулок Путіліна, 39, смт Романів, Житомирська обл., ІПН НОМЕР_1) як судді у відставці в розмірі 88% судівської винагороди, визначеної в довідці Житомирського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018 №05-34/121/18, починаючи з 01.01.2018 без обмеження граничним розміром з урахуванням фактично проведених витрат.
Відшкодувати ОСОБА_1 (провулок Путіліна, 39, смт Романів, Житомирська обл., ІПН НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири), 80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Карастоянової, 29, м. Бердичів, Житомирська обл., 13312, код ЄДРПОУ 377529000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос