
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2019 р. Справа№0540/9609/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В. розглянувши в порядку загального провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, проведений розрахунок пенсії незаконним, який призвів до заниженого розрахунку пенсії і на підставі цього здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Маріупольському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. Позивач звернувся до пенсійного фонду та за наслідком розгляду заяви пенсійним фондом надана відповідь від 27.02.2018 року №5842/02, в якій приведений спірний розрахунок пенсії. З зазначеним розрахунком позивач не згоден, оскільки пенсійним фондом занижено індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, що призвело к заниженому розміру пенсійних виплат. Також вказує, що відповідачем неправомірно нарахована надбавка дітям війни у розмірі 66,43 грн., оскільки це суперечить положенням ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
13.12.2018 року представником відповідача, направлений відзив на позовну заяву, де зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню, оскільки розмір пенсії розраховано згідно діючого законодавства на підставі документів, наявних в пенсійній справі. Зазначає, що на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” позивачу було здійснено перерахунок пенсії із використанням єдиного показника середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1 %. На підставі викладеного, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Ухвалою суду від 05.10.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні діїі відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 23.10.2018 року.
23.10.2018 року розгляд справи було відкладено до 20.11.2018 року.
20.11.2018 року розгляд справи було відкладено до 04.12.2018 року.
Ухвалою суду від 04.12.2018 року витребувано у Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області відзив на позовну заяву. Розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 18.12.2018 року.
Ухвалою суду від 18.12.2018 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії до розгляду по суті на 16.01.2019 року.
Ухвалою суду від 17.01.2019 року замінено первинного відповідача – Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на його правонаступника – Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, юридична адреса: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-А).
Позивач у судове засідання не з’явився, просив розгляд справи провести без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) є громадянкою України, перебуває на обліку в Маріупольському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
Відповідач - Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, основним завданням якого, згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об’єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на управління покладені повноваження, зокрема, щодо призначення (здійснення перерахунку) і виплати пенсії, щомісячного довічного грошове утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункти 7,8 пункту 4 Положення).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що страховий страж позивача складає 29 років 11 місяців 23 дні.
Розмір пенсії обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за період з 01.02.1991 року по 31.03.1993 року станом на 30.09.2017 року та складає 1512, 01 грн., в тому числі підвищенням дітям війни - 66,43 грн.
При проведені перерахунку пенсії з 01.10.2017 року розмір пенсії ОСОБА_1 складав 1619, 23грн.
На підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 року №2148 –VІІІ позивачу здійснено перерахунок пенсії із використанням єдиного показника середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн., величини оцінки одного року стажу, що застосовується для обчислення 1%.
Після перерахунку пенсії з 01.10.2017 року пенсія позивача становить 1619, 23грн., що спростовує доводи ОСОБА_2 щодо неправомірного перерахунку пенсії в жовтні 2017 року.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
При цьому, статтею 92 Конституції України встановлено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 28 Закону України встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 01.01.2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Аналіз норми ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Судом встановлено, що Пенсійним фондом проведений перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 року №2148 –VІІІ із використанням єдиного показника середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1% розраховано згідно діючого законодавства, тому суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що посилання позивача на те, що відповідачем неправомірно нарахована надбавка дітям війни у розмірі 66,43 грн. є неправомірними з огляду на наступне.
Так, статтею 6 Закон України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення" установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадиться у розмірі 66,43 гривні.
З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу перерахований з врахуванням підвищення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, у зв’язку з чим, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо визнання дій неправомірними, проведений розрахунок пенсії незаконним, який призвів до заниженого розрахунку пенсії і на підставі цього здійснити перерахунок пенсії.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувані дії суб’єкта владних повноважень щодо встановлення пенсії в розмірі 1619, 23 грн. є таким, що вчинено з урахуванням вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволені адміністративного позову необхідно відмовити.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в даній справі позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (пр. Будівельників, б. 66, кв. 14, м. Маріуполь, ІПН НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б. 27а, м. Маріуполь, ЄДРПОУ 41250795) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії– відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Стойка В.В.