
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2019 року м.Житомир справа № 240/5524/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та здійснити нарахування пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та здійснити нарахування пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою суду від 20.12.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні Позивач свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що він є учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цих підстав 05.10.2018року за наявності 53 річного віку Позивач звернувся до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про таке призначення пенсії. На підтвердження свого права Позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та архівну довідку Міністерства оборони України про участь в такій ліквідації.
На думку Позивача, Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 11.10.2018року, відмовив йому в призначенні такої пенсії. Відповідач не врахував, що "Рижий ("Рудий") ліс" не є населеним пунктом, а місцевістю, що безпосередньо знаходиться в зоні відчуження. Саме в "Рижому ("Рудому") лісі" Позивач протягом 25.07.1987року та 3-8 серпня та 10-22 серпня 1987 року (19 календарних днів) виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
14.01.2019року представником Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, подано відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечується. Як зазначено у відзиві, Позивач дійсно є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до посвідчення. Разом з тим, на думку представника Відповідача, інформація про участь Позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що міститься в архівній довідці Міністерства оборони України, підтверджує лише перебування Позивача протягом одного дня (20.07.1987року) в зоні відчуження. По цій причині Позивачу було правомірно відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Заслухавши доводи Позивача, доводи представника Відповідача, наведені у відзиві на позов, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.
За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.
Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 8 років.
Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача до Відповідача щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення 11.10.2018року. Таке рішення Відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду звернення Позивача врегульований правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).
Як зазначено в оскаржуваному рішенні Відповідача від 11.10.2018року, суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років. Наявність у Позивача відповідного страхового стажу сторонами не оспорюється.
Судом встановлено та визнається представником Відповідача, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто станом на день звернення (05.10.2018року) був особою, якій виповнилося 53роки.
Судом встановлено та визнається представником Відповідача, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років були надані слідуючі документи:
- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987роках (категорії 2) серії НОМЕР_1, виданого 14.04.1993року Житомирською обласною державною адміністрацією і перереєстрованим 16.05.1997року;
- військовий квиток НОМЕР_2, виданий 08.05.1983року, на сторінці 13 якого зроблена відмітка про проходження Позивачем військової служби у в/ч55064 в 1987році;
- архівна довідка Міністерства оборони України про участь Позивача в ліквідації наслідків ЧАЕС у складі військової частини №55064 в період з 17.07.1987року по 30.09.1987року.
Згідно з положеннями ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус Позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає безпідставними доводи Відповідача про відсутність документів з інформацією про конкретний період перебування Позивача в населених пунктах (об'єктах) зони відчуження. Такі доводи не ґрунтуються ні на матеріалах справи ні на вимогах чинного законодавства.
Так, в архівній довідці Міністерства оборони України зазначено про участь Позивача в ліквідації наслідків ЧАЕС у складі військової частини №55064 в період з 17.07.1987року по 30.09.1987року, а саме:
- 20.07.1987року на 3-му енергоблоці ЧАЕС;
- 25.07.1987року, з 03 по 08 серпня та з 10 по 22 серпня 1987року в Рудому лісі;
- 26.08.1987року в с.Сидори;
- 27.08.1987року в Новому Мирі;
- 29.08.1987року в Липецьких (Ліпських) Романах;
- 03.09.1987року в Народичах;
- 08.09.1987року в Кліщах;
- 25,26 та 28 вересня 1987 року у Великих Кліщах;
- 27.09.1987року в Нових Дороничах.
Суд вважає безпідставними доводи Відповідача про те, що вказана довідка свідчить про участь Позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС лише 20.07.1987року.
Відповідно до постанови КМ Української РСР від 23 липня 1991 р. N 106 до зони відчуження віднесено, окрім інших, с.Липські Романи Овруцького району Житомирської області, а до зони безумовного (обов'язкового) відселення віднесено, окрім інших, с.Великі Кліщі Народицького району і с.Сидори Овруцького району Житомирської області та с.Новий Мир Поліського району Київської області.
Крім того, загальновідомо, що Чорнобильська зона відчуження - це заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Зона встановлена у 1986році, після евакуації населення із 30-кілометрової зони навколо станції. Рудий ліс не є населеним пунктом, це ділянка зони відчуження площею біля 450 га лісів смугою у два кілометри, який знаходився на захід від станції в безпосередній близькості від ЧАЕС.
Таким чином, в зоні відчуження Позивач в складі військової частини №55064 в 1987році протягом 21 календарного дня прийняв участь в ліквідації наслідків на ЧАЕС, що підтверджується дослідженою судом архівною довідкою МОУкраїни (а.с.24).
При цьому суд зазначає, що основним доказом участі Позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорії 2) серії НОМЕР_1, виданого 14.04.1993року Житомирською обласною державною адміністрацією і перереєстрованим 16.05.1997року на його ім'я, яке відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, в тому числі на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Аналогічно, за приписами абзацу десятого підпункту 5 пункту 2.1 Порядку N 22-1, документами, що підтверджують право особи на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідач не врахував, що довідка за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N122, містить виключно інформацію для врахування стажу роботи в пільговому вимірі (в півтора чи трьохразовому).
Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 цього ж Порядку N 22-1 Відповідач не наділений жодними повноваженнями щодо визнання незаконними подані документи та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Враховуючи те, що для призначення пенсії Позивачу із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що працював у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, були наявні всі необхідні документи для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 8 років, суд робить висновок про неправомірність дій Відповідача та наявність правових підстав для задоволення позову.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років та зобов'язання призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з моменту звернення (05.10.2018року) та із досягненням 52-річного віку.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправну відмову Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку.
Зобов'язати Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати з 05.10.2018року ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 22 січня 2019 року